Mesajlaşırken yeni dilimiz daha oldu

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve abdulkadir tarafından 9 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  SMS (kısa mesaj) dili ya da MSN dili olarak adlandırılan bu dil, özellikle gençler arasında yaygın kullanılıyor. Cep telefonlarının mesaj kutusundaki 160 karakter kısıtlaması ya da MSN’deki yazışmalarda hızlı davranma gibi daha bir çok etken, insanlar arasındaki iletişimi duygu ve kavram yoğunluğu olan cümlelerden çok, kısa ve özlü cümleleri kullanmaya yönlendirdi. Selam yerine “Slm” veya Ne haber yerine “Nbr” gibi.

  Kahv6 yaptınız mı?
  Peki bu dilin özellikleri neler. Öncelikle, en az karakter yazmak için kısaltmalar kullanılıyor. İngilizce great (büyük) kelimesini yazmak için eight (sekiz) kelimesini kullanmak. İkisi de birleşince ortaya Gr8t kelimesi çıkıyor. Aynı şekilde Türkçe’den de “kahvaltı” kelimesi örnek verilebilir: Kahv6 gibi.
  Kısaltma ve karşılıkları
  Selam: slm, oğlum: olm, selamun aleykum: s.a, aleykum selam: a.s, ne haber: nbr, kusura bakma: ksr bkmn, Peki, bir düşüneyim: Hmmmmm, değil: deil, lutfen: pls veya ltf, iyi: ii, sorun yok: n.p (no problem), geliyor: gelio
  SANKİ İKİ AYRI DİL
  Orijinali
  Ali: slm
  Ayşe: slm
  Ali: nbr
  Ayşe: nlsn sndn
  Ali: srnyz
  Ayşe: ndn
  Ali: blmm. oole
  Ayşe: hmmm
  Ayşe: bn kcr
  Ali: ok grşrz kib
  Ayşe: snd
  Tercümesi
  Ali: Selam
  Ayşe: Selam
  Ali: Naber?
  Ayşe: Ne olsun. Senden?
  Ali: Sürünüyoruz.
  Ayşe: Neden
  Ali: Bilmem. Öyle işte
  Ayşe: Anlıyorum.
  Ayşe: Ben kaçar (MSN’den çıkıyorum)
  Ali: Tamam. Görüşürüz. Kendine iyi bak
  Ayşe: Sen de.
  DİLBİLİMCİ GÖRÜŞÜ
  Yusuf Çotuksöken (Maltepe Üniversitesi Öğretim Üyesi)
  Sorun şurada, gençlerin bu tür dil kullanımı, Türkçemizi bozuyor mu? Gelişmelerin çok katı bir yaklaşımla ele alınmasından ve sert önlemlerin alınmasından yana değilim. Gençler kendi aralarında kurdukları bu iletişim biçiminde dilin bir kuralını uyguluyorlar: “En az çaba yasası” öbür deyişle “dilde tutumluluk ilkesi”. İletilerin en kısa biçimiyle tam olarak gönderilebilmesi için benimsenen bu yol (sözcüklerin /a, e, ı, i, o, ö, u, ü/ gibi ünlü harflerini yazmama, kimi duyguları özel biçimlerle anlatma, yazım kural ve imlerini hiç kullanmama vb) gençler açısından bir sorun yaratmıyor.
  Onlar kendileri memnun görünüyorlar bu tür iletişim biçiminden. Unutmayalım, dilciler, dilsel gelişme süreçlerinde gözlemcidir. Çok büyük sorunlar yaşanmadıkça (şimdilik çok büyük sorun yaşamıyoruz bu konuda kanımca bir üniversite öğretim görevlisi olarak uygulamanın içindeyim bu gün de) dilde birtakım planlamalar yapılması gerektiğini gündemlerine almazlar.
   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  aynı hatayı bende yapıyorum ama amaç hiçbir zaman türkçeyi ihlal etmek değil sadece kolaylık sağlamak için, yinede bu şekilde kul. doğru değil sonuna kadar katılıyorum ve bu tarz kısaltmaları kullanmamaya özen göstericem bundan sonra
   

Sayfayı Paylaş