Menopoz Sonrası Kanama Nedenleri, Neden Olur

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 4 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Menopoz Sonrası Kanama Nedenleri, Neden Olur
  Postmenopozal kanama daha sıklıkla bir problem göstergesidir ve her zaman mutlaka araştırılmalıdır. Kadın hastalığına bağlı olmayanlar öncelikle ayırdedilmelidir. Bunlar daha ziyade yaşlı hanımlarda bir başka hastalığa bağlı oluşurlar. Normal ve âdet arası görülen kanamalar menopoz sonrası oluşmaz. Postmenopozal kanamanın en sık görülen nedeni hormon ilaçlarının kullanılmasıdır. Hastalar kendi kendilerine ilaç alıp uygunsuz şekilde hormon uygulayabilirler. Osteoporoz (kemik erimesi) ve yaşam kalitesinin düzeltilmesi amacıyla verilen uzun dönem hormon uygulamaları bazı hastalarda düzenli âdet benzeri kanamaların oluşmasına neden olabilir. Günümüzde kullanılan ve kanamaya neden olmayan hormon ilaçları vardır. Kanama olduğu zaman hormon ilaçları kesilmez, kanama fazla ise problem olup olmadığı araştırılır. Şayet sorun varsa ilaçlar kesilir.

  Postmenopozal kanamaların diğer bir nedeni vagina ve dış bölgede oluşan basit kanamalardır. Hasta, kanamanın yerini tam belirleyemediği için rahimden olduğunu düşünür. Menopozda eksilen östrojen hormonuna bağlı olarak vagina derisi incelir ve kurur. En ufak bir travmaya maruz kalındığında ise zedelenir, minik yırtıklar oluşur. Buna bağlı kanamalara da sıklıkla rastlanır. Teşhis doktor tarafından konulunca uygun tedaviye geçilir. Postmenopozal kanama nedenlerinin en önemlileri organik olanlarıdır. Bunlar rahim içi dokusunun kalınlaşması ve kanseri, rahim içi polipleri, rahim ağzı kanseri, rahim duvarında oluşan kanserler ve bazı yumurtalık kanserleridir. Bu çeşitli nedenleri ayırmak gerekir. Görüldüğü gibi postmenopozal kanamaların çok çeşitli ve önemli nedenleri vardır. Postmenopozal kanaması olan bir kadın mutlaka doktora gitmeli ve araştırmasını yaptırmalıdır. Araştırmada kanama şayet rahim içi bir kanama ise parça alma maksadı ile cüretaj uygulanır. İncelenen parça bizi teşhise götürür. Şayet bulunan neden tıbbi tedaviye cevap veren türden olur ise tedavi uygulanır. Problem önemli ise ameliyat gerekir. Şayet tekrarlayan postmenopozal kanamalarda alınan parça ile teşhis konulamıyorsa sonuç yine ameliyattır.

  Adetten kesilen, menopoza giren ve menopoz tedavisi görmeyen kadınlarda kanama olması normal değildir. Bu kanamaların her ne kadar büyük bir kısmının sebebi hormon dengesizliğine, myomlara veya dokuların incelmesine bağlı ise de bu tür menopozdaki kanamaların önemli bir kısmında rahim içi kalınlaşması ve kanser öncesi bulgular mevcuttur. Size öncelikle yapılması gereken vaginal ultrasonografi ile kadınlık organlarınızın incelenmesi ve sonuç her ne olursa olsun küçük bir müdahale ile rahim içinizden parça alınmasıdır. Bu alınan parçanın patolojik incelenmesinden sonra eğer kanser bulgusu yok ise adetinizi düzene sokacak ve kanamanızı durduracak ilaçlar verilecektir. Zaman kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına başvurmanız gerekir çünkü bazı hastalıklarda erken teşhis ve tedavi hayat kurtarıcıdır.
   


Sayfayı Paylaş