Mercedes 1.6 C ile rekor kırdı

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Aralık 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Mercedes '1.6 C'yle rekor kırdı, Türkiye'ye özel yeni model sinyali verdi
  TÜRKİYE, 2008 yılında elde ettiği 2 milyar Euro'luk cironun ardından bu yıl da krize rağmen vergi avantajlı 1.6 litre motorlu Mercedes C Serisi'nin katkısıyla dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olunca, Alman Daimler'in yeni gözdesi oldu. C Serisi'nin yakaladığı başarıyı gören Alman şirket, Türkiye'ye özel yeni bir model üretmek için düğmeye bastı.

  10 ayda yüzde 106 büyüdük
  Mercedes-Benz Türk Pazarlama ve Satış Direktörü Süer Sülün, geçen mart ayında satışa sundukları C Serisi sayesinde krizden daha az etkilendiklerini belirterek, "Düşük vergi dilimine giren 1.6 litre motorlu C Serisi, Daimler tarafından Türkiye'ye özel üretildi. 10 aylık dönemde C Serisi'nden 5 bin 191 adet sattık. Bu yıl binek oto tarafında 10 binlik satışa gidiyoruz. Bunun yüzde 65'i C Serisi. Bu Mercedes'in tarihi rekoru olacak. C Serisi sayesinde yüzde 106'lık büyüme gerçekleştirdik ve en hızlı büyüyen ülke olduk" dedi. Almanya merkezin bu başarı karşısında kayıtsız kalamadığını Sülün, Türkiye'ye özel ikinci bir model için çalışmalara başladıklarını söyledi.

  [​IMG]

  Sözü geçen ülke olduk
  Süer Sülün, şöyle devam etti: "Türkiye, gösterdiği performansla Daimler dünyasında artık sözü geçen bir ülke konumuna geldi. Krizde 10 binlik satış rakamı, Daimler için önemli bir rakam. Bizi dikkate alıyorlar. C Serisi çok tutunca, bizim pazara uygun yeni modeller üzerinde konuşuyoruz. Daimler'in Ar-Ge'si bunun üzerinde çalışıyor. C Serisi krizde Mercedes-Benz Türk'ün cirosonun fazla düşmesine de engel oldu. 2008 yılı toplam ciromuz 2 milyar Euro'ydu. Bu yıl ihracattaki düşüşe bağlı olarak yüzde 20 azalma olacak. C Serisi olmasaydı, cirodaki gerileme çok daha yüksek olurdu."

  Dubai krizi kamyonu etkiledi
  Süer Sülün, şirketin bu yılki performansını ise şöyle aktardı: "2009'da 10 bin binek, 3 bin otobüs ve 5 bin kamyonla 18 bin adetlik satış rakamına ulaşırız. Otobüs krizden daha az ektilendi. Avrupa'da toplu taşımacılık sürekli büyüyor ve filolar yenileniyor. 2 bin 500 adetlik otobüs ihracatına ulaşırız. Kamyon küresel krizde büyük darbe yedi. Geçen yıl 17 bin 300 kamyon üretip, 7 bin 900 adedini ihraç etmiştik. Bu yıl ise yurtdışına 970 kamyon gönderebildik. Kamyon ihracatı 10'da bire geriledi."
  10.12.2009, Perşembe
   


Sayfayı Paylaş