Mercedes SLK Serisi

Konusu 'Mercedes' forumundadır ve oguzturk tarafından 11 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  [​IMG]
  SLK henüz yalnızca otomobil dergilerinde boy gösterdiğinde, basın ona «Küçük Gümüş Ok» adını taktı. Cesur çizgileri, ok şeklindeki karoserisi ve karakteristik arka bölümü, klasik sportiflik ile gücü birleştirir. Dikkat çeken radyatör çıkıntısı da gözden kaçacak gibi değildir.

  Tasarım
  Kalbiniz virajları sonsuza dek almanızı isteyebilir.
  Duyguların kalp yerine akılda oluştuğunu biliyor muydunuz? Ya da ne kadar zamanda? Görme, duyma ve hissetme gibi algılar; beyinde diğer bölgelere aktarılan ve değerlendirilen bir resmi oluşturur.

  [​IMG]

  SLK 280 örneğinde de böyledir: Beyin, gözler sayesinde Roadster’in sportif kompakt dizaynını ve güçlü çıkışını algılar. Yeni motor jenerasyonunun 6 silindiri, motoru çalıştırdığınız anda bile, 170 kW’nin (231 HP) duyulabildiği güçlü akustik sesler çıkarır. Vario tavan sadece 22 saniyede açılır, saf Roadster duygusu hissedilir. İsteğe bağlı olarak temin edilen baş bölümü ısıtması AIRSCARF boyun bölgesini sıcak tutar. Yumuşak vites geçişleri, bu esnada neredeyse hiç hissedilmez. Özel donanım kapsamındaki 7 vitesli otomatik şanzıman 7G-TRONIC motoru sürekli en iyi performans bölgesinde tutar. Direksiyon ile uyumlu yürüyen aksam, virajlarda yüksek sürüş konforu sağlar. Akıl, en geç burada devreye girer. Ve kalpte de sayısız birçok duygunun oluştuğunu bildirir.

  Mutlu anların nerede başladığı bellidir: Mercedes SLK onları yarattığında.


  Sürüş Dinamiği
  SLK 200 KOMPRESSOR’un kaputunun altında 120 kW (163 HP), 4 silindirli bir motor jenerasyonunun ünlü bir motoru gizlidir. Yeni nesil 6 silindirli motorlar SLK 350’de 200kW (272 HP) ile ve SLK 280’de 170 kW (231 HP) ile güçlerini harekete geçirir.

  [​IMG]

  Her üç otomobilde de standart olarak sportif 6 vitesli düz şanzıman ile vites değiştirilir. İsteğe bağlı olarak 4 silindir için 5 vitesli otomatik ve 6 silindirden itibaren 7 vitesli otomatik 7G-TRONIC ve 8 silindirde SLK 55 AMG standart olarak sunulmaktadır. Ayrıca isteğe bağlı olarak her iki otomatik şanzıman da direksiyondan vites değiştirme kumandaları ile birlikte temin edilebilir. Daha sportif bir sürüş için, isteğe bağlı olarak alçaltılmış spor yürüyen aksam mevcuttur.

  Güç ve Aktarma
  Bir virajı ancak uygun şanzımanla ideal şekilde alırsınız. SLK 200 KOMPRESSOR’da 5 vitesli otomatik şanzıman ile konforlu ve hızlı vites değiştirirsiniz. SLK 200 KOMPRESSOR’den, SLK 55 AMG’ye kadar standart olarak sunulan 6 vitesli düz şanzımanla daha da sportif bir sürüş sağlanır.

  7G-TRONIC, otomobiller için dünyadaki ilk 7 vitesli otomatik şanzımandır, 6 silindirli motordan itibaren temin edilebilir. Yedi aktarma kademesi, vites değiştirme esnasında daha küçük devir sayısı aralıkları sağlar. Çok kademeli vites küçültme prensibi sayesinde şanzıman kick-down sırasında harekete geçme hızını arttırır, vites düşürürken bazı vitesler atlanır. Diğer bir avantajı: Yedi viteste ortalama motor devir sayısı ve böylece yakıt tüketimi azalır. İsteğe bağlı olarak otomatik şanzımanı, direksiyondan vites değiştirme tertibatı ile de temin edebilirsiniz.

  Vario Tavan
  SLK, sınıfında yalnızca kendisinde sunulan bir özellik ile, hava koşullarının değişiminden bile daha hızlı bir şekilde hardtop bir Coupé’den bir Roadster’e dönüşür. Bir düğmeye basarak, 22 saniyede gökyüzünü görebilirsiniz: Elektrohidrolik Vario tavan, şık bir şekilde geriye kayar ve arkasında iz bırakmadan kaybolur. Akıllı katlama tekniği sayesinde, SLK, tavan çıkarıldığında öncülerine nazaran oldukça büyük bagaj hacmine sahip olur.

  [​IMG]

  Yine de tavanın kapalı tutulması tercih edilirse, ısı yalıtımlı cam, iç mekanın daha da ısıtılmasını sağlar. Daha serin havalarda, ısıtılabilir arka cam arka görüşün açık olmasını sağlar. İsteğe bağlı olarak, Vario tavanı da açıp kapatan, kızılötesi uzaktan kumandalı bir araç anahtarı temin edebilirsiniz.
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  12 tonda özel metalik boyalar, asil ahşaplar ve karakteristik çift dikişli, şık deri veya deri/alkantara kombinasyonu arasından seçim yaparak SLK’nızı tamamıyla kendi isteklerinize göre biçimlendirin. Buna uygun olarak isteğe bağlı olarak deri kaplı süsleme parçaları ve emniyet profili temin edebilirsiniz. Emniyet profili artık tüm standart deri renklerde sunulmaktadır.

  Eğer isterseniz Tamo designo antrasit veya Pappel designo natur ahşap süsleme parçaları ve Alkantara tavan, görüntüyü yumuşatırlar. Seçilen donanıma göre özel donanım olarak direksiyonu ve vites kolunu iki renkli designo deri veya designo ahşap/deri seçeneği olarak temin edebilirsiniz.

  Dış Görünüm
  Her ailenin fertlerinde olan belirli benzerlikler gözden kaçmaz. Fakat bu Roadster, kendine özgü güçlü karakteristik özelliklere sahiptir.

  [​IMG]

  İç Görünüm
  İç mekanda da özel sınıf virajlarla karşılaşabilirsiniz: Heyecan verici şekilde biçimlendirilmiş elemanlar, her durumda sportiflik gösterir ve sürüş keyfini, iç mekanda da devam ettirir. Kombine gösterge en önemli bilgileri bir bakışta önünüze sunar, arka planı siyah olan gösterge camları gümüş renkli halkalarla vurgulanmıştır. Bu dizayn, ayrıntıya olan ilgimizi bir kez daha göstermektedir. Kapının iç tarafındaki kollar ve kol dayanağı elemanları gümüş renkli magnezyumdandır​

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 3. oguzturk Administrator Staff Member

Sayfayı Paylaş