Mercedes SL Serisi

Konusu 'Mercedes' forumundadır ve oguzturk tarafından 11 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Bizi hep yeniyi keşfetmeye yönelten, bilindik yollardan uzaklaştıran, her an yeni cevaplar aramaya teşvik eden bir duygu. Ve bu duyguyu hissetmenizi sağlayan bir otomobil.

  [​IMG]

  Genel Bakış
  Mercedes-Benz, SL ile motor sporlarında tarih yazmıştır. Özellikle1954 yılında efsanevi kanatlı kapılarla. Hiçbir zaman şimdiki kadar dinamik olmadı: Altı, sekiz ve oniki silindirli yeni motorları hızlanırken tüyleri ürpertir.​

  Sürüş Dinamiği

  Gün geçtikçe canlanan bir mitoloji.
  Mercedes-Benz, SL ile motor sporlarında tarih yazmıştır. Özellikle 1954 yılında efsanevi kanatlı kapılarla. Hiçbir zaman şimdiki kadar dinamik olmadı: Altı, sekiz ve oniki silindirli yeni motorları hızlanırken tüyleri ürpertir. Sadece motor kaputunun altında hareketlilik olmaz, ayrıca standart aktif yürüyen aksam Active Body Control ABC (istek üzerine SL 350 için temin edilir) salınım hareketlerini azaltır ve ikinci jenerasyonunda daha da hızlı bir tepki tutumu sağlar. Şimdi doğrudan manevra kabiliyeti sayesinde virajları almak oldukça keyifli.

  [​IMG]

  SL 350 ve SL 500’de direksiyondaki vites değiştirme tuşları ile manuel olarak da kumanda edilebilen standart otomatik şanzıman 7G-TRONIC ideal bir güç dağılımı sağlar. Yedi ileri vites her an ideal devri sağlar ve çoklu vites küçültme sayesinde vitesler gerektiğinde otomatik olarak atlanır. Yeni 7G-TRONIC istek üzerine temin edilebilir ve sportif bir sürüş için direksiyondaki vites değiştirme tuşları ile manuel olarak da kumanda edilebilir.

  SL 600, SL 55 AMG ve SL 65 AMG standart olarak 5 vitesli bir otomatik şanzıman ile donatılmıştır. AMG modellerinde AMG SPEEDSHIFT otomatik konumunda % 35 daha hızlı vites değişimi sağlar ve frenlemelerde otomatik olarak düşük bir vites seçer. 5 vitesli otomatik şanzıman vites değiştirme tuşları sayesinde manuel olarak, SL 55 AMG ile SL 65AMG’de standart, SL 600’de istek üzerine, kumanda edilebilir.

  Güç ve Aktarma
  SL-Serisi’nin etkileyici güç değerlerine sahip yeni motorları.
  SL macerası SL 350’deki V6 motor ile başlar. Sabit hafif yapı, dengeleme mili ve dört eksantrik miline sahip modern 4 supap teknolojisi sayesinde güç aktarımı ve çalışma sükuneti yeni ölçütler oluşturur. Güç 200 kW (272 PS)’dir, 350 Nm’lik azami tork 2400 d/d ile 5000 d/d arasındadır. 6,6 saniyede 0 - 100 km/h’ye ulaşılır.

  [​IMG]

  SL 500 yeni V8 tahriki ile bir sonraki güç kademesine ulaşır. 285 kW (388 PS) güç ile sadece 5,4 saniyede 0 -100 km/h’ye ulaşır ve 530 Nm’lik azami torku 2800 d/d ile 4800 d/d arasındadır. Silindir kapakları tamamen yeniden tasarlandı: İki emme subabı ile iki egzoz subabı kademesiz bir eksantrik mili ayarı üzerinden kumanda edilir ve böylelikle ideal yanma sağlanır. Bu sadece gücü arttırmakla kalmaz ayrıca yakıt tüketimini ve zararlı madde emisyonunu da azaltır.

  V12 ezelden beri tüm sürüş durumlarında egemenlik anlamına gelmektedir. Bu gelenekte SL 600 nefes kesici güç değerleri ile etkilemektedir: 830 Nm’lik azami tork ve 380 kW (517 PS) güç SL 600’ü 4,5 saniyede 0–100 km/h’ye hızlandırır. V12 motor iki egzoz turboşarjdan ve turboşarj hava soğutucusundan (intercooler) oluşan bir kombinasyon sunmaktadır. Böylelikle ani bir tepki tutumuna, oldukça düşük bir devirde azami torka ulaşılır, düşük yakıt tüketimi sağlanır.  Konfor
  Kural olarak spor otomobil konforla bağdaştırılmaz.
  SL, kurallara pek bağlı kalmaz.
  Motor sporlarını yeniden yaşayın: SL’nin iç mekanı.
  SL-Serisi’nin iç mekanında sizi motor tipine göre ve istek üzerine ayrıcalıklı ahşap, alüminyum veya gerçek karbon süsleme parçaları ve şimdi pütürleri daha da yumuşatılmış ve dört farklı renkte temin edilebilen yeni deri döşeme (SL 350 için özel donanım) sarar. Kombine gösterge şimdi şık deri ve asil süsleme dikişleri ile donatılmıştır.

  [​IMG]

  Yanları güçlendirilmiş emniyetli koltuklarla sürüş daha da keyiflidir. Bu koltukları ancak özel donanım kapsamındaki perfore ve hızlı bir soğutma için aktif havalandırma ve bir koltuk ısıtıcısı ile donatılmış konforlu koltuklar aşar. Virajlarda daha fazla tutuş için istek üzerine hava doldurulmuş minderleri ile vücuda uyarlanabilen ergonomik koltukları temin edebilirsiniz. Bu koltuklar ilave olarak masaj fonksiyonuna da sahiptir: Düğmeye basmak suretiyle hafif titreşimli hava yastığı sırt kaslarını rahatlatır. Özel donanım kapsamında temin edilen ve DVD navigasyon sistemine sahip kumanda ve gösterge sistemi COMANDAPS hedefinize hızlı ulaşmanızı sağlar. İstek üzerine Mesafe Ayar Tempomatı-DISTRONIC temin edilebilir. DISTRONIC 30 km/h ile 180 km/h arasında öndeki araca olan mesafeyi muhafaza eder.

  Toz filtreli standart klima otomatiği ideal ısıyı sağlar ve özel donanım kapsamındaki BOSE Surround Ses Sistemi konser atmosferi sağlar.


  Güvenlik
  Bilinmeyen yollar sizi şaşırtabilir. Ama SL’i asla.
  Emniyet profili, Bi-Xenon farlar ve baş/göğüs hava yastıkları ile SL’de her zaman güvendesiniz.

  Hangi yolu seçerseniz seçin geleceğe yönelik güvenlik teknolojisi ile donatılmış olan SL ile yollar daha güvenlidir. Bir roadster kullanırken bir sedanın güvenlik hissinin keyfini çıkarın.

  [​IMG]

  Mercedes-Benz 1989 yılında SL-Serisi’ndeki ilk standart sensör kumandalı emniyet profili ile ölçütleri belirledi. Tehlike algılandığında, günümüzde görülmeyecek düzeyde sadece 0,3 saniyede tehlike bölgesinden çıkar. Teknolojinin çekirdeğini, SL kritik ve eğimli bir konumda olduğunda elektronik kumanda kutusu aracılığı ile algılayan bir devrilme konik sensörü oluşturmaktadır. Savrulma sensörü, roadsterın sürüş durumunu gözlemler ve böylelikle önden, yandan veya arkadan gerçekleşen çarpışmalarda emniyet profili otomatik olarak dışarıya doğru çıkar. Ön baskılı bir yay emniyet profilini her zaman kullanıma hazır tutar, ancak düğmeye basmak suretiyle manuel olarak da yükseltilip alçaltılabilir.

  Karanlık yollarda ideal görüşün sağlanmasını standart Bi-Xenon farlar sağlar. İlave olarak dönüş lambasıyla donatılmış olan Bi-Xenon farlar SL 600 ile SL 65AMG için standart olarak ve diğer tüm modeller için istek üzerine temin edilebilir. Kritik bir durumla karşılaşacak olursanız SL-Serisi’nde en iyi şekilde korunursunuz. Bir çarpışma durumunda sürücü ve ön yolcu hava yastıkları saliselerde açılır. Yandan gerçekleşen bir çarpışmada her iki yan tarafta hacimli baş ve göğüs hava yastıkları açılır ve koruyacak şekilde kapı ile vücut arasına itilir.
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  Panorama vario tavan ile dıştan olduğu kadar içten de mükemmel bir görünüm.
  [​IMG]

  Dış Görünüm
  Yine bir tasarım harikası
  Bizi hep yeniyi keşfetmeye yönelten, bilindik yollardan uzaklaştıran, her an yeni cevaplar aramaya teşvik eden bir duygu. Ve bu duyguyu hissetmenizi sağlayan bir otomobil.

  [​IMG]
  İç Görünüm
  Motor sporlarını yeniden yaşayın: SL’nin iç mekanı.
  SL-Serisi’nin iç mekanında sizi motor tipine göre ve istek üzerine ayrıcalıklı ahşap, alüminyum veya gerçek karbon süsleme parçaları ve şimdi pütürleri daha da yumuşatılmış ve dört farklı renkte temin edilebilen yeni deri döşeme (SL 350 için özel donanım) sarar. Kombine gösterge şimdi şık deri ve asil süsleme dikişleri ile donatılmıştır.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

   

Sayfayı Paylaş