Mercedes GL Serisi

Konusu 'Mercedes' forumundadır ve oguzturk tarafından 11 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Genel Bakış

  [​IMG]

  Motor
  Sürücü koltuğu.İşte o önemli an geldi: İlk kez gaza basmak. GL 320 CDI Piezo enjektörleri olan Common Rail doğrudan enjeksiyon sistemine sahip güçlü V6 dizel motoru ile çalışır. 165 kW (224 PS) gücü dinamik ve kontrollü olarak 510 Nm tork sunar. GL 420 CDI yeni geliştirilmiş V8 dizel motora sahiptir. 700 Nm torkta 225 kW (306 PS) güç memnun edici tüketim değerleri ile sportif sürüş sunar. Tabii ki her iki dizel motor da EU-4 sınır değerlere uygun bir dizel partikül filtre ile donatılmıştır.GL 450 ve GL 500’de V8 benzinli motorları komutunuzu bekler. GL 450’deki 250 kW (340 PS) güç başlı başına bir maceradır. GL 500’de çok özel bir motor saklıdır. 285 kW (388 PS) güç ile motor hacmi sınıfının en güçlü ve aynı zamanda en uygun tüketime sahip motorları arasındadır.Modern hafif yapı tarzı motorda yük değişimini ideal duruma getiren shifting-eksantrik milleri ile çalışmaktadır. Bunun sonucunda iyileştirilmiş çalışma sükuneti ve orta devir sayısı aralığında yüksek tork sağlanır.  [​IMG]
  Sürüş Dinamiği
  Bir toplumun en güzel yanı dayanışma içinde olmasıdır. 7 vitesli 7G-TRONIC otomatik şanzımanda sürekli dört tekerlekten çekiş 4MATIC ile bu prensibe göre hareket eder. 7G-TRONIC’in amacı, her zaman sürüş durumuna ve sürüş tarzınıza uygun vitese geçmektir. Şanzımanın çalışma tarzı hızlanma ve konfora dayalıdır.İstediğinizde tuşa basmak suretiyle manuel olarak vites değiştirebilirsiniz.Tüm dört tekerlekten çekiş 4MATIC kötü yollarda da şeritte kalmanıza yardımcı olur. Engebeli yollarda tekerleklerin yükü eşit dağılmadığında ve tekerlekler patinaj yapma tehdidi altında olduğunda elektronik sistemin amaca uygun fren müdahaleleri derhal yükün tekrar dengelenmesini sağlar. Entegre ABS ve ASR fonksiyonuna sahip, tüm tekerleklerden çekiş etkisini destekleyen elektronik sürüş dinamiği sistemi (4ESP`/4ETS) en iyi traksiyonu garanti eder.


  Yolda ve Arazide Sürüş
  Asfaltta veya arazide – GL-Serisi’ni kullanmak çok keyiflidir.
  Standart havalı süspansiyon AIRMATIC rahat bir sürüş sağlar: Çepeçevre seviye ayarının amacı tip yolda sürerseniz sürün sürekli sabit bir araç konumunu sağlamaktır. Uyarlamalı sönümleme sistemi ADS de daha fazla sürüş keyfi sunar. Tuşa basmak suretiyle üç amortisör ayarı arasında seçim yapabilir ve sürüşünüzü kişiselleştirebilirsiniz.

  Ama arazi sürüşleri gerçekten de heyecan vericidir: GL-Serisi standart olarak Arazi Pro-Teknik paketini sunar. Birçok farklı teknik detay, çamurlu bir orman yolunda sürüş yaptığınızdasanki düz asfalt yolda gidiyormuş gibi hissettirir.Böylelikle kalkış yardımcısı rampada kalkışı kolaylaştırır arazi ABS’si arazide fren yolunu kısaltır ve ESP` römork stabilitesi römorklu sürüşü daha güvenli hale getirir. GL’nin sudan geçme derinliği 600 mm’ye kadar çıkabilir. GL-Serisi’nde 2 kademeli bir dağıtıcı dişli kutusu mevcuttur. Böylelikle yüksek bir yol tahvilinden düşük arazi tahviline geçebilirsiniz. Low-Range vitesi yumuşak zeminde iyileştirilmiş traksiyon sağlar ve rampalara tırmanmanızı kolaylaştırır. Elektronik sürüş dinamiği sistemi 4ESP`/4ETS arazi kullanımında özel arazi koşullarına uyarlanır. Tekerleklere yapılan fren müdahalesi zamanı yeniden tanımlanır ve 7G-TRONIC vites değiştirme aralıkları arttırılır.

  [​IMG]

  Konfor
  Şık ve rahat koltuklarda yerinizi alın. Ahşabın çekici görünümünün keyfini çıkarın ve ön göğsün iki renkli konseptini destekleyen deri süs dikişlerini gözlerinizle takip edin. Her şey istediğiniz gibi mi? Sürücü ve ön yolcu koltuğu standart olaraktam elektrikli koltuk ayarı ile donatılmıştır. Opsiyonel hafıza paketi sayesinde koltukların otomatik olarak istediğiniz konuma gelmesi için düğmeye basmanız yeterlidir. Dış ayna ve direksiyon kolonu ayarları da hafızaya alınır. Sürücü koltuğuna rahat sürüşü garanti eden, manuel ayarlanabilir bir bel desteği entegre edilmiştir. İstek üzerine ısıtmalı bir konforlu koltukta veya sizi sürüş esnasında da sıkıca saran sırt uyumlu bir koltukta yerinizi alabilirsiniz. Ön göğse bir göz attığınızda her şeyi bir bakışta göreceksiniz. Kombine gösterge sizi önemli veriler ile ilgili bilgilendirir: Seçilen sürüş programı, navigasyon veya Audio ayarları. İstek üzerine COMAND tarafından da bilgilendirilebilirsiniz.

  [​IMG]

  Güvenlik
  PRO-SAFE™ emniyet felsefesi, emniyeti aktif ve pasif emniyetin bağımsız sistemlerine ayırmaz, aksine Mercedes-Benz’in geleceğe yönelik ve bütünsel emniyet düşüncesini gösterir. Yardımcı sistemler sürüş durumunu sürekli denetler, bilinen tipik tehlikeler meydana geldiğinde sürücüyü uyarırlar ve mümkün olabildiği kadarmüdahale ederler. GL-Serisi’nde ESP` veya ESP` römork stabilitesi konforlu ve her şeyden önemlisi emniyetli sürüş sağlar. Toplu bakış sağlayan kullanım ve gösterge konsepti gibi diğer sistemler sürücünün dikkatinin trafikten alıkoyulmasını azaltarak sürücünün yükünü hafifletir. GL’nin iç mekanında sürücü ve ön yolcu hava yastıkları yaralanmalara karşı korur. Yan hava yastıkları ve cam hava yastıkları bu koruma potansiyelini tamamlar. İstek üzerine otomatik bir çocuk koltuğu tanıma sistemi temin edilebilir. Bir kaza tehlikesi söz konusu olduğunda opsiyonel PRE-SAFE` fonksiyonları müdahale eder. Bu esnada sürgülü tavan ve yan camlar otomatik olarak kapanır ve koltuk kemerleri eski konumuna gelecek şekilde gerdirilirler. Tekrar birçarpma söz konusu olduğunda motor ve yakıt pompası devreden çıkarılabilir. Ayrıca dışarıdanve içeriden açılabilmesi için kapıların kilitleri açılır.

   


 2. oguzturk Administrator Staff Member


  Dış Görünüm
  Lamelli radyatör panjuru, araç renginde kapı kolları, arka lambalardaki süsleme parçaları ve GL 320 CDI’da istek üzerine temin edilebilen krom ilave tampon koruması gibi çeşitli süsleme parçaları sayesinde GL standart donanımda da göz kamaştırır.

  [​IMG]

  Dış görünüm krom paketi ile GL’nizin değerine değer katın: Tavan parmaklığı ve pratik profiller 5 kol tasarımlı 20 inç «Porrima» incenio dizayn jantlar 7 kol tasarımlı 19 inç «Aldhanab» incenio dizayn jantlar 5 kol tasarımlı 18 inç hafif metal jantlarşimdi siyah yerine krom renklerinde. İstek üzerine krom görünümde paslanmaz çelik basamak temin edilebilir. Bunlara ilave olarak bir de dikkat çekici hafif metal jantlara ne dersiniz? 5 kol tasarımlı 265/60 R 18 18 inç hafif metal jantlar GL 320 CDI için standart donanım kapsamında sunulmaktadır. 7 kol tasarımlı, 19 inç «Aldhanab» incenio dizaynındaki şık jantlar ve 5 kol tasarımlı,geniş 20 inç «Porrima» incenio dizayn jantlar tümmodeller için aksesuar olarak temin edilebilir.  İç Görünüm
  GL-Serisi’nde 7 kişilik yer imkanı bulunmaktadır.

  Özel koltuğunuzda rahatınıza bakın: GL’deki deri koltuklarda 7 kişilik yer imkanı mevcuttur. EASY ENTRY, yani ikinci sıradaki bir koltuğun katlanması üzerindeki panorama tavan sayesinde ışık alan üçüncü koltuk sırasına rahatlıkla geçilir. Önde bir sürgülü/kalkar tavandan güneş ışığı ve hava girer. Opsiyonel üçüncü koltuk sırası elektrikli olarak katlanabilir ve böylelikle ilave muhafaza bölümü elde edilir. İkinci ve üçüncü koltuk sırası katlanmış durumdayken GL, 2300 litrelik yükleme hacmine sahip olur.

  [​IMG]

  GL-Serisi’nde arka bölümde de birinci sırada oturabilirsiniz. Çünkü orada opsiyonel arka bölüm eğlence sisteminin keyfini çıkarırsınız: Birinci sıra koltuk başlıklarında DVD oynatılabilen 7 inç renkli ekranlar bulunmaktadır. İstek üzerine dijital TV-Tuner da temin edilebilir. Opsiyonel harman-kardon LOGIC 7` Surround Ses Sistemi 11 hoparlörü ve Surround sesli bir Subwoofer’ı ile iyi bir ses kalitesi sunar.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 3. oguzturk Administrator Staff Member

  Özel jantlar her şeye sahip bir otomobili tamamlar.
  Özel jantlar ve krom paketi ile GL farklı görünür.

  [​IMG]

  Lamelli radyatör panjuru, araç renginde kapı kolları, arka lambalardaki süsleme parçaları ve GL320CDI'da istek üzerine temin edilebilen krom ilave tampon koruması gibi çeşitli süsleme parçaları sayesinde GL standart donanımda da göz kamaştırır.

  Dış görünüm krom paketi ile GL'nizin değerine değer katın:Tavan parmaklığı ve pratik profiller şimdi siyah yerine krom renklerinde.İstek üzerine krom görünümde paslanmaz çelik basamak temin edilebilir.

  [​IMG]
  [​IMG]   

Sayfayı Paylaş