Mevlana Haftası 2012

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 3 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  2012 Mevlana Haftası,
  2012 yılı Mevlana haftası,
  mevlana haftası ne zaman 2012,

  Mevlana kimdir?
  Mevlâna 30 Eylül 1207 yılında bugün Afganistan sınırları içerisinde yer alan Horasan Ülkesi’nin Belh şehrinde doğmuştur.
  Mevlâna’nın babası Belh Şehrinin ileri gelenlerinden olup, sağlığında “Bilginlerin Sultânı” ünvanını almış olan Hüseyin Hatibî oğlu Bahâeddin Veled’tir. Annesi ise Belh Emiri Rükneddin’in kızı Mümine Hatun’dur.

  Hz. Mevlânâ’nın Vasiyeti:
  Size, gizlide ve açıkta Allah’tan korkmayı, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, isyan ve günahları terk etmeyi, oruç tutmayı, namaza devam etmeyi, sürekli olarak şehveti terk etmeyi, bütün yaratıklardan gelen cefaya tahammüllü olmayı, aptal ve cahillerle oturmamayı, güzel davranışlı ve olgun kişilerle birlikte bulunmayı vasiyet ediyorum. İnsanların en hayırlısı, insanlara yararı olandır. Sözün en hayırlısı, az ve anlaşılır olanıdır.
  “Ölümümüzden sonra mezarımızı yerde aramayınız!
  Bizim mezarımız âriflerin gönüllerindedir”


  2012 Mevlana Haftası Etkinlikleri
  2012 yılında Mevlana Haftası 2 - 9 Aralık tarihleri arasında etkinliklerle kutlanacak.2012 de düzenlenecek olan 733 Mevlana Haftasında etkinlikler 9 ayrı kategoride gerçekleşiyor. Sema programlarından Konya Mistik Müzik Festivaline, sergilerden konferanslara, panel ve film gösteriminden tiyatro oyununa kadar geniş bir yelpazede aktiviteler düzenleniyor Hafta boyunca Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün düzenlediği sema gösterisi yapılacak.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş