Meymun Bin Mihran Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 9 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Meymûn Bin Mihran Kim? Kısaca Hayatı

  Tabiinin büyüklerinden, veli. Hadis ilminde sika (güvenilir), fıkıh ilminde ilmi çok olan büyük bir alimdir. Küfe’de yetişti. Sonra Rakka’ya yerleşti. Künyesi Ebu Eyyub’dur. 657 (H.37) de doğdu. 734 (H. 116)’de Cezire’de vefat etti. 735'’de vefat ettiği de rivayet edilmiştir.

  Bir gün kendisine dediler ki, “Biz evimizde otururuz, rızkımız bize gelir, diyen kimseler hakkında ne buyurursunuz?” Buyurdu ki: “Onlar ahmaktır. İbrahim aleyhisselam gibi tam iman sahibi olsalardı, sebeplere yapışırlar, onun gibi çalışıp kazanarak geçimlerini sağlarlardı.”

  Bazı insanların birbirlerine karşı zalimce hareketlerde bulunduklarını duydukça üzülür, bazan bu üzüntüsü, hastalanıp yatağa düşecek kadar fazla olurdu. Kendisine, geçmiş olsun demeye gelinirdi. Kendisine, “Birbirine uygunsuz davranan o kimseler barıştılar. O sert durumdan kurtuldular” diye haber verilince sevinir ve iyileşirdi.

  Kendisine sordular. “Arkadaşlarınızdan hiç ayrılmıyorsunuz ve hiç de birbirinize küsmüyorsunuz. Bu nasıl oluyor?” Cevâbında buyurdu ki; Çünkü ben dostlarıma hiç husumet (hasımlık) beslemiyorum. Onlarla hiç mücadele ve münakaşa etmiyorum.”

  Meymûn bin Mihran hazretleri buyurdu ki;

  “Dostların sofrasında yenilen yemeğin hazmı kolay olur. Düşmanın yemeği ise, insana ağırlık verir.”

  “Güzel amelleri, sadece gösteriş için ve desinler diye işleyen kimse, dışı dikkat ve itina ile süslenerek güzelleştirilmiş olan bir necasete benzer.”
   


Sayfayı Paylaş