Menopoz Terlemesine Bitkisel Çözüm

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 30 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Menepoz Terlemesine Bitkisel Çözüm
  Sıcak basmaları deneyimleri yaşıyorsanız yada bekliyorsanız aşağıda sıralanan ipuçları ve şifalı bitkiler sıcak basmalarının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

  SOYA: Bitki östrojenleri(fitoöstrojenler) kullanabilirsiniz. Bazı araştırmalar, soyanın sıcak basması(ateş basması) ve menopozun diğer belirtileri azaltmak için bazı yararı olabileceğini belirtmektedirler. Ancak, takviyelerinden daha ziyade besinler ile birlikte soya alınması önerilir. Bunlar soya içeren yiyecekler, soya sütü, tam soya fasulyesi, tekstüre bitkisel protein ve soya tozu içerir. Soya östrojen hormonunun etkinliğini artırmakta ve menopozun rahatsız ettiği nedenleri en aza indirmektedir.

  GİNSENG: Bunlara ilave olarak ginseng sıcak basmalarında o kadar etkili olmasa da terslik, bunalım ve aksilik gibi durumlarda yararlı olmaktadır. Ayrıca keten tohumu, çuha çiçeği yağı, vahşi tatlı patates de sıcak basmalarında etkili olabilen şifalı bitkilerdendir. Kava (kava-kava = Piper methysticum) sıcak basmalarını engellemeyebilir ama bulanımı rahatlatabilir. Kava kullanmadan önce bir doktora danışınız zira, karaciğerine zarar verebilir.

  MEYAN KÖKÜ: Meyan kökü ise doğal bir östrojendir. Günlük 5 gramdan fazlası alınmamalıdır. Dozaşımı bayanlarda başağrısı, uyuşukluk, aşırı potasyum kaybı ve hipertansiyon gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

  BOR: Uzmanlar bor mineralinin menopoz kadınlarına yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Bor mineralinin doğal hormonlardan daha fazla östrojen etkinliği mevcuttur. Çilek ise bor minerali bakımından zengindir. Çileğe ek olarak şeftali, lahana, domates, karahindiba, kuşkonmaz, elma, incir, haşhaş tohumu, kiraz, pancar kökü, kayısı, kuş üzümü, dere otu ve kimyon da bor minerali bakımından zengindir.

  STRES: Sağlıklı bir hayat için stresli bir ortamdan sakının. Stres bir çok hastalıkta olduğu gibi menopozdaki sıcak basmalarını tetikleyen birçok faktörden bir tanesidir.

  KARAYILAN OTU: Botanikte Cimicifuga racemosa (siyah yılan kökü = black cohosh) olarak bilinen şifalı bitki menopoz için sağlığı tam olarak destekler. Menopoz semptomlarını azalttığına dair yeterli kanıt olmasada sıcak basmalarının azaltılmasında popüler bir seçimdir. Karayılan şifalı bitkisi baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve anksiyete dahil olmak üzere ve diğer menopoz semptomlarına karşı etkili bir rahatlama sağladığı iddialarını duyabilirsiniz. North American Menopause Society (Kuzey Amerika Menopoz Derneği)‘a göre karayılan bitkisi, kesin bir kanıt olmamasına rağmen ” karayılan güvenli bir bitkisel ilaç gibi görünüyor.” olduğunu belirtmektedirler. Karayılan otunu kapsül(tablet) şeklinde eczanelerde ve bitki olarak aktarlarda bulabilirsiniz. Tabletleri Günde 1-2 tablet yemekten önce veya sonra alabilirsiniz.

  E VİTAMİNİ: Gynecologic and Obstetric Investigation(Jinekolojik ve Obstetrik Araştırma)’ da yayınlanan bir çalışmada E vitamininin menopoz sırasında sıcak basmaları, gece terlemeleri oluşumunu ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

  EGZERSİZ: Her gün en az 30 dakika egzersiz yapın. Yürüyün, koşabiliyorsanız hafif bir şekilde koşun, bisiklete binin ya da başka bir etkinlik yapınız. Sadece gece terlemesi önlemeye yardımcı olmak için yatmadan 3 saat evvel egzersiz yapmayın.

  DİYETTE DEĞİŞİKLİK: Sıcak basmalarına karşı diyetinizde bir takım değişiklikler yaparak da kendinize destek olabilirsiniz. Uygun olmayan diyet sıcak basmalarını tetikleyebilir. Mümkün olduğunca alkol, kafein, acı ve baharatlı gıdalar tüketmemeye çalışınız. Sıcak basmaları çökmesi durumunda, bu suçluları ortadan kaldırmayı deneyin.

  KENDİNİZİ SERİN TUTUN: Sıcak basması, sıcak havalarda sık sık daha kötüdür. Cildinize nefes aldıran tüm pamuktan yapılmış giysiler giyin. Bu deneyim sıcak basmalarının sayısını azaltılmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca serinletmek amacı ile bir fan ya da vantilatör işinize yarayacaktır. Uyku esnasında gece terlemelerini engellemek için serin bir yeri tercih ediniz ve pamuklu gecelik kıyafetlerinizi giyiniz.
   


Sayfayı Paylaş