Merkez Efendi Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 7 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Merkez Efendi Kim? Kısaca Hayatı

  Merkez Efendi; Osmanlılar zamanında İstanbul'da yetişen büyük velilerden. İsmi Musa olup, Merkez Muslihuddin lakabıyla meşhur oldu. Denizli'nin Sarhanlı köyünde, 1463 (H.868) senesinde doğdu. 1551 (H.959) senesinde İstanbul'da vefat etti.

  Merkez Efendi, talebelerini iyi yetiştirmek için çok gayret gösterirdi. Onları hem zahiri ilimlerde, hem de tasavvufta yükseltmek için, batın, kalb ilimlerini öğretirdi. Onların nefslerini terbiye için riyazet ve mücahedeler yaptırırdı. Çocuklara karşı çok şefkatliydi. Cebinde şeker, yemiş gibi şeyler bulundurur, çocukları gördüğü yerde dağıtarak onları sevindirirdi. Çocuklara buyururdu ki: "Benim için hayr dua ediniz. Siz günahsız, masumsunuz. Sizin dualarınızı Cenab-ı Hak da kabul eder. Bu yüzü kara, sakalı ak ihtiyar için dua ediniz ki, kıyamette yüzü ak olsun." Çocuklar dua edince de; "Ya Rabbi! Bu masumların dualarını red eyleme." diye Allahü tealaya yalvarırdı. Bütün hayvanlara karşı da çok merhametliydi. Merkebe suyunu verir, tavuklara yem atardı.

  Mûsâ Efendi, küçük yaşlarda ilim öğrenmeğe başladı. Kuvvetli bir zekası ve ilim öğrenmeye aşırı bir hevesi vardı. Önce kendi memleketinde, sonra Bursa ve İstanbul'daki medreselerde tahsil yaparak; tefsir, hadis, fıkıh ve tıb ilminde yetişti. Kadı Beydavi Tefsiri'nin büyük bir kısmını ezberledi. Medrese tahsiline devam ettiği sıralarda tekkelere gidip, oralardaki alimlerin sohbetlerine katılırdı. Onların feyz ve bereketlerine kavuştukça, ruhunda bir rahatlama, nefsinde bir ezilme olduğunu görerek sevinirdi. Otuz yaşına geldiğinde, medrese tahsilini bitirdi. Çevresinde sayılan bir alim oldu. İlimdeki yüksekliğini, zamanının alimleri tasdik ettiler. Nitekim, Şeyhulislam Ebüssü'ud Efendi'nin hürmet ve muhabbetini kazandı.
   


Sayfayı Paylaş