Menekşe ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Menekşe ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Menevşe, Benefşe, Viola, Violet, Violette

  Menekşe: Mor renkli çiçeği ve güzel kokusuyla süs bitkisi olarak yaygın bir şekilde kullanılan, otsu bir bitkidir. Çiçekleri çoğunlukla mora yakın renkte olmakla birlikte, mavi, sarı, beyaz, pembe ya da çok renkli çiçekler açan türleri de vardır. Menekşenin çiçeği, yaprakları ve kökleri A ve C vitamini açısından zengindir.

  Yetiştirildiği Yerler: Vatanı Akdeniz ülkeleri, Kafkaslar, balkanlar ve Türkiye olan bitki, Türkiye’nin hemen her bölgesinde rahatlıkla yetişir.

  Toplanması Saklanması: Mayıs’tan Ekim’e kadar menekşe otu toplanarak gölgede ve havalı yerlerde kurutulur ve muhafaza edilir.

  Menekşenin Faydaları: Terletir. Kanı temizler. Vücuda rahatlık verir. İdrar söktürür, kabızlığı giderir. Nikris ve romatizmada faydalıdır. Lapası yaraların iyileşmesini sağlar. Göğsü yumuşatır, balgam söktürür. Vücutta biriken zehirlerin atılmasını sağlar. Menekşe yağı, egzama ve uyuzu tedavi eder. Sıracada faydalıdır, sulu temriyeleri tedavi eder. Vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştırır. İdrar yolları enfeksiyonlarında iyileştirici etkisi vardır. Boğmaca ve boğaz ağrılarında faydalıdır. Menekşe yağı saça canlılık verir, cildi yumuşatır ve rahatlatır.turkeyarena.com Sakinleştirici etkisi ile baş ağrısı, stres ve uykusuzluğa iyi gelir. Egzama, akne ve öteki cilt sorunlarında iyileştirici etkisi görülür. Soğuk algınlığı, anjin, boğmaca, öksürük ve bronşit durumlarında iyileştirici ve rahatlatıcıdır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Menekşe Nasıl Kullanılır? Çiçeği tat vermek için kullanılabilir. Yaprakları çiğ ve pişmiş olarak yenir. Süs bitkisi olarak ve tedavi amacıyla da kullanılır. Menekşe yağı egzama ve uyuz gibi deri hastalıklarında oldukça faydalıdır. Menekşenin kokusu baş ağrısını azaltır. Lapa haline getirilip yaralara sürülürse iyileşmesini hızlandırır. Şerbeti akciğer hastalıklarına karşı faydalıdır, öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Menekşe çiçeği bir miktar sıcak süte katılıp losyon olarak ciltteki kızartılara ve ellere sürülebilir. Menekşe yağı, saç dökülmelerinde yumurta sarısı ve badem yağı ile birlikte saç derisine sürülerek kullanılır.

  1 tatlı kaşığı yaprak, sap ve çiçek karışımının üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu çaydan, günde üç kez birer bardak içilir.

  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş