Mescid-i Kıbleteyn Kibleteyn Mescidi

Konusu 'Dini Resimler' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 17 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Kıbleteyn Mescidi (Mescid-i Kıbleteyn)

  Medine'nin Kuzeybatısında Vebere Harresi denilen mevkide bulunan mescid. Mescid-i Nebevî'ye 5 km. uzaklıktadır. İlk adı, içinde bulunduğu bölgede yerleşik olan kabile dolayısıyla Benî Selime Mescidi'dir.

  Peygamberimiz, hicretin ikinci senesinin Receb ayına kadar, namazlarını, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya yönelerek kılıyordu. Münafıkların ve bozguncu ehl-i kitabın artık uyduruk hikayeleri insanları kandıramaz hale gelmişti. Çünkü, dinin ve ubûdiyetin aslını ve gerçeğini Allah’ın Rasulu Hz. Muhammed (s.a.v.), bir bir açıklıyor ve gönülleri fethediyordu. Bozguncular, böylesine bir peygamberin hala kendisine has bir kıblesinin olmayışını, peygamberliğin özelliklerine aykırı bulduklarını söylüyordu. Böylece hem Peygamberimiz hem de ashabı gerçekten de çok üzülüyordu. Bütün bu gelişmeleri müteakip, Receb ayının 17. gününde öğle namazına hazırlanırken aşağıdaki ayet indi.

  Sahabeden biri, Selemeoğulları yurduna gittiğinde cemaat, ikindi namazının iki rekatını kılmıştı. Bu sahabe, kıblenin değiştiğini söyleyince hep birlikte Mescid-i Aksa’dan, Mescid-i Haram’a doğru yöneldiler. Bundan sonra bu mescidin adı Mescid-i Kıbleteyn: İki kıbleli mescid oldu. Kıblenin Mescid-i Haram olduğunu bildiren ayet Bakara Suresinin 144. ayetidir:

  “Biz, yüzünü, (vahyi bekleyip arzuladığından) çok kere göğe doğru çevirdiğini muhakkak görüyoruz. Şimdi seni, her zaman hoşnut olacağın bir kıbleye döndürüyoruz. (Namazda) yüzünü artık Mescid-i Haram tarafına (Kabe’ye) çevir. (Ey Mü’minler) siz de her nerede olursanız olun (namazda) yüzlerinizi o yana döndürün.”

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş