Meslekler Hakkında Kısa Bilgiler

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 27 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Günümüz Meslekleri Hakkında Kısa Kısa Bilgiler

  Meslekler kişilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ortaya çıkan, yoğun emek, bilgi, birikim gerektiren uğraş dallarıdır. Dünyada binlerce meslek dalı vardır ancak ülkemizde resmi olarak tanımlanmış 600 adet meslek dalı bulunmaktadır. Mesleklerin bir kısmı geçmişten günümüze hala önemini korumaktayken, geçmişte olmayan şimdi olan yeni meslekler ya da tam tersi ortaya çıkmış durumlar mevcuttur.

  Sağlık, Emniyet, Çevre Koruma Uzmanlığı: Çevre mühendisliği konusunda lisans eğitiminin ardından işletme alanında yüksek lisans yapılması gerekiyor. Ancak çevre mühendisliği eğitiminde emniyetle ilgili yeterli bilgi verilmediği için, bu konudaki deneyim sanayiden ediniliyor. Diğer mühendislik kollarından da bu mesleğe geçiş yapılabiliyor.

  Moleküler Biyoloji: Bilkent, ODTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi’nde moleküler biyoloji ve genetik dallarında lisans eğitimi yapılıyor. Üniversite ve TÜBİTAK gibi eğitim kurumlarının yanı sıra yurtdışında iş alanları var.

  Biyoteknoloji: Biyoloji eğitiminden sonra moleküler biyoloji ve genetik dallarında yüksek lisans yapmak gerekiyor. Enerji sektörü, üniversite ve TÜBİTAK başlıca çalışma alanları.

  Çevre Biyoteknolojisi: Çevre konusundaki lisans eğitiminin yanı sıra tarım ve ziraat mühendisleri de bu alanageçiş yapabiliyorlar. Ancak, meslek içi eğitimler ve konuyla ilgili lisans eğitimi almaları gerekiyor.Türkiye’de biyoteknoloji alanında faaliyet gösteren şirket sayısı fazla değil. Dünyada bu mesleğe ilgi giderek artıyor. Geliştirilen ürünler için alınan patentler, bu işi yapanlara yüksek kazanç sağlıyor.

  Sermaye Piyasası Uzmanı: Bir ülkedeki menkul kıymetleri, yabancı yatırımcılara pazarlayan uluslararası sermaye piyasası uzmanları, ülkeye finansman sağlıyor. Mesleğini hem keyifli, hem de milli yanı ağır basan bir meslek olarak tanımlanıyor. dikkatli bir çalışma süreci gerektiriyor. iktisat ve işletmeyle birlikte, muhasebe, finans, pazarlama ve diğer sosyal bilgiler dallarında alınacak eğitimler çok önemli olmaktadır.

  Sağlık, Emniyet, Çevre Uzmanı: Bu meslek, işyerinde çalışanların kendi sağlıklarını koruyarak çalışmalarını sağladığı gibi, şirketin çevreye zarar verip vermediğini de kontrol ediyor. Üretim faliyetleri çoğalıp, yeni tesisler açıldıkça, gelecekte bu konunun uzmanlarına büyük ihtiyaç duyulacak. Ölçek farkı gözetilmeden tüm şirketler, bu konuyla ilgili danışmanlık hizmeti alarak, eleman çalıştıracaklar.

  Gazetecilik: İnsanların haber alma ihtiyaçları gelecekte de artarak devam edecek. Bu nedenle gerek yazılı, gerek görsel basın önem kazanacak. Bugününün gazetecileri, özellikle savunma, ekonomi, magazin gibi alanlarda uzmanlaşmayı tercih ediyorlar. böylece, geçmiştekiherşeyi bilen gazeticiler dönemi tarihe karışıyor.

  Spikerlik: Özel televizyon kanallarının çoğalmasıyla birlikte önem kazanan haber spikerliği , bugün gençler arasında en çok tercih edilen mesleklerden biri. Gelecekte de yenileri açılacak olan televizyon kanallarıyla haber spikerliği gederek popülaritesini artıracak.

  Yöneticilik: Endüstri çağında, yöneticilerle işçiler arasında "sosyal kontrat"lar gündeme gelebilecek. "Ömür boyu iş garantisi" kavramı ağırlık kazanarak işgücünün eğitimine önem verilecek. Gerçek değişim ise yönetim biçimlerinde yaşanacak. Sistem, vardiyasız çalışma, iş paylaşımı, geçici profesyoneller ve yöneticiler üzerine kurulacak.
   


Sayfayı Paylaş