Mercedes CL Serisi

Konusu 'Mercedes' forumundadır ve oguzturk tarafından 11 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  Genel Bakış

  [​IMG]
  Tasarım

  Genellikle aralarında güçlü bir yayın gerili olduğu iki taşıyıcı sütun bir Coupé formunun şartlarından sayılır. Bu, yeni CL-Serisi için heyecan verici birçok tasarım özelliğinden sadece biridir. Bu formdaki her şey, biranönce sürüşe başlama isteği uyandırır.

  [​IMG]

  CL-Serisi ilk bakışta bile oldukça özel bir sürüş için yolla bütünleşir.Dikkat çekici radyatör panjuru ve yüksek teknoloji ürünü farları eşsiz ön bölümünü oluşturur. Şık görünümlü yan tarafta çamurluklar hemen dikkati çeker. Yan bölümü, tipik tavan çizgisi ile bütünleşmek için tümalana yayılan dikkat çekici bir kıvrım süsler. Bu çizgi arka lambalara kadar ulaşır ve yuvarlatılmış, şık ve güçlü arka bölümde son bulur.

  Sürüş Dinamiği
  Hızlı sürüşte sessizliği ile öne çıkan CL 500, olağandışı yüksek güç performansı ile şaşırtır. Bunun arkasında 530 Nm değerinde azami torka sahip 285 kW ( 388 PS) gücünde bir motorun olduğuna inanamazsınız. Bu güç CL 500’ü 5,5 saniyede 0’dan 100 km / h’ye çıkarır. Öncülüne kıyasla performansı, aynı emisyon değerlerinde yüzde 25 iyileştirildi. Bunun sırrı ideal bir hava girişidir : Mühendislerimiz sensörler yardımıyla emme ve egzoz kanallarındaki hava akımını oldukça iyileştirdiler.Otomatik şanzıman 7G-TRONIC de (sadece CL 500 için temin edilebilir V8 motorun performans optimizasyonuna katkı sağlar. Daha küçük devir sayısı aralıklarını ve böylece daha hızlı vites değişimini mümkün kılar. Sonuç olarak ani tepki tutumu ve yüksek hızlanma kabiliyeti sadece daha fazla sürüş keyfi sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha fazla konfor sunar. Çünkü vites değiştirme işlemini neredeyse hiç fark etmezsiniz. Yedi vites kademesi ayrıca ortalama motor devir sayısını da azaltır. Bunun sonucunda yakıttüketimi ve ses emisyonları azalır.

  [​IMG]

  4,6 saniyede etkisini gösterir. V12 Biturbo motor : Hızlanmanın egemen şekli.
  CL 600’ün güçlü yönlerini bu kadar çabuk ortaya koymasının nedeni sahip olduğu modern motor teknolojisidir. En güçlü motorumuz V12 biturbo artık daha da atletiktir. Gücü 368 kW’den ( 500 PS) 380 kW’ye (517 PS) ve torku 800 Nm’den 830 Nm’ye çıkarılmıştır. Buna mükemmel bir tepki tutumu da dahildir : V12 Biturbo motor 1800 d / d’de bile azami torka ulaşır ve bunu 3500 d / d’ye kadar muhafaza eder. CL 600 bu mükemmel değerleri her şeyden önce iki adet egzoz turboşarja ve turboşarj hava soğutucusuna borçludur. Ağırlıktan tasarruf etmek için silindir başları basınçlı magnezyum dökümden yapılmıştır. Üç supapteknolojisi hava kapasitesini iyileştirir ve çift ateşleme sayesinde ideal bir yanma sağlar.

  Active Body Control (ABC) aktif süspansiyon sistemine sahip yürüyüş takımı ideal bir yol tutuşu sağlar.Hızlı tepki de Active Body Control (ABC) aktif süspansiyon sisteminin (standart donanım) güçlü özelliklerinden biridir. Anında ilgili yol durumuna uyarlanır ve böylece birinci sınıf bir yol tutuşu sağlar. Bu sadece en iyi sürüş konforunda mükemmel sürüş dinamizmi değil ayrıca daha fazla güvenlik anlamına da gelir. Bunu, yüksek basınç hidroliği, yüksek maliyetli sensörik ve performanslı mikro işlemciler sağlar. Karoserinin salınım hareketleri tüm sürüş durumlarında, özellikle virajlarda oldukça azaltılır. Dinamik bir sürüş için hıza bağlı seviye ayarı Coupé’yi 60 km / h’den itibaren 20 mm’ye kadar alçaltır. Bu da daha düşük hava direnci ve daha düşük yakıt tüketimi sağlar.


  Konfor
  CL, birinci sınıf bir elbise gibi sizi en iyi, birbirine uygun malzemelerle sarar. İç mekanda beş farklı renk seçeneği arasından seçim yapabilirsiniz. Seçkin üretim özelliklerine sahip kaliteli derive krom elemanlar tasarımcılarımızın imzasını taşırlar. Asil deri de CL-Serisi'nin iç mekanında etkileyici bir şekilde uygulanmıştır. Burada dört seçeneğiniz bulunmaktadır. Ahşap, kapılarda, arka yan kaplamalarda ve iç mekanın geniş karakterini vurgulayan yeni, geniş tasarlanmış orta konsolda kullanılmıştır.İç mekanın şıklığı kadar ergonomisi de bizimiçin önemlidir. Genel bakış sağlayan bir kullanım birçok şeyi kolaylaştırır ve sürüşü daha güvenli hale getirir. COMAND kumanda ve gösterge sistemini de bu amaçla geliştirdik. Yüksek çözünürlüğesahip 8 inç TFT renkli COMAND ekrankombine göstergenin hemen yanında bulunur ve böylece görüş alanınıza daha da yaklaşır. COMAND kumandası kol dayanağının ucuna yerleştirilmiş bir döner ayarlayıcı olan COMAND kontrol birimi üzerinden yapılır. Klima otomatiği, ergonomik koltuklar (CL 500 için özel donanım) veya ambiyans aydınlatması (CL 500 için özel donanım) gibi farklı ayarları kolaylıkla yapabileceğiniz COMAND menülerine girişe imkan tanır. COMAND fonksiyon tuşları ile Audio sistemleri, telefon, navigasyon sistemi ve koltuk ayarı doğrudan yapılabilir. Bunlar direkt olarak COMAND kontrol biriminin önünde bulunur.

  [​IMG]

  Dört kişi için birinci sınıf koltuk konforu ve mükemmel klima.Birçok Coupé’de eksik olan hareket özgürlüğüburada mevcuttur. Bu, özellikle arka bölüm için geçerlidir. Arka bölümde baş ve bacak serbestliğinin tadını en üst düzeyde çıkarır ve rahat tek kişilik koltuklarda yolculuk edersiniz. Ayrıca arka yolcular için biniş yardımı EASY ENTRY sunulmaktadır. Sizi şımartan program sürücü ve ön yolcu koltuğu için daha da genişletilebilir. Üç farklı rahat versiyon arasında seçme imkanınız bulunur : Konforlu koltuk ihtiyaca göre havalandırma veya ısıtma sağlar; ergonomik koltuklar (CL 500 için özel donanım) sırtınıza masaj yapar. Ufak hava bölümleri döner hareketle kaslarınızı uyarır. Ayrıca sürüş dinamizmine uygun ergonomik koltuğun (CL 600’de standart) yan taraflarında ve koltuk yastığında hava yastıkları bulunur. Bunlar dinamik viraj sürüşünde ideal tutuş sağlar.

  Standart klima otomatiği de oldukça hassas teknolojisi ile sizi şımartır. Sürücü, ön yolcu ve ayak bölmesi için ayrı olarak ayarlanabilir.

  Güvenlik
  Hiçbir alan bizi sizin güvenliğiniz kadar yüksek performansa teşvik etmiyor. 50’li yıllarda güvenli yolcu hücresinin bulunması ile kapsamlı güvenlik için ilk adımları atmıştık. Bugün ise bizi kazasız sürüş vizyonuna yaklaştıran PRO - SAFE ™, güvenlik felsefesinin temel taşlarından sadece biridir.
  PRO-SAFE ™ dört bölümden oluşur : PERFORM-SAFE, güvenli sürüşü destekleyen, kritik sürüş durumlarını zamanında algılayan ve uyaran, ihtiyaca uygun olarak asiste eden tüm bileşenleri içerir.Yüksek kaza olasılığı bulunduğunda PRE - SAFE yolcuları ve aracı olası bir kazadan korur.

  Çarpışma esnasında PASSIVE - SAFE sistemleri yolcuları ihtiyaca uygun şekilde korur. POST - SAFE altında özetlenen önlemler bir kazadan sonra yolcu korumasının arttırılmasını sağlar.

  [​IMG]

  CL-Serisi kazalara karşı ideal şekilde donatılmıştır. Gece görüş yardımcısı, BAS PLUS dahil DISTRONIC PLUS ve PRE-SAFE fren ile oldukça güvenli bir sürüş sağlanır. Araçlarımızın sürekli olarak tehlikelere karşı donanımlı olduğu sır değildir. Biz ayrıca kritik sürüş durumlarıyla başa çıkabilmenizi sağlamakistiyoruz. Gece görüş yardımcısını geliştirmemizin bir nedeni : Böylece karşıdan gelen trafik gözünüzü kamaştırdığında engelleri daha iyi algılayabilirsiniz. Özel donanım olarak temin edilebilen sistem, insanlar tarafından görülmeyen kızılötesi ışık ile yolu aydınlatan kızılötesi farlarla çalışır. Kızılötesi kamera ile çekilen resim gri kademelerle çok fonksiyonlu ekranda gösterilir. Uzun far açıkken ön camdaki görüntüye benzer.Böylece kritik sürüş durumlarına daha erken tepki verebilirsiniz.Trafikte kaldığınızda, dur - kalk trafi ğinde veya otoyolda DISTRONIC PLUS otomatik olarak mesafeyikorur. DISTRONIC PLUS iyileştirilmiş sensörü ile 0 ila 200 km / h hız aralığında öndeki aracaolan mesafeyi kontrol eder ve mesafe azaldığında aracı frenler, gerektiğinde durdurur. Azamiyavaşlama 4 m / s2 ’dir. Tekrar hareket etmek için sadece TEMPOMAT kolunu çekmeniz veya gazpedalına basmanız gerekir. İsteğe bağlı olarak temin edilebilen DISTRONIC PLUS « ileriyi gören »fren asistanı BAS PLUS için temel oluşturur. Sürücü frenlediğinde BAS PLUS radar sinyallerinideğerlendirir ve gerektiğinde sürücüyü öndeki araca olan mesafeye göre ilave frenleme gücüyledestekler. DISTRONIC PLUS’ı tamamlamak için CL-Serisi’nde ilk kez PRE-SAFE fren kullanılmıştır.Çarpışma tehlikesi söz konusu olduğunda sürücü sesli ve görsel olarak uyarılır ve PRE-SAFE fren etkinleştirilir. Azami yavaşlama 4 m /s ’dir. Böylece çarpışma hızı ve kaza şiddeti oldukça azalır.

   


 2. oguzturk Administrator Staff Member


  Dış Görünüm
  CL 500’de her şekilde şımartılırsınız. Araca binmeden önce bile. Kapılardaki kademesiz kilit gibi metalik boya da standart donanıma dahildir.

  [​IMG]

  CL 600’de V12 tasarımlı 18 inç hafif metal jantlar, tamponun alt tarafındaki hava girişindeki krom çıta veya kromajlı sis farları gibi dış görünüm özelliklerinden aracın içini tahmin edebilirsiniz.

  Onu V12 tasarımlı 18 inç hafif metal jantlarından, tamponun alt tarafındaki hava girişinde bulunan krom çıtasından ve kromajlı sis farlarından tanırsınız.
  Ayrıntıya önem veriyorsanız burada karşılığını alırsınız. Çünkü hafif metal jantları, seçim yelpazesi sayesinde CL-Serinizi kendi kişiliğinize göre donatabilirsiniz. Standart jantlar bile CL-Coupé’nin özel olduğunun altını çizer. İstek üzerine AMG hafif metal jantlar gibi diğer parlak parçalar da temin edilebilir.

  İç Görünüm
  CL 500’de iç mekanda sizi üç farklı seçeneği bulunan asil ahşap donanım ve beş farklı stil sahibi renk seçeneği olan yumuşak deri karşılar : Konyak kahverengi / siyah kombinasyon CL - Serisi için saklanmıştır. Ayrıca bel desteğine ve koltuk ısıtıcısına sahip ön koltuklar da standarttır. Artık size sadece rahatınıza bakmak ve sürüşün keyfini çıkarmak kalır.
  Bunun için size yol aydınlatma koşullarına uyarlanan standart akıllı ışık sistemi ve 7G - TRONIC 7 vitesli otomatik şanzıman yardımcı olur. Yeni kumanda ve gösterge sistemi COMAND üzerinizdeki yükü hafifletir. Önemli fonksiyonları kombine göstergenin hemen yanında genel bakış sağlayan ekranda birleştirir.

  CL 600’de, kapıları gösterge tablosu ve orta konsolu süsleyen designo tasarımlı PASSION EXCLUSIV deri asil iç mekan donanımı ile en iyi malzemeler karşılıyor. Koltuklardaki, kapı orta alanlarındaki ve Alkantara iç tavandaki boyuna şeritli tasarım hemen dikkati çeker. Koltuklarda ayrıca bir V12 amblemi bulunmaktadır. CL 600 için özel olarak seçilmiş kavak ağacı ahşap da kapsamlı ahşap donanıma dahildir. Kavak ağacı ahşap ayrıca ahşap deri direksiyonu da süsler.

  [​IMG] [​IMG]

  Bu kadar rahat yolculuk etmeniz sürücü ve ön yolcu için standart olarak sürüş dinamiğine uygun ergonomik koltuklara da bağlıdır. Özellikle sportif sürüşte ideal yan tutuş sağlar ve aynı zamanda sırtınıza da masaj yaparlar. Sabit disk navigasyonlu standart navigasyon sistemi rahat bir sürüş sunar. Artık geriye sadece CL-Serisi’ne özel olarak uyarlanmış DVD değiştiricili harman /kardon LOGIC 7 Surround ses sisteminin sunduğu müzik kalır.
  Ahşap ve deri donanım
  Kavak ağacı ahşap ve konyak kahverengi deri kombinasyonu sadece CL 600’de kullanılmıştır.

  Kapı orta alanındaki şeritli tasarım, olağanüstü işleme kalitesinin bir göstergesidir. CL-Serisi'nin benzersiz oluşunu sadece ayrıcalıklı ahşap donanımından anlamazsınız. Hangi ağacı veya rengi seçerseniz seçin, her bir ahşap parçası uzmanlarımız tarafından CL-Serinizi en iyi tamamlayacak şekilde titizlikle seçilmiştir ve üretilmiştir. Kaliforniyadan iki farklı ahşap ceviz kökü temin edilir. İstek üzerine ve ayrı ücret ödemeden siyah meşe ağacı ahşap modeli mevcuttur. Kavak ağacı ahşabını CL 600 için özel olarak ayırdık.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]

   
 3. oguzturk Administrator Staff Member


  Şık deri, krom ve asil ahşaplara bürünsün.

  [​IMG]

  CL de herşekilde şımartılırsınız. Araca binmeden önce bile. Kapılardaki kademesiz kilit gibi metalik boya da standart donanıma dahildir. Arka yolculara binişi kolaylaştıran EASY ENTRY biniş yardımı ekstra konfor sağlar. Artık size sadece rahatınıza bakmak ve sürüşün keyfini çıkarmak kalır. Bunun için size yol aydınlatma koşullarına uyarlanan standart akıllı ışık sistemi ve 7G-TRONIC 7 vitesli otomatik şanzıman yardımcı olur. Yeni kumanda ve gösterge sistemi COMAND üzerinizdeki yükü hafifletir. Önemli fonksiyonları kombine göstergenin hemen yanında genel bakış sağlayan ekranda birleştirir.

   

Sayfayı Paylaş