Mercedes S Serisi

Konusu 'Mercedes' forumundadır ve oguzturk tarafından 11 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  1959. Mercedes-Benz, yenilikçi otomobil teknolojisi alanında her zaman öncü olmuştur. Böylece «Heckflosse» güvenlik alanında standartlar oluşturdu. Yolcu güvenlik hücresine ve çarpışma bölgelerine sahip ilk standart otomobildi.

  2005. S-Serisi, BAS PLUS’a sahip daha da geliştirilmiş DISTRONIC PLUS ve konfor alanında yeni standartlar belirleyen yenilikleriyle Mercedes-Benz’in öncü rolünün altını tekrar çiziyor.

  [​IMG]
  Genel Bakış
  Güvenlik
  PRO-SAFE™ – Mercedes-Benz’in 5-P güvenlik felsefesi
  1959. Başlangıçta görünmeyen bir devrim vardı. Mercedes-Benz 46 yıl önce pasif güvenlik tedbirleriyle ürettiği ilk otomobili tanıttığında katlanma bölgelerine sahip güvenli yolcu hücresi gibi yenilikler çıplak gözle görünmüyordu. Bu buluşlar, öncü ruhuyla pasif güvenliğe büyük katkı sağlayan ve Mercedes-Benz’in güvenlik alanında öncü olmasının temellerini atan Béla Barényi’ye kadar uzanmaktadır.

  1978 yılında S-Serisi ABS’nin başarılı olmasına yardımcı oldu, sadece üç yıl sonra hava yastıkları kemer gerdiriciler ile birlikte dünya çapında bir yenilik olarak sunuldu. Bu liste ESP veya PRE-SAFE ile devam etti.

  2005. Mercedes-Benz yeni S-Serisi ile PRO-SAFE™ entegre güvenlik felsefesini tanıttı ve güvenlik konusundaki öncü konumunu vurguladı. PRO-SAFE™ ile kazasız sürüş vizyonuna bir adım daha yaklaşılmış oldu.
  Vizyonu gerçeğe dönüştürmek için sürekli olarak ideal araç ve trafik güvenliğini hedefliyoruz. PRO-SAFE™’e, PERFORM-SAFE, PRE-SAFE`, PASSIVE-SAFE ve POST-SAFE dahildir. PERFORM-SAFE, güvenli sürüşü destekleyen, kritik sürüş durumlarını algılayan, önceden uyaran ve ihtiyaca uygun olarak yardımcı olabilecek tüm sistemleri kapsar. Kaza olasılığı yüksek olduğunda PRE-SAFE™, yolcuları ve aracı olası bir kazaya karşı korur. Çarpışma anında PASSIVE-SAFE sistemleri yolcuları ihtiyaca uygun şekilde korur. POST-SAFE adı altında toplanan önlemler ise kazadan sonra yolcu korumasını artıran önlemlerdir.

  Yeni S-Serisi ile tüm PRO-SAFE™ alanları genişletilmiş ve ideal hale getirilmiştir. Böylelikle S-Serisi Mercedes-Benz’in geleceğin güvenliğini geliştireceğinin bir kanıtıdır.

  Motor
  Yeni V motor nesli: % 25’in üzerinde güç artışı
  S 500’de oldukça güçlü yeni bir V8 motor prömiyerini kutluyor. 285kW(388 HP) güce ve 530Nm değerinde azami torka sahip. Böylece güç potansiyeli öncülüne oranla önemli ölçüde arttı. Mühendislerimiz sensörler yardımıyla silindirin giriş ve çıkış kanallarındaki hava akışını analiz ettiler ve kanalların formunu iyileştirdiler. Sonunda ideal bir hava akışı sağlandı ve böylece düşük emisyon değerlerinde önemli ölçüde güç artışına ulaşıldı.

  Daha iyi güç dağılımı içinV8 motor silindir başına dört subapla donatıldı. İdeal güç ve bunun sonucunda daha düşük tüketimden, ayarlanabilir eksantrik milleri ve magnezyum gibi hafif yapı malzemeleri sorumludur.

  Tüm bu teknik beceriler egemen V6 motoru iyileştirmektedir. S 350’de 200 kW(272 PS) güce ve 350 Nm değerinde torka sahiptir. Üstelik de düşük tüketim değerlerinde. Böylece S 350 100 km’de ortalama 10,1–10,3 litre (kombine) yakıt tüketirken, S 500 11,7–11,9 litre tüketir.

  Şanzıman
  7G-TRONIC – düşük yakıt tüketiminde vites değiştirme konforu
  S-Serisi standart olarak Mercedes-Benz tarafından geliştirilen 7 vitesli otomatik şanzıman 7G-TRONIC ile donatılmıştır. Yedi aktarma oranı kademeleri, devir sayısı aralığının daha az olmasını sağlar. Bu sayede vites geçişlerini neredeyse hissetmezsiniz.Ayrıca yedi viteste ortalama motor devir sayısı düşer, bu da 100 km’de 0,7 litreye kadar yakıt tasarrufu sağlar. 7G-TRONIC, direksiyondaki DIRECT SELECT seçme kolu üzerinden kumanda edilir.


  Ayrıca set-up şalteri ile konforlu, sportif ve manuel olmak üzere üç sürüş ayarı arasında seçim yapabilirsiniz: Manuel programda direksiyondan vites değiştirme tuşları DIRECT SELECT ile vites değiştirebilirsiniz. Konforlu programda vitesler daha erken değişir ve süspansiyon daha fazla konfor sağlayacak şekilde ayarlanır. Sportif program dinamik bir yürüyüş takımı ayarı ve viteslerin devir sayılarındaki azami hızı sağlar. Havalı süspansiyon AIRMATIC de sürüş konforuna katkıda bulunur. Hava dolu lastik körükler karoserinin konforlu bir şekilde yaylanmasını sağlar.

  Yürüyüş Takımı
  AIRMATIC ve ABC – daha fazla konfor ve sürüş dinamizmi için aktif yürüyüş takımı teknolojisi
  S-Serisi’nde sürüş konforunu daha da geliştirilmiş AIRMATIC havalı süspansiyon ve özel donanım olarak temin edilebilen ABC (Active Body Control) aktif yürüyüş takımı sağlar. Bu teknolojiler S-Serisi’nde sadece rahat değil aynı zamanda dinamik bir sürüş de sağlar.

  AIRMATIC sürüş esnasında daha fazla sürüş konforu ve çeviklik sunarken, ABC’deki yüksek basınç hidroliği, masraflı sensörler ve güçlü mikro işlemcilerin ortak çalışması S-Serisi’nin saliselerde güncel yol durumuna uyum göstermesini sağlar. Bu esnada karoserinin kalkış ve frenleme esnasındaki ve virajlardaki salınım hareketleri oldukça azaltılır.

  Ayrıca ABC'nin hıza bağlı seviye ayarı 65 km/h'den itibaren aracı 15 mm'ye kadar alçaltır ve daha dinamik bir sürüş sağlar.

  [​IMG]
  Konfor
  S-Serisi’nin konforu – otomobil üst sınıfında ölçüt

  1893. Karl Benz, aks mafsallı direksiyonu bulduğunda Latince «Victoria» diye sevinç çığlıkları attı. Yeni tip direksiyon daha konforlu bir sürüş sağlamakla kalmadı aynı zamanda üç tekerlekli motorlu araçların neslinin tükenmesine sebep oldu. O zamandan itibaren Karl Benz sadece dört tekerlekli araçlar yaptı. Bunlar da at arabasını andırıyordu fakat modern otomobilin gelişimine katkıda bulundu. Benz’in başka bir yeniliği de bir silindir ve 3 PS güç ile sağlanan gelişmedir. Şimdiye kadar tamamen metal jantların yerine o zamanlar tamemen lastik tekerlekler kullanılıyordu. Otomobil gelişme evresinin daha başlangıcındaydı fakat Karl Benz o zamanlarda bile sürüş konforu hissine sahipti.
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  «Gümüş ok» un teknikerleri Mercedes-Benz’in yeni boya nesli için büyük uğraş verdiler. Uzun yıllar süren geliştirme çalışmaları sonucu Mercedes-Benz için özel olarak otomobil üretiminde ilk kez kullanılan çizilmeye karşı dayanıklı bir boya sistemi geliştirildi. Yeni S-Serisi’nde standart olan bu malzeme şimdiye kadar kullanılan şeffaf boyalara oranla üç kat daha dayanıklı ve böylelikle otomobilin uzun yıllar güzel ve kaliteli görünmesine büyük katkı sağlar

  Dış Görünüm
  Serisi, BAS PLUS’a sahip daha da geliştirilmiş DISTRONIC PLUS ve konfor alanında yeni standartlar belirleyen yenilikleriyle Mercedes-Benz’in öncü rolünün altını tekrar çiziyor.

  İç Görünüm
  Kapı arkanızdan kilitlendiğinde kendinizi evinizde gibi hissedersiniz. İster asil deri ister seçkin ahşaplar, S-Serisi yüksek taleplere cevap vermektedir. Bunu sürüşü olabildiğince konforlu hale getiren teknik detaylarda da görebiliriz. Örneğin, virajları eğlenceye dönüştüren özel donanım olan sürüş dinamizmine uygun ergonomik koltuklar ya da daha da geliştirilmiş COMAND sistemi. Sistem ergonomik tasarlandığı için kullanımı oldukça kolaydır. Böylece S-Serisi otomobilinizi birkaç el hareketiyle ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabilirsiniz. Üstelik aynı zamanda dikkatiniz trafikten de uzaklaşmaz.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 3. oguzturk Administrator Staff Member

  S-Serisi standart ve özel donanımları

  1892. Daimler motor şirketinin ilk satılan otomobili iki silindirli ve 2 PS güce sahip Daimler otomobiliydi. İlk müşteri Marokko padişahı Moulay Hassan I, benzinle çalışan bir otomobil kullanan ilk aristokrattı. Fakat müşterinin ileri gelen bir kişi olması Daimler’i pek ilgilendirmiyordu, çünkü araç ruhsatında sipariş veren kişinin «adı: Sultan, yeri: Marokko» yazıyordu. Onun için önemli olan, padişahı ihtişamlı bir şekilde çöl güneşinden koruyacak, şimdiye kadar hiç sipariş edilmemiş olan abanoz ağacı ve altın iplikli ponponlarla süslenmiş kadife tenteydi.

  2005. S-Serisi için artık bir tente sunmuyoruz fakat hemen hemen her türlü donanım isteğini yerine getiriyoruz. Kapsamlı standart donanımın yanında özel donanımlar da yüksek talepleri karşılamaktadır. Örneğin, elektrikli arka cam perdesinin veya elektrikli arka kapı perdelerinin kullanımı Marokko padişahının tentesinden daha kolaydır.

  Standart donanım
  Paket donanım
  Opsiyonel donanım
  Mercedes S serisi teknik özellikler

  Aksesuarlar
  Mercedes-Benz orijinal aksesuar programındaki hafif metal jantlar sanki S-Serisi için yapılmış. Sonuçta en yüksek kalite standartlarına sahip. Geri kalan ise zevkinize kalmış: 5 çift kol tasarımlı «Almach» 17 inç incenio tasarımlı jant, 5 çift kol tasarımlı «Eridanus» 18 inç incenio tasarımlı jant ve 9 çift kol tasarımlı «Denebola» 19 inç incenio tasarımlı jant arasında seçim yapabilirsiniz. Jantlar sadece S-Serisi’nin karakterini değil sizin kişisel stilinizi de yansıtıyor.

  Mercedes-Benz aksesuar programımız kaliteli malzemelerden oluşan geniş bir seçim olanağı sunuyor. Lütfen aksesuar kataloğumuzdan veya Mercedes-Benz bayisinden bilgi edinin.
   

Sayfayı Paylaş