Meşe Ağacı ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Meşe Ağacı ve Faydaları
  Meşe: Kayıngiller familyasından; kışın yaprak döken veya her zaman yapraklı olan, uzun ömürlü bir orman ağacı cinsidir. Odunu sık dokulu; ağır, sert ve damarlıdır. Erişkin meşenin odunu, kızıla çalan koyu sarı renktedir. Doğal olarak 30'dan fazla türü vardır. Yurdumuzda birçok çeşidi vardır.

  Meşe Ağacının Faydası: Kanamaları durdurur. İshal ve dizanteriyi keser. Bağırsak bozukluklarını giderir. Boğaz ve bademcik iltihaplarını tedavi eder. Basur memelerinden doğan şikayetleri giderir.

  Meşe Ağacı Nasıl Kullanılır? Meşe kabuğunu süt ile kaynatıp içmek, bütün zehirlere manidir. Meşe yaprağını suda kaynatıp içmek; kadının çok akan hayız kanını, bel soğukluğunu ve kan tükürmeği giderir. Meşe yaprağını hararetli kabarcıklar üzerine vursalar hararetini bastırır.turkeyarena.net Meşe yaprağını sirkede ve suda kaynatıp ağızda sıcak olarak tutmak; nevazilden meydana gelen diş ağrısına teskin eder. Hayızı çok akan kadınlar meşe yaprağını suda kaynatıp buğusunun üstüne otururlar.
  [​IMG]
   


 2. RüzGaR Super Moderator

  Meşe palamudunun faydaları var mı
   
 3. elif Moderator

  Meşe palamudu kaynatılır bu çayda bu çayla da gargara yapılırsa ağız yaraları ve boğaz iltihabına iyi gelir. Meşe palamudu suda kaynatılır ve bu su balla tatlandırılarak içilirse ishale iyi gelir.
   

Sayfayı Paylaş