Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları

Konusu 'Diyet-Fitness' forumundadır ve GamZe tarafından 10 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Metabolizmayı Hızlandırmanın Yolları
  6 öğün: Tüm diyetisyenler 6 öğün önerir. Sebebi metabolizma hızının yavaşlamasını engellemektir. Böyle olunca, almanız gereken enerji, 6 öğüne bölünür. Hem daha az acıkır, hem de sık sık ve azar azar yemek yiyerek, vücut çalışır ve bazal metabolizma hızı yavaşlamaz.

  Uzun süre aç kalınırsa eğer, bazal metabolizma hızı düşer. Bu nedenle, diyet yaparken, ara öğünlerde, meyve, ayran ve diyet bisküvi tüketmek gerekir.

  Sıvı tüketimi: Gerek bazal metabolizmanın yavaşlamaması, gerekse vücut çalışma sistemlerinin (dolaşım, sindirim, solunum gibi) düzenli olarak sağlanması için günlük 2-2,5 litre sıvı alınması gerekir.

  Yürüyüş: Bazal metabolizmamızın çalışmasında en önemli faktörlerden birisi de yürüyüştür. Özellikle hareketsiz yaşam, zaman içerisinde metabolizma hızımızı düşürür. Bu nedenle, günde 30 dakika, sizi yormayacak bir tempoda yürüyüş yapın.

  Aynı saatte yemek yememek: Bilimsel olarak kanıtlanmasa da her gün aynı saatte aynı yemeğin yenilmesi de metabolizma hızını yavaşlatır. Bu nedenle yemek saatlerinizi biraz değiştirebilirsiniz. Örneğin, kahvaltı saatinde bazen meyve yiyebilir veya akşam yemeğinizi 10-15 dakika önce veya biraz gecikmeli yiyebilirsiniz.

  Bol bol meyve yiyin: Metabolizmayı hızlandırmaya destek olan bir yöntem, acıktığınız zamanlarda bol bol meyve yemektir. Özellikle karpuz, kiraz gibi kalorisi düşük yaz meyvelerini tercih edebilirsiniz.
   


Sayfayı Paylaş