Mendel yasaları nelerdir kısaca

Konusu 'Etüt Merkezi' forumundadır ve Nysa tarafından 8 Ağustos 2018 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Gregor Johann Mendel (d. 20 Temmuz 1822 – ö. 6 Ocak 1884) kalıtım biliminin babası olarak anılan Avusturyalı bilim insanı, Mendel kanunlarının mucidi ve rahip.

  [​IMG]

  Kalıtım bilimin öncüsü,ilk önce tavşanlar üzerinde deney yaptı ama başrahip bazı ahlak kurallarını ihlal edildiğini görünce Mendeli uyardı. Bunun üzerine Mendel bezelyelerle deney yapıp, bir türün özelliklerinin kalıtım yoluyla sonraki kuşaklara aktarıldığını bulmuştur. Mendel'in öne sürdüğü ilkeler, 20. yüzyılın başlarında yapılan deneylerle doğrulandıktan sonra, kalıtım kuramının bütün canlılar için geçerliliği saptanarak, biyolojinin temel ilkelerinden biri haline gelmiştir.
  Alıntı: http://www.wiki-zero.co/index.php?q=aHR0cHM6Ly90ci53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvR3JlZ29yX01lbmRlbA

  Mendel Yasaları - Kanunları

  1. Mendel’in I. Kanunu - İzotipi ve Benzerlik Kanunu: Farklı karakterlere sahip iki homozigot genotipli bireylerin çaprazlanması ile oluşan bireyler birbirinin aynıdır.
  2. Mendel’in II. Kanunu - Ayrılma Kanunu: Melez bireyler kendi aralarında veya benzerleri ile çaprazlandığında elde edilen F1 dölünde ana-babadan almış oldukları özellik belli oranlarda ortaya çıkar.
  3. Bağımsızlık Kanunu: İki veya daha fazla karaktere sahip farklı melezlerin çaprazlanmasıyla ana baba karakterleri yavrulara tesadüfe bağlı geçerler.

  Mendel’in çaprazlamalarının sonuçları.

  - Karakterlerin nesillere geçmesini sağlayan belirli faktörler (genler) vardır.
  - Her ergin bireyin hücrelerinde bir karaktere ait iki belirleyici vardır (2 allel gen). Bunlar bir karakter için birbirine benzeyen (AA, aa) veya birbirinden farklı (Aa) allel genlerdir.
  - Bir alleldeki faktörler değişmeden eşit ihtimalle gametlere dağılır.
  - Döllenmede gametler rastgele birleşir. Melezlerin kendi aralarında çaprazlanmasıyla görülen karakterler önceden tahmin edilebilir oranlarda ortaya çıkar.
   


Sayfayı Paylaş