Menopoz Terlemesine Ne İyi Gelir, Menopoz Terleme Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 30 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Menopoz Terlemesine Ne İyi Gelir, Menopoz Terleme Tedavisi
  Menopoz döneminin hanımları en çok rahatsız eden bölümü, aşırı terleme nöbetleridir. Menopoz döneminde düzenli olarak E vitamini bunun yanında da A, B1, D ve F vitaminlerinin alınması terlemeyi önemli oranda azaltacaktır. 40 yaşından sona düzenli olarak bu vitaminler alınmaya başlasa menopoz daha geç yaşlarda başlar ve rahatsızlıkları daha hafif atlatılır.

  Menopozdaki ani gelen ateş basmalarında kadında meydana gelen en sık belirtilen uyku sorunlarıdır. Buna ilave olarak gece terlemeleri de uyku sorunları ile birleştiğinde ciddi manada uykusuz kalmanıza neden olabilir. Zincirleme reaksiyon olarak uykusuzluk ise, vücutta çöküntü, sinirlilik ve anksiyete sorunlarına yol açabilir.

  Geleneksel hormon replasman tedavisinde östrojen replasman(yerine koyma), menopoz ile ilişkili olan sıcak basmasında rahatlama sağlar. Ancak, östrojen, bazı tıbbi riskleri olduğu için tedbirli bir şekilde kullanılmalıdır. Östrojen replasman tedavisi seçmeden önce, riskleri ve faydaları, işe yararlılığı konusunda verilen bilgileri anladığınızdan emin olun.

  Östrojen tedavisi, sıcak basmasında bugüne kadar kullanılagelmiştir. Hormon replasman tedavisi(HRT) olarak anılan hormon tedavisi(HT) östrojen ihtiva eden ve östrojen ile progesteronu(progestin) kombinasyonu olan tedavileri içerir. Uzun vadeli çalışmalarda, hormon tedavisi alan kadınların(kombine östrojen ve progesteron alan) almayanlara nazaran kalp krizi, meme kanseri ve inme riskinde artış meydana geldiği görülmüştür.

  Sadece östrojen ile yapılan çalışmalarda ise östrojenin kalp krizi ve meme kanseri ile ilgili değil, inme riski ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Buna ilaveten, östrojen terapisi tek başına endometrium kanseri(rahim iç tabakası kanseri) gelişme riski ile ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle menopoz döneminde olabildiğince, doğal yollarla menopoz semptomlarından kurtulmaya çalışmalısınız.

  İLAÇLAR
  Oral ve transdermal olmak üzere iki çeşidinde tek başına östrojen ya da östrojenle kombine progesteron ilaçları da mevcuttur. Tüm mevcut reçeteli östrojen replasman (yerine koyma) ilaçları, oral veya transdermal olsun, sıcak basması sıklığını azaltmada etkili ve genellikle yaklaşık% 80 ile % 90 aralığında sıcak basması sıklığını azaltmaktadır. Ancak, unutmamak gerekir ki, hormon tedavisi bazı sağlık riskleri taşıyabilir. Bunların dışında;

  Yaygın anksiyete ve depresyon tedavisinde kullanılan, selektif serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI) olarak bilinen ilaç, menopozdaki sıcak basmaları azaltılmasında etkili olduğu çalışmalarla gösterilmiştir. Test edilen en yaygın SSRI ilacı ise venlafaksin (Effexor) adlı ilaçtır. Effexoris, meme kanseri tedavisi gören kadınlarda, sıcak basmasını azaltmak için bulunmuş bir antidepresandır. Antidepresan ilaç meme kanseri hastaları için çok iyi gelmekte olduğunu belirten araştırmacılar, menopoz döneminde geleneksel hormon replasman tedavisi kullanmak istemeyen kadınlar için iyi bir seçenek olabileceğine inanmaktadırlar.

  Klonidin (Catapres) kan basıncını düşüren bir ilaçtır. Klonidin, hap ya da deriye kullanıldığında bazı kadınlarda sıcak basmasını etkili bir şekilde rahatlatır. Ağız kuruluğu, kabızlık, uyuşukluk, ya da zorluk uyku gibi bazı yan etkileri bulunabilir.

  Gabapentin (Neurontin), öncelikle migren, nöbet tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaçla ilgili küçük bir kanıt ise ilacın, kadınların küçük bir grubunda tecrübe edilmiş olması ve sıcak basmalarını önemli ölçüde azalttığı belirlenmiştir.

  Progestin ilaçlar da sıcak basması başarıyla tedavi etmek için kullanılır. Megestrol asetat (Megace) bazen sıcak basması hafifletmeye yardımcı olmak için kısa vadede reçete edilir. İlaç aniden kesilirse ciddi olan etkileri ortaya çıkabilir. Megace, bu nedenle sıcak basması tedavisinde birinci basamak ilaç olarak tavsiye edilmez. Ayrıca Megestrol’ün hoş olmayan bir yan etkisi kilo almaya yol açabilir nitelikte olmasıdır. Progesteronun bir diğer formu olan, medroksiprogesteron asetat (Depo-Provera), enjeksiyon yoluyla uygulanan ve sıcak basması tedavisinde yararlı olabilen bir ilaçtır. Bu ilacın yan etkisi kemik kayıplarının yanı sıra kilo alımına neden olabilir.
   


Sayfayı Paylaş