Mevlananın Felsefi Sözleri

Konusu 'Dini Sözler' forumundadır ve EmRe tarafından 5 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Mevlana Hazretlerinin Felsefi Sözleri

  Mevlana, genel olarak felsefe konusunda olumsuz düşüncelere sahiptir. Onun felsefe ile ilgili bir şiiri şöyledir (Sayılı: 1970:1):

  Küçük felsefeci kör olacak
  Işık ondan uzakta kalacak
  Felsefeci de dinin çiçeği açmayacak
  Çünkü Sen onu onda dikmeyeceksin.

  Mevlana'nın felsefe görüşü ve felsefi sözleri.

  Mevlana felsefesinin temelinde aşk vardır. Mevlana’ya göre Allah'a ulaşmak için gerekli olan en önemli şey aşktır. Bir bitki hayvan da sevebilir; ancak, hem bedeniyle, hem bilinciyle, hem düşüncesiyle, hem de belleğiyle sevebilen tek varlık insandır. Mevlana bir kadına duyulan aşkı yüceltir; çünkü, bir başkasını seven insan kendisini, tüm insanlığı, evreni ve tanrıyı sevebilir. Mevlana, tüm insanlığa derin bir sevgi beslemiştir. “İnsan bir hamur teknesi boyundadır ama her şeyden, her varlıktan yücedir." diyen Mevlana, insan sevgisini bir aşka, tutkuya dönüştürmüştür. Mevlana, insanı yüceltmiş ve buna temel olarak insanın yaratıcı hürriyetini ve yapıp-edici iradesini göstermiştir. Mevlana insana verdiği önemi Divan-ı Kebir’ deki şu gazeliyle anlatmıştır:

  “Nice dilekleriniz var, bağış istemedesiniz; bir kendinize gelin artık, bağışın ta kendisi sizsiniz. Gece gündüz kavuşup buluşma aşkındasınız; fakat kavuşmanın da ışığı sizsiniz, buluşmanın da; bundan haberiniz yok, bunu anlamıyorsunuz.”

  Mevlana’nın sevgisi evrenseldir, ırk, din, dil ayrımı yapmadan tüm insanları kapsar. O tasavvuf inancını sadece bir nazariye olarak benimsememiş, günlük hayatına da mal etmişti. Mevlana, çocuklara, hastalara, kadınlara, yoksullara saygı gösterir, saygı duyardı. ''İnsanlar arasında ayrım yapmak, Allah'a saygısızlıktan başka bir şey değil.'' diye düşünürdü Mevlana, bu düşüncelerini Mesnevi adlı eserinde toplamıştır:

  • Gel, gel, ne olursan ol yine gel İster kafir, ister mecusi, ister puta tapan ol yine gel Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel.

  • Sevgide güneş gibi ol, dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol, hataları örtmede gece gibi ol, tevazuda toprak gibi ol, öfkede ölü gibi ol, her ne olursan ol, ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.

  • Nice insanlar gördüm, üzerinde elbisesi yok Nice elbiseler gördüm, içinde insan yok.

  Mevlana bu sözleriyle insanların yüreğine ışık saçmış, insanlar arası her türlü ayrımı ortadan kaldıran felsefesiyle yürekleri fethetmiştir.
   


Sayfayı Paylaş