Mevlid Nedir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 7 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Mevlid Nedir? Mevlid sözlükte ve halk arasında ne anlama gelir?

  Mevlid kavramı sözlükte "doğmak, doğum yeri ve doğum zamanı" anlamlarına gelmektedir. Arapça "ve-le-de" kökünden türetilmiş bir kavramdır.

  Divan edebiyatı nazım türlerindendir. Peygamberimizin hassaten doğumunu, hayatının diğer safhalarını, mucizelerini, mücadelelerini, mizacını ve ahlakını, dünyadan ayrılışını hikâye eden, övgüyle anlatan manzum eserler. Mevlidler, mesnevi nazım şekliyle yazılırlar. Edebiyatımızda ‘mevlîd’in üstadı Süleyman Çelebi’dir (öl. 1422). Adı geçen şairimizin Vesîletü’n-Necât (1409) isimli mevlîdi, yıllardır beğeniyle okunmakta ve gönülleri fethetmektedir. Edebiyatımızda ‘birinci sınıf’ şairlerin mevlîd yazmadığı dikkati çekmektedir. Kültürümüzde, mevlidin ayrı bir yeri ve önemi vardır. Bu maksatla yazılan eserler, özellikle manevî kıymeti olan gecelerde kendine has bir ezgi ile okunurlar. [Kaynak: Prof.Dr.Turan Karataş / Edebiyat Terimleri Sözlüğü]

  Bu mevlid, asırlardır, mübarek gün ve gecelerde, ölüm, düğün ve sünnet merasimlerinde okunur ve okutulur. Mevlide, halk arasında mevlid-i şerif de denir. Süleyman Çelebi eserini, Hz. Muhammed (sav)'in diğer peygamberlerden üstün olduğunu ispat etmek için yazmıştır.

  Mevlid günleri oruç tutma, geceleri ilahi, dua, vaaz, kıraatla kutlama yaygındır.
   


Sayfayı Paylaş