Mevsimlik Rüzgarlar Hakkında Bilgi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 9 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Mevsimlik Rüzgarlar Hakkında Kısa Bilgi

  Kıtalar ve okyanuslar arasındaki ısınma ve sıcaklık farkları sonucu meydana gelen rüzgârlardır. Mevsimlik rüzgârların en tanınmış olanı musonlardır.

  a. Yaz Musonu: Yaz mevsiminde karalar denizlere göre daha fazla ısınır. Bu nedenle buralarda alçak basınç alanları oluşur.

  Aynı mevsimde deniz ve okyanuslar daha serin oldukları için, yüksek basınç alanı durumundadırlar. Bunun sonucunda, deniz ve okyanuslardan kara içlerine doğru büyük bir hava akımı olur. Bu rüzgârlara yaz musonu denir.

  Yaz musonları deniz ve okyanuslardan kaynaklandıkları için bol nem taşırlar. Bundan dolayı etkili oldukları yerlere bol yağış bırakırlar.

  Görüldüğü yerler
  Ön ve Güney Asya ile Hint Okyanusu arasında

  Doğu Asya ile Büyük Okyanus’a bağlı denizler arasında

  Kuzey Amerika ile Meksika Körfezi arasında

  Batı Afrika ile Gine Körfezi arasında

  Doğu Afrika ile Hint Okyanusu arasında

  b. Kış Musonu: Kış mevsiminde karalar, denizlere oranla daha fazla soğuyarak yüksek basınç alanı oluştururlar. Aynı mevsimde denizler ve okyanuslar üzerinde alçak basınç alanı vardır. Bunun sonucunda, karaların iç kesimlerinden deniz ve okyanuslara doğru büyük bir hava akımı olur. Bu rüzgârlara kış musonu denir.

  Kış musonları kara kaynaklı oldukları için soğuk ve kurudurlar. Bu nedenle başlangıçta yağış getirmezler.turkeyarena Ancak, denizler üzerinden geçtikten sonra bir karaya varırlarsa yamaç yağışlarına yol açarlar.

  Kış musonları ile yağış alan yerler
  Avustralya’nın kuzeyi
  Endonezya Adaları’nın kuzeyi ve batısı
  Japon Adaları’nın batısı
  Afrika’nın doğusu
  Hindistan’ın doğusunda Doğu Gat Dağları
   


Sayfayı Paylaş