Meme Kanserinde Yeni Buluş

Konusu 'Sağlık Haber' forumundadır ve elif tarafından 2 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Meme Kanserinde Yeni Buluş

  Dr. Marc Wrana tarafından geliştirilen ve DyNeMo adı verilen yeni yöntemle, her hastanın kanserli tümörlerinin yapısı ve dağılma yönleri belirlenerek, bu hücrelerin durdurulması sağlanabilecek.

  Bilim adamları, kadınların kabusu haline gelen meme kanserinin tedavisi amacıyla teknolojideki gelişimin sağladığı olanaklarla yeni cihazlar ve yöntemler geliştiriyorlar.

  Kanada'da Toronto Mount Sinai Hastanesine bağlı araştırma merkezlerinde çalışan bilim adamları meme kanserinde tümörleri analiz ederek, hastaya en iyi tedavi seçeneğini yüzde 80 gibi yüksek bir oranında belirleyecek bir yöntemin geliştirildiğini açıkladılar.

  Mevcut tedavi seçenekleri arasından en iyisini, yüzde 80 oranında bir doğruluk payıyla belirleyen bu yöntem, meme kanseri hastasına da o oranda bir iyileşme şansı tanımış oluyor.

  Bilim adamlarından Dr. Marc Wrana bu buluşla ilgili şöyle konuşuyor;" Bu teknolojiyle, kişiye özel analiz sağlayarak, kanser hastalarını ve onkologlarını en iyi şekilde bilgilendirerek ve en iyi tedavi seçeneğini belirlemelerine olanak sağlamayı umut ediyoruz."

  "The Journal Nature Biotechnology" dergisinde bu konuda yayınlanan yazıya göre, DyNeMo (Dynamic Network Modularity) adı verilen bu yeni teknoloji, kanserli hücrelerde protein ağ örgüsünü analiz ediyor.
  350'yi aşkın meme kanserli hastada yapılan analizler, kanserin üstesinden gelenlerin kanser hücrelerindeki protein ağ örgüsünün, kansere yenik düşenlerinkinden farklı olduğunu ortaya koydu.

  DyNeMo teknolojisi ile meme kanseri teşhisi konan hastaların tümör analizleri yapılarak en iyi tedavi seçeneği belirlenirken, gelecekte başka kanser türlerinde de bu teknolojinin kullanılabileceği, ayrıca hastaların değişik ilaçlara verdikleri tepkilerin de analiz edilebileceği belirtiliyor.
   


Sayfayı Paylaş