Mevsimlik Göçün Nedenleri ve Sonuçları

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Mevsimlik Göç Nedenleri

  Kırsal kesimdeki bazı ailelerin büyük şehirlere, tarımın yoğun olarak yapıldığı yerlere, yaz turizminin geliştiği yerlere bir müddet çalışmak üzere göç etmeleri ile gerçekleşir.

  Yaylaya çıkma olayı da mevsimlik göçler içerisinde yer alır. Mevsimlik göçlerle Adana, Mersin, Hatay, Aydın, Muğla, Antalya gibi merkezlerde, yaz ile kış mevsimleri arasındaki nüfus miktarlarında önemli değişmeler olmaktadır.

  Kırsal kesimden göç edenlerin özellikleri
  Genellikle genç nüfus göç etmektedir.
  Erkek nüfus, kadından daha fazla göç etmektedir.
  Göç edenlerin çoğu sanayi ve hizmet sektöründe çalışmaktadır.
  Göç sonucunda kentlerde hızlı nüfus artışı meydana gelmiştir.
  Sanayileşme göçü arttırmaktadır.
  Kentleşme hızı sanayileşme hızından daha yüksektir.
  Bölgelerin toplam nüfusu ve nüfus yoğunluğu göçlerle hızla değişmektedir.

  Mevsimlik olarak belirli bir süreliğine tarım ve turizm etkinlikleri nedeniyle yapılan göç türüne mevsimlik göç denmektedir. Ekonomik faaliyetin göçebe hayvancılık olmasından kaynaklanan mevsimlik göç hareketleri Doğu Anadolu ve Toros, Uzunyayla ve Bozok yaylalarında görülür. Yaylacılık faaliyetleri ile ilgili nüfus hareketleri en çok Doğu Anadolu Bölgesi, Doğu ve Orta Karadeniz bölümleri; Köroğlu, İlgaz dağları ve Toroslar'da görülmektedir.Tarım işçilerinin mevsimlik göçleri ise en belirgin olarak Çukurova'da görülür.

  Pamuğun toplanma döneminde özellikle Güneydoğu Anadolu'dan buraya gelen aileler, pamuk ve diğer tarımsal işlerde çalışıp, daha sonra kendi ikametgâhlarına dönerler.

  Son yıllarda fındık ve çay toplayıcılığı için de Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'dan Karadeniz Bölgesi'ne mevsimlik göçler olmaktadır.Turizm de ise en çok mevsimlik göçü Ege ve Akdeniz şahitleri almaktadır.
   


Sayfayı Paylaş