Mercedes CLS 500 genel izlenim (2008)

Konusu 'Mercedes' forumundadır ve OrKuN tarafından 19 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  CLS 500 ile ne kadar keyif alacağınızı ileriye dönük teknolojisi gösteriyor. Standart olarak sunulan parametrik direksiyon, konforlu havalı süspansiyon AIRMATIC DC, yenilikçi yedi vitesli otomatik şanzıman 7G-TRONIC ve elektro hidrolik fren sistemi SBCTM ile sürüş keyfiniz garantilenmiş durumda..

  [​IMG]

  Bakışların oyununu bilir misiniz? Bu oyun sayesinde, yeni birisi ile tanıştığınızda, karşınızdakine bir şey hissedip hissetmediğinizi anlarsınız. İlk 3 saniye bile çok önemlidir. Ağır çekimde izlendiğinde CLS ile ilk tanışma bu şu şekilde gerçekleşir. 1. saniye: Yeni Mercedes yüzünün L şeklindeki farları, size karşı cazibe ile parıldıyor. 2. saniye: Bakışlarınız sabit kalıyor, ilerliyor ve sakin yan yüzeyler ve heyecan verici kavisli tavan arasındaki tezatlığı yakalıyor. 3. saniye: Bir adım geriye gidiyorsunuz ve neredeyse gözlerinize inanamıyorsunuz. Bu araç, bir Coupé ile 4 kapılı bir Sedanın en güzel birleşimi yani sportiflik ve konforun. 4. saniye: CLS-Serisi oyunu kazanıyor ve araca biniyorsunuz.

  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Sürüş keyfini doyasıya yaşayın.
  Heyecan verici virajlı bir yol. CLS de bu yol üzerinde dinamik ve çekici bir şekilde ilerliyor. Ve en iyisi: Direksiyon elinizin altında. Böylelikle sportif şık yürüyen aksamının direkt direksiyon sistemi ile mükemmel bir şekilde uyum sağladığı bir sonraki viraj fethedilmiş olur. İsteğe bağlı AIRMATIC DC sayesinde CLS, engebeli yollarda yumuşak bir şekilde ilerliyor – CLS 500 ve CLS 55AMG’de standart olarak sunulur.

  Her vites değişimi sizi hedefinize daha da yakınlaştırır. CLS 320 CDI, CLS 350 ve CLS 500’deki 7 vitesli otomatik şanzıman 7G-TRONIC, vites değişimlerinin daha yumuşak bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Ayrıca vites küçültüldüğünde münferit vitesler atlanır – bu çoklu vites küçültme prensibi diğerlerinin yanı sıra yakıt tüketimini ve emisyon değerlerini azaltır. CLS 55 AMG, direksiyondan vites değiştirme tuşlarının kullanımıyla daha sportif bir vites değişimini sağlayan AMG SPEEDSHIFT 7 vitesli otomatik şanzımana sahiptir.

  Sportif sürüş tarzında daha iyi bir yan tutuşu isteğe bağlı olarak temin edilebilen elektrikli ayarlanabilir sürücü ve ön yolcu ergonomik koltukları sağlar (CLS 55 AMG’de standarttır). Vücuda özel olarak uyarlanabilirliği sayesinde uzun mesafelerde de rahat bir duruşa sahip olursunuz.

  Sürüş
  Bu özel Coupé’yi cazip kılan sadece dış güzelliği değil, CLS 320 CDI ve CLS 350’nin sahip olduğu diğer birçok önemli özelliklerdir. Örneğin gücü 200kW gücündeki dört supap teknolojisine sahip 6 silindirli V motorlar geniş bir devir sayısı aralığı üzerinden mükemmel güç ve tork sağlar. 7 vitesli otomatik şanzıman 7G-TRONIC hassaslığı kanıtlar: Vites değiştirme işlemlerinin konforlu bir şekilde gerçekleşmesini sağlar, kalkış hızını arttırır ve vites küçültürken münferit vitesleri atlar. Bu çoklu vites küçültme işlemi yakıt tüketimini ve emisyon değerlerini azaltır.
  Çekici 5 çift kol tasarımlı 17 inç hafif metal jantlar, parametrik direksiyon ve klima otomatiği THERMATIC cömertliğini dile getirir.
  Diğer taraftan bagaj da büyüklüğünü gösterir: Yaklaşık 500 litrelik bagaj hacmi ile yanınıza almak istediğiniz her şey için yer imkanı sunulur.

  AIRMATIC DC. teknolojisi
  Kasisler ve çukurlar? Yarı aktif havalı süspansiyon AIRMATIC DC bu dünyevi kusurları size neredeyse unutturur: Yol sanki pürüzsüzmüş gibi tüm engebelerden kolaylıkla kayar gidersiniz. Buna ilave olarak sportif, sportif konforlu ve konforlu yürüyen aksam uyarlaması arasından seçim yapabilirsiniz.

  Yılın her mevsiminde arzu ettiğiniz ısı.
  Kendinizi en iyi hissettiğiniz ısı sabit olarak 21°C mi? Standart olarak sunulan klima otomatiği THERMATIC ile arzu ettiğiniz ısı kolaylıkla ayarlanabilmektedir. İsteğe bağlı olarak temin edilebilen 4 bölge klima otomatiği THERMOTRONIC (CLS 500 ve CLS 55 AMG’de standart) daha fazla konfor sunar. Böylece hem sürücü hem de ön yolcu, ısı ve hava çıkışını kendine göre ayarlayabilir; buna ek olarak toz ve aktif kömür filtreli bir kombine filtre emilen dış havanın kalitesini de arttırır. Sensörler iç mekan ısısını ve güneş ışınını sürekli olarak kontrol eder ve fan gücüne otomatik olarak uyarlar.

  Ve daha birçok konfor sağlayan ekstra özellikler CLS-Serisi ile sürüşünüzü mümkün olduğunca keyifli hale getirir. Örneğin buna PARKTRONIC de dahildir. Bu park etme ve parktan çıkma yardımı, mesafe daraldığında sizi uyarır.

  Kritik durumlarda da bakış açısını kaybetmez:

  Elektro-hidrolik fren sistemi.
  Elektro-hidrolik fren sistemi, özellikle zor sürüş şartlarında sizi yalnız bırakmaz. Fren teknolojisnin bu mihenk taşı hem hidrolik hem de elektronik komponentler ile çalışır. Bu sayede sistem, diğer alışılagelmiş fren sistemlerinden daha kesin ve daha hızlı tepki verir ve duruş mesafesini önemli ölçüde azaltır. Buna ek olarak; ESP, ASR ve BAS gibi güvenlik fonksiyonlarının mükemmelleştirilmesine de yardımcı olur. Şayet herşeye rağmen bir kaza meydana gelirse, çarpma türüne ve kaza şiddetine göre sürücü ve ön yolcu için çarpmaya dayanıklı NECK-PRO koltuk başlıkları, ön veya yan hava yastıkları ve cam hava yastıkları aktif hale gelir. Ani önden çarpmada akıllı sensörler kaza şiddetinin ağır mı yoksa hafif mi olduğunu algılar ve duruma göre iki kademeli hava yastıklarının dolum miktarını belirler. Ön ve arka koltukların kemer gerdiricileri önden ya da arkadan çarpmalarda kaza şiddetine göre yıldırım hızıyla vücudu sarar.

  Teknik veriler
  • Motor (tip/silindir sayısı)8/V
  • Motor hacmi 5000
  • Maksimum güç 225/5600
  • Maksimum tork 460/2700-4,250
  • Son hız 260
  • Şanzıman 7G Tronic
  • Lastikler 245 / 40 R 18
  • Tüketim (fab. ver.) 16.4 - 17.8
  • Depo kapasitesi 80/9
  • Dönüş çapı 11.2
  • Boş ağırlık 1810 kg
  Hızlanma
  • 0-100 km/s 6,1
  Ölçüler
  • Uzunluk 4913 cm
  • Genişlik 1873 cm
  • Yükseklik 1430 cm
  • Aks mesafesi 2854 cm
  21.04.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş