Menopoz Başlangıcı Nasıl Anlaşılır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 31 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Menopoz Başlangıcı Nasıl Anlaşılır
  Bir kadının menopoza girip girmediğini anlamak için 2 yöntem var. Bir tanesi son 1 yıldır hiç kanamasının olmamış olması. İkincisi de hormonel değerlere bakmak. Hormon değerleri olarak kadının temel hormonlarından olan östrojenin belli bir düzeyin altına inmesine ve yumurtalıklardan özellikle östrojen uyarılmasını sağlamak üzere beyinde ki bir bezden salgılanan bir başka hormonunda belli değerlerin üzerine çıkmasını baz alıyoruz.

  Bunun dışında menopozun getirdiği bir takım şikâyetler olan ateş basmaları terlemeler uyku düzensizlikleri gibi adet düzensizlikleri gibi şikâyetlerle de klinik olarak menopozdan şüphelenebiliriz ama bu hiçbir zaman için kesin tanı koyduracak bulgular değildir.

  Menopoz öncesi dönem önemlidir bizim için çünkü menopoz bildiğimiz gibi son görülen adetin adıdır. Tek bir noktadır. Menopoz öncesi dönemde eğer bu tip şikâyetler görülürse adet düzensizlikleri var ise sık kanamalar seyrek kanamalar düzensiz kanamalar gibi o zaman bu şikâyetlerine yönelik ve hormonel değerlerine ve de kadının tüm biyokimyası değerlendirildikten sonra özgeçmişi değerlendirildikten sonra eğer risk faktörleri yok ise hormonları yerine koyma eksiği yerine koyma tedavisiyle bu menopoz dönemini rahat geçirmesi sağlanabilir.
   


Sayfayı Paylaş