Mercedes R Serisi

Konusu 'Mercedes' forumundadır ve oguzturk tarafından 11 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member  R-Serisi, tekerleklerin üzerindeki sarayınız.
  Kıvılcım gazla, Romeo Julietle, Yin Yangla, Lennon McCartney ile birleşir. İki dünya bir araya geldiğinde genellikle olağanüstü şeyler meydana gelir.

  [​IMG]

  Genel Bakış

  Mercedes-Benz’de de farklı dünyalar bir araya geliyor ve tamamen yeni bir araç konseptini oluşturuyor: Yeni R-Serisi.

  R-Serisi dinamizmi ve geniş iç hacmi heyecan verici bir biçimde birleştirir. Hareketi ve aynı zamanda rahatı sevenler ve bu keyfi başkalarıyla paylaşmak isteyenler için yarattık.

  Yeni R-Serisi henüz keşfedilmemiş olanakların başlangıcıdır.


  Motor
  Dizel veya benzinli motor?
  Önemli olan V6 motor olmasıdır: 165 kW, 510 Nm, 200 kW, 350 Nm’de eşleştirme yapmak zordur.


  V6 CDI dizel motoru (165 kW/224 PS) tork uzmanıdır. R 320 CDI, 510 Nm ile üç R-Serisi motorunun en güçlüsüdür. Bunu daha da iyileştirilmiş Common-Rail enjeksiyon sistemi – Piezo enjektörleri üzerinden çoklu püskürtme – ve değişken bir turboşarj sağlar. R 320 CDI’da yüksek performans, düşük yakıt tüketimi ve düşük emisyonla birleştirilir. Çünkü CDI motoru standart olarak bir dizel partikül filtreye sahiptir ve alışılmış sistemlerin tam tersine bu filtre yakıt katkısı yoktur. Bu da düşük CO2 emisyonlarında yüksek sürüş performansı sağlar.

  Egzozdaki kurum parçacıklarını % 95 oranında yok eder ve böylelikle R 320 CDI EU4 normu sınır değerlerinin altında kalır.

  R 350 mütevazi bir görünümle de heyecan uyandırılabileceğini gösterir. Dört supap teknolojisine ve kademesiz eksantrik mili ayarına sahip V6 silindiri bu sınıfın en güçlü motorlarına dahildir. 200 kW (272 PS) ile seri ara hızlanmalarda yüksek çekiş gücünü kanıtlar. Benzinli motor büyük viteslerde bile uygun tüketim değerlerinde de rahat bir sürüş sağlar.


  Güç mü, Konfor mu? R 500’de ikisi de önemli.
  R 500 bir Grand Sports Tourer’dan beklenen tüm avantajları birleştirir: Güç, konfor ve azami çalışma sükuneti. Bunu her silindir başına üç supap sağlar, bu supaplar iki buji için yanma odasında yer oluşturur ve yüke ve sürüş tarzına göre arka arkaya) ateşler. Bu hassas yakıt kullanımı ile tüketim ve emisyon değerleri iyileştirilir. Bu, sayılara 225 kW (306 PS) ve 460 Nm azami tork olarak yansır. V8 benzinli motorları 6,9 saniyede 0’dan 100 km/h’ye çıkar ve doğrudan sürüş keyfini yaşamanız için R 500’de standart olarak sunulan otomatik şanzıman 7G-TRONIC sizin için vitesleri seçer.


  Şanzıman
  7G-TRONIC: Küçük aralıklarla dünyayı harekete geçirir.
  Yedi aktarma oranı, küçük devir sayısı aralıkları: 7 vitesli otomatik şanzıman vites değiştirmede devrim yaratır.


  7G-TRONIC şanzıman teknolojisinde bir kuantum atılımını harfiyen hayata geçirir. Yedi ileri vites küçük devir sayısı aralıkları sağlar. Bu sayede vites değişimini hissetmezsiniz bile. 7G-TRONIC, vites küçültürken çoklu vites küçültme sayesinde birçok vitesi atlayabilir ve böylelikle hızlı değişim sağlar. Bir konverter by-pass kavraması ve şanzıman kumandası ayrıca yakıt tüketiminin azalmasını ve ideal hızlanmayı sağlar.

  DIRECT SELECT sayesinde R-Serisi’nde orta konsol boş kalır. Otomatik şanzıman vites değişimini direksiyondan kolaylıkla yapabilirsiniz). Ellerinizi direksiyondan çekmenize gerek kalmadan P, R, N ve D arasında seçim yapabilirsiniz. İki sürüş programı arasında seçim yapabilirsiniz: Spor için “S” ve konfor için “C”. Aktif olan program kombine göstergede gösterilir. Eğer kendiniz vites değiştirmek isterseniz direksiyondaki standart vites değiştirme tuşlarına basın.

  Çekiş ve yürüyen aksam
  R-Serisi yüksek güce sahip.
  Bu gücü seve seve dağıtmasına şaşmamak gerek.
  Tüm tekerleklerden çekiş ve AIRMATIC paketi: Her türlü yolda konforlu sürüş.


  R-Serisi’nin Grand Sports Tourer tanımı kazanmasının nedenini daha ilk sürüşte anlarsınız. Sürekli dört tekerlekten çekiş, masraflı aks konstrüksiyonu, arka aks havalı süspansiyonu, uzun aks mesafesi ve sürüş dinamiği fonksiyonları son derece konforlu sürüş sunar.

  Ön tekerleklerin kılavuzluğunu; sürüş konforunu ve sürüş dinamizmini iyileştiren çift alt salıncaklı bir aks üstlenir. Arka tekerlekler masraflı dört bağlantı kollu bir konstrüksiyonla donatılmıştır. Arka aks standart olarak, ön aks ise istek üzerine bir havalı süspansiyon ile temin edilebilir.

  Bu, sürüş konforunu daha da arttırır ve AIRMATIC paketinin bir parçasıdır. Sistem uyarlanabilir sönümleme sistemi ADS ile birlikte araç yüklü durumdayken de iyi bir süspansiyon sağlar. Bu sistem süspansiyon ünitelerinin altına yerleştirilmiş ve sıkıştırılmış havayla doldurulmuş olan plastik körüklerden yararlanır. 120 km/h’den itibaren karoseri otomatik olarak alçalır. Bu arada hava direnci ve böylelikle yakıt tüketimi azalır. Aynı zamanda karoseri AIRMATIC paketi çerçevesinde tuşa basmak suretiyle taban serbestliğinin sağlanması ve örneğin kötü yol şartlarının üstesinden gelinebilmesi için 50 mm yükseltilebilir.

  R-Serisi’nin sürekli dört tekerden çekişli yürüyen aksamı sayesinde yol olmayan yerlerde bile hemen hemen hiçbir şey hissetmezsiniz. Yürüyen aksam, Elektronik Stabilite Programı ESP® ile birlikte çalışır, bu program tekerleklerin yer tutuşu tehlikeye girdiğinde sizi destekler. Bu esnada ön aks ve arka aks arasındaki tahrik momenti 50:50 oranında dağıtılır.


  Konfor
  Grand Sports Tourer grup seyahatlerini tekrar konforlu hale getiriyor.
  Altı kişi başka nerede bu kadar geniş bir mekanın tadını çıkarabilir ki?
  Geniş iç mekanın sırrı tamamen yeni araç konseptidir: Alışılmış Sedanların aksine R-Serisi Three-Box dizaynında (Motor bölmesi/iç mekan/bagaj) değil Two-Box dizaynında (Motor bölmesi/iç mekan) tasarlanmıştır. Bu sayede karoseri uzunluğunun % 64’ü iç mekan kullanımına sunulmuştur. 4,922 metrelik uzunluğuyla R-Serisi birçok Sedandan daha öndedir. Böylelikle altı yolcu da cam kenarında oturmanın keyfini çıkarır ve yükseltilmiş oturma konumu sayesinde iyi bir görüş sağlanır.

  Tüm bunlar sizin için yeterli değilse 5,157 metrelik uzun modeli seçin. Bu model özellikle üçüncü sıradaki yolculara konfor bakımından avantaj sunar.

  Havadar mekan hissini istek üzerine temin edilebilen panorama cam tavan ile artırabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak temin edilebilen panorama cam tavan neredeyse tüm tavanı kaplayacak şekilde açılır ve böylelikle diğer alışılmış sürgülü tavanlardan oldukça büyüktür.

  Böylece mükemmel bir açık mekan hissi veren geniş ve aydınlık bir iç mekan sağlanmış olur.


  Arka Bölüm
  Önceden seyahat etmek lükstü. Güzel günler geri geldi.
  Tekli koltuklar, DVD player, orta konsol – Arka bölümde de birinci sınıf seyahat edersiniz.


  Sizinle yolculuk edenler arka koltuklarda oturmak için tartışırsa sakın şaşırmayın. Sonuçta R-Serisi’nde üst sınıf seviyesinde seyahat edersiniz. İkinci sırada aynı sürücü ve ön yolcu koltuğu gibi oldukça konforlu üst düzey koltuklarda yerinizi alın ve mükemmel bacak ve baş serbestliğinin tadını çıkarın. Her iki koltuk da standart olarak kol dayanağı ile donatılmıştır.

  İkinci koltuk sırası için istek üzerine temin edilen arka bölüm orta konsolunu tercih ettiğinizde içteki kol dayanakları kalkar. Bu orta konsol iki bardaklık ve sayısız eşya koyma imkanı sunar, örneğin isteğe bağlı olarak temin edilen arka bölüm eğlence sistemi için CD/DVD player. Bu sisteme ayrıca öndeki koltuk başlıklarına entegre 7 inç ekranlar dahildir.

  Orta konsolun arka alın tarafında iki adet çıkarılabilir bardaklık ve 12 V prizler bulabilirsiniz. Burada arka bölüm klima sisteminin ayrı olarak kumanda edilmesi için özel donanım olarak temin edilebilen çok bölgeli THERMOTRONIC konforlu klima otomatiği kumanda elemanları da bulunmaktadır. Bu özel donanımın bir parçası olarak arka yan panel kaplamaları ilave çıkışlarla donatılmıştır. Böylece arka koltuk sırasındaki yolcular da klimadan yararlanır. Bu kadar geniş bir alanda her zaman istenilen ısıya ulaşmak için THERMOTRONIC tüm iç mekana yayılmış 13 adet sensörle çalışır.

  EASY-ENTRY fonksiyonu üçüncü arka koltuk sırasına binişi kolaylaştırır. Burada oturan R-Serisi’nin gerçek büyüklüğünü keşfedebilir. Ön yolcular size o kadar uzak görünür ki neredeyse telefonla aramak istersiniz.


  Değişkenlik
  En iyi yer, aydınlık, 2,217 m x 1,246 m oturma alanı.
  R-Serisi’nin genişliği ve değişkenliği

  Hayır, R-Serisi için daha fazla oturma yerine hiç gerek yok. 1,982 m uzunluğunda (uzun modelde 2,217 m) ve 1,246 m genişliğinde yükleme bölmesi ile Grand Sports Tourer şimdiye kadar ürettiğimiz en geniş otomobil. Koltuk minderleri yukarı katlandığında üçüncü koltuk sırası altı bavulu rahatlıkla alabiliyor. Yüklemeyi kolaylaştıran EASY-PACK arka kapaksa özel donanımlar arasındadır. Elektro hidrolik olarak çalışır ve uzaktan kumanda veya arka kapaktaki bir şalter ile açılıp kapanabilir.

  R-Serisi kendini hiçbir zaman yeterli bulmaz. Özellikle de faydalı olması gerektiğinde. Tüm koltuklar tekli olduğundan iç mekan şekli kolaylıkla değiştirilebilir. Altı kişi yolculuk ettiğinde bile bagaj bölmesinde dört adet içecek kasası veya iki adet golf çantası için yer bulunur. İlk iki sıra dolu olduğunda 1.067 litrelik (uzun modelde) azami yer mevcuttur. R-Serisi ikili koltuklu otomobil olarak tavana kadar 1.950 litrelik (uzun modelde 2.385 litre) yükleme hacmi sunar. 2. ve 3. koltuk sırasının koltuk minderlerini ve sırt dayanaklarını öne katlamak için birkaç el hareketi yeterlidir. Böylelikle düz bir yükleme alanı oluşur.

  Güvenlik
  PRO-SAFETM – Mercedes-Benz’in 5-P güvenlik felsefesi
  Başlangıçta görünmeyen bir devrim vardı. Mercedes-Benz 46 yıl önce pasif güvenlik tedbirleriyle ürettiği ilk otomobili tanıttığında katlanma bölgelerine sahip güvenli yolcu hücresi gibi yenilikler çıplak gözle görünmüyordu.

  Mercedes-Benz o tarihten beri güvenlik alanında daima öncü oldu. 1978 yılında yıldızlı otomobil ABS’nin başarılı olmasına yardımcı oldu, sadece üç yıl sonra hava yastıkları kemer gerdiriciler ile birlikte dünya çapında bir yenilik olarak sunuldu. Bu liste ESP® veya PRE-SAFE® ile devam etti.

  Bütün bunlarla Mercedes-Benz tek bir amaç edindi: Kazasız sürüş vizyonu. Vizyonun gerçekleşmesi için biraz zamana ihtiyaç vardı. Fakat PRO-SAFETM ile hedefe bir adım daha yaklaşılmış oldu.

  PRO-SAFETM artık güvenliği aktif ve pasif olarak ayırmıyor, aksine Mercedes-Benz’in geleceği gösteren, komple bir güvenlik fikrini yansıtıyor.

  Yani Mercedes-Benz ABS’den ESP®’ye kadar değil de A’dan Z’ye kadar güvenlik fikrini benimsiyor.

  Sürüş esnasında konfor sayesinde sürücünün yükünün hafifletilmesi amaçlanır. Ayrıca yardımcı sistemler sürekli olarak sürüş durumunu denetler ve tipik tehlikeler ortaya çıktığında sürücü uyarılabilir ve desteklenebilir. Ayrıca tedbir olarak koruyucu önlemler devreye girebilir. Kaza kaçınılmaz olsa bile, önceden algılanabilir. Bunlar, yolcuların hazırlandığı ve daha iyi korunabildiği önemli saliselerdir. PRO-SAFETM kazadan sonra da görev üstlenir. Daha kötü olayları engelleyebilir ve örneğin daha sonra oluşabilecek kazaları azaltabilir.

  Gördüğünüz gibi güvenlik Mercedes-Benz’de birbirine bağlı ve bütünsel olarak tasarlanmıştır. Bu da tam olarak PRO-SAFETM ‘in çekirdeğini oluşturur.

  PRO
  -SAFETM
  PRO--SAFETM , Mercedes-Benz’in beş P’sinin ve güvenlik konseptinin esas noktasıdır. PRO-SAFETM yıldızlı markanın tüm trafikte bulunanlar için en yüksek güvenlik iddiasını simgeler. Buna sadece simülasyonlar, testler ve gerçek kaza araştırmaları değil aynı zamanda örneğin tam elektronik ABS, hava yastıkları ve kemer gerdirici gibi mil taşları ile güvenlik teknolojisini sürekli geliştiren Mercedes-Benz’in öncü ruhu da katkıda bulunur.

  PERFORM-SAFETM
  Bu P sürüş güvenliğine katkıda bulunabilecek önlemleri kapsar: Örneğin; dikkatin trafikten uzaklaşmasını en aza indiren, sürücünün yükünü hafifleten kumanda ve gösterge konsepti, LINGUATRONIC gibi akıllı sistemler konfor sağlar. Buna ilave olarak,sürücüye yardımcı olan, onu tehlikelere karşı uyaran ve duyarlı hale getiren yardımcı sistemler mevcuttur. ESP® Elektronik Stabilite Programı yardımcı sistemlere örnektir. Böyle sistemler hissettirmeden bir sonraki P’ye geçerler.

  PRE-SAFE®
  PRE-SAFE® sürekli olarak gelişme halindedir: Olası bir kazadan sonra yolcu güvenliğini artıran, önceden tepki verebilen ve önleyici önlemler alabilen sistemleri içine alır. PRE-SAFE® çift yüzlü kemer gerdiricinin yanı sıra sürgülü açılır tavanın otomatik kapanması ve koltuk ve kemerler için konumlandırma sistemlerini içerir.


  PASSIVE-SAFE
  Burada yolcuları olası bir kazada olabildiğince iyi korumak amaçlanır. PASSIVE-SAFE partner koruması gibi bireysel korumayı içine alır. Bireysel korumaya, dayanıklı yolcu güvenlik hücresinin yanında uyarlanabilir hava yastıkları, cam hava yastıkları veya çarpışmada etkinleşen koltuk başlıkları gibi sistemler de katkı sağlayabilir. Partner korumasına örneğin pürüzsüz yüzeyli karoseri ve eğrilebilen tampon da dahildir.


  POST-SAFE
  POST-SAFE, bir kazadan sonra daha kötü olayların meydana gelmesini önleyen önlemleri içine alır: arka aksın önündeki korumalı bölgede yer alan bir depo ve ağır çarpışmalardan sonra motorun otomatik olarak kapatılması. POST-SAFE ayrıca kazadan sonra meydana gelebilecek kazaları önleyecek ve flaşör tertibatının otomatik olarak devreye girmesi gibi kaza yapan aracın bulunmasını kolaylaştıracak önlemleri içerir. Ayrıca kilitleri otomatik olarak açılan ve kolaylıkla açılabilen kapılar bir kaza sonrasında yolcuların daha hızlı bir şekilde kurtarılmasına katkıda bulunur. Diğer bir katkı da Mercedes-Benz’in internette bulabileceğiniz dünya çapındaki kurtarma ekipleri için sunulan kurtarma el kitabıdır.

   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

  Gösterişli yapıları keşfetmek için uzağa gitmenize gerek yok. R-Serisi’ne bakmanız yeterli.

  İç Görünüm
  R-Serisi, tekerleklerin üzerindeki sarayınız.
  Değerli formlar, kaliteli malzemeler, kolay kumanda edilebilen fonksiyonlar: Burada yüksek konforun efendisi sizsiniz.

  Gösterişli yapıları keşfetmek için uzağa gitmenize gerek yok. R-Serisi’ne bakmanız yeterli. Burada iç mekan tasarım ekibimiz dışbükey ile içbükey formlar, ışık ile karanlık, kenarlar ile yuvarlak hatlar arasında ilginç bir oyun yaratmıştır. Bu oyun iç mekana hayat veren gerginlik ve rahatlık arasındaki sürekli değişimdir. Ön göğsün tasarlanmasında, kendini gösterge tablosundaki, kapıdaki ve tünel kaplamasındaki bombeli hatlarda yansıtan güçlü yapı ilham kaynağı olmuştur. Böylelikle iç mekanda R-Serisi’nin yaydığı gücü hissedersiniz.

  Sürücü bölümünden geniş tasarlanmış iç mekana hükmedebilirsiniz. Her iki üst düzey koltuk kısmen elektrikli olarak ayarlanabilir. Sürücü koltuğu standart olarak bir bel desteğine ve isteğe bağlı olarak temin edilebilen, koltuğun, dış aynanın ve direksiyon kolonunun ayarını hafızaya alan bir hafıza paketine sahiptir.

  Beyaz aydınlatmalı göstergeleri olan, tüp tasarımlı, oldukça anlaşılır görünümlü kombine gösterge dinamizm sağlar. Kombine gösterge tüm modellerde standart olarak krom çerçevelidir. (Burada stil paketi özel donanım kapsamındaki alpaka grisi deri donanım ile birliktedir.)
  Direksiyondan tuşa basmak suretiyle çok fonksiyonlu ekranı, radyoyu, telefonu veya 7G-TRONIC’i kullanabilirsiniz. Standart klima otomatiği THERMATIC, CD sürücülü radyo Audio 20 ve isteğe bağlı olarak temin edilen kumanda ve gösterge sistemi COMAND APS için orta konsol sizin merkezinizdir.


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 3. oguzturk Administrator Staff Member

  Serisi için en modern malzemeleri geliştirdik. Çok özel otomobil için çok özel malzemeler kullanıyorlar...

  Arka Bölüm Konforu
  2. sıra için birinci sınıf kalite.
  Arka bölümde sıkılmanızı önleyen ekstralar.

  R-Serisi otomobil sineması için mükemmel derecede uygundur. Sürücü hedefe doğru yol alırken ikinci koltuk sırasındaki yolcular keyfine bakar ve başka dünyalara yolculuk ederler. Bunun için sadece isteğe bağlı olarak temin edilebilen arka bölüm eğlence sistemine ihtiyacınız vardır. Sistem, bir CD/DVD çalar, koltuk başlıklarına entegre 7 inç ekranlar, 2 kulaklık ve bir uzaktan kumandadan oluşur.

  Aynı iyi bir sinemada olduğu gibi rahat koltukların arasında bardak ve mısır koyma yerleri bulunur. Bunlar kol dayanağı görevi gören ve içeri gömülü kapağı olan arka orta konsolun parçalarıdır.

  İçinde 7 litre hacimli bir göz bulunur. Orta konsol çıkarılabilir. Sahra konulu bir film veya buzullar hakkında bir belgesel mi izlemek istiyorsunuz, özel donanım THERMOTRONIC çok bölgeli klima hoş bir ortam sağlar. Böylece sürücü, ön yolcu ve arka bölüm için üç klima bölgesi ayrı olarak ayarlanabilir. Orta konsolun arka alın tarafına arka bölüm için kumanda elemanları yerleştirilmiştir.

  Hafif Metal Jantlar
  Keyfinizi artıran 5 farklı jant seçeneği
  Her zevke uygun hafif metal jantlar
  R-Serisi’ni harekete geçirmek için pek çok imkan mevcuttur: seçenekler 17 inçten 19 inçe, 5 ile 10 kol tasarımlıdan AMG hafif metal jantlara kadar uzanmaktadır.

  Teknik özellikler
   

Sayfayı Paylaş