Mercedes yeni B Serisi elektrikli olacak

Konusu 'Mercedes' forumundadır ve OrKuN tarafından 6 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Yeni B Serisi elektrikli olacak,
  Şu sıralar tüm otomobil üreticileri elektriğe önem vermeye başladı. Elektrikli B Serisi ile Mercedes de bunlardan biri. Aslına bakılırsa Mercedes'in yeni B Serisi için, e-Serisi demek daha doğru olur. Tabi ki buradaki e harfi "elektrikli" anlamında kullanılıyor. Tarihin en derin otomotiv krizinin yaşandığı şu günlerde elektrikli araçlar, tam bir itici güç olarak görülüyor. Ne yazık ki bu yeşilci düşünce ilerlemeleri çok geç hayata geçebiliyor.

  Mercedes'in "Concept BlueZero" adım verdiği elektrikli B Serisi konseptini Mercedes, Detroit'teki North American International Auto Show'da (11-25 Ocak 2009) sergileyecek. Heybetli bir burun tasarımına ve akıcı yan yüzey çizgilerine sahip olan bu araç belirgin bir mesaj da veriyor: "Yeni B Serisi böyle görünecek." Yeni ailenin bir modeli elektrikli motora sahip olacak. Bu açıklama, Geliştirme Sorumlusu Thomas Weber tarafından yapıldı.

  Sonuç olarak elektrik motoru, biraz yavaş da olsa hayata geçecek. 2009 yılından itibaren B Serisi'nin yakıt hücreli versiyonu, küçük seri halinde üretilip yollara çıkacak, bir yıl sonra bu otomobili sadece akülere sahip bir model takip edecek. Otomobillerin fiyatları konusunda ise Weber açıklama yapmadı. Ancak kesin olan tek şey, bu çevreci modellerin hiç de ucuza satılmayacak olduğu.

  Aküler sandviç zeminde gizleniyor
  Aslına bakılırsa Mercedes, henüz 1997 yılında tanıttığı ve egzozsuz gelecekle ilgili her türlü altyapıya sahip aracından daha yeni yeni faydalanıyor. 1997'de, yani A Serisi piyasaya çıktığında mühendisler, aracın, aküleri sandviç zeminde gizlenen elektrikli bir versiyonunu da öngörmüşlerdi.

  Bu sandviç yapı nihayet, "Concept BlueZero" ile hayata geçmiş oldu. Elektrikli otomobille ilgili olarak Mercedes, Detroit'te 3 alternatif birden sergileyecek. Bunların üçü de kısa ön kaputlarının altında bir elektrik motoruna sahipler. Versiyona göre bunlara, yakıt hücresi, smart'ın 3 silindirli motorunun kullanıldığı bir jeneratör (menzili uzatmak için) eklenecek.
  Pazarlamacılar BlueZero otomobiller için, oldukça ilerici isimler seçmişler: ECell, F-CeU ve E-Cell Plus. GSM operatörü isimlerini çağrıştıran bu kısaltmalar seri üretimde tabi ki kullanılmayacak.

  Elektrik motorunun maksimum gücü 100 kW, sürekli gücü ise 70 kW olarak, torku ise 320 Nm olarak belirlenmiş. Bu, elektrik motorunun dizel motorlar kadar yüksek performans sağlayacağı anlamına geliyor. Bu sayede elektrikli B Serisi, 100 km/s hıza 11 saniyeden daha kısa sürede çıkacak. Maksimum hızın 150 km/s'de kısıtlandırılmış olmasının nedeni ise menzil kaygıları.
  Elektrikli B Serisi sadece enerji tüketimi konusunda tasarruflu. Yani başka bir şeyden ödün vermeye gerek yok. Örneğin iç mekan hala 5 kişilik ve bagaj hacmi de 500 lt. Güvenlikten de tasarruf edilmemiş. Lityum-iyon aküleri ısınmaktan koruyabilmek için yüksek gerilimli hücreleri özel bir yöntemle soğutuluyor. ECell'de, yani sadece elektrikli olan versiyonda aküler, 200 km'lik menzil sağlıyor.

  Bir şarjla B Serisi, 200 km yol yapabiliyor
  15.3 kWh kapasiteleri şarj etmenin Almanya'daki maliyeti 2.70 Euro, yani yaklaşık 5.5 YTL. Tam şarj için aküleri 3-4 saat şehir şebekesine bağlamak yeterli. Eğer çalışan biriyseniz bu bekleme süresi kesinlikle rahatsız edici veya engelleyici bir zaman olmaz.

  İlave bir motor kullanarak menzili arttırmak mümkün. F-Cell ile yakıt hücresine dönüş yapan Mercedes, hücreleri sıfırın alünda 25 derecelik sıcaklıklarda bile rahatlıkla çalışabilecek şekilde geliştirmiş. Park manevraları sırasında F-Cell’in sadece aküleri görev yapıyor, hızlanmalarda ise yakıt hücresi ve aküler birlikte (günümüzün içten yanmalı ve elektrik motorlu hibridleri gibi) görev yapıyor. Sürücü fren pedalına bastığında jeneratör olarak görev yapmaya başlayan elektrik motoru, aküleri şarj ediyor. Detroit'te gösterilecek olan F-Cell konsepti, bir dolumla 400 km'nin üzerinde menzil sunabilecek. Ancak bir dezavantaj hala geçerli: Hidrojen ikmal tesisi sayısı hala yok denecek kadar az.

  Bu nedenle E-Cell Plus'ta Mercedes, geçmişin teknolojilerine başvurmaya karar vermiş: Aküler, smart'tan alman 3 silindirli 68 HP'lik benzinli turbo motorla destekleniyor. Yedek lastik yuvasına yerleştirilen bu küçük motor, sadece aküleri şarj etmekle görevli. Bu sayede E-Cell Plus sürücüsü, 600 km'de bir yakıt istasyonuna gitmek zorunda kalıyor. Mercedes'in açıklamasına göre E-Cell Plus, 100 km'de 4.5 İt yakıtla yetiniyor.
  Tüm bunlar hoş manzaralar. Peki ama bu otomobilleri hemen satın alabilecek miyiz? Hayır. Elektrikli B Serisi modelleri için yaklaşık 4 yıl beklememiz gerekecek..
  06.01.2009, Salı
   


 2. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş