Meltem Rüzgarı Nedir

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 9 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Meltem Rüzgarı Meltem Ruzgarı Nedir
  Meltem Rüzgarı Nedir, Ruzgar cesitleri Meltem, meltem rüzgarı vikipedi, meltem çeşitleri, meltem rüzgarı şiir, meltem rüzgarı nasıl oluşur, meltem rüzgarları

  MELTEMLER
  Günlük sıcaklık ve basınç farkından doğarlar. Hızları azdır. Etki alanları dardır (25-30 km). İklim üzerinde hiçbir etkisi yoktur. Sadece deniz meltemi denizden geldiği için havayı biraz serinletir.

  Kara-Deniz Meltemleri
  Kara ve denizlerin günlük ısınma farkı sonucu oluşurlar. Gündüz deniz meltemi, gece kara meltemi oluşur. Ege kıyılarında yazın öğleden sonra denizden esen İmbat rüzgarı deniz meltemine örnektir. NOT: Deniz meltemi kısa mesafelerden sıcak karaya doğru estiği için yağış bırakmaz. Sadece havayı serinletir.

  Dağ ve Vadi Meltemi
  Dağ ve vadilerin farklı ısınması sonucu oluşurlar. Bunda nem oranlarının farklı olması etkilidir. Dağlarda nem oranı az olduğundan vadi ve ovalara göre daha erken ısınır, daha erken soğur. Gündüz vadi meltemi, gece ise dağ meltemi olur. NOT: Muson rüzgarları ile meltem rüzgarları arasındaki benzerlik devirli olmalarıdır.

  Meltem Rüzgarı Nasıl Oluşur,
  Meltem, yalnızca rüzgarı oluşturan basınçgradyen kuvveti ( basıncın mesafeye göre değişimin oluşturduğu kuvvet) ile yüksek basınç merkezinden alçak basınç merkezine doğru izobarlara (eş basınç eğrileri) dik esen özel bir rüzgardır.Hızını arttıran veya yavaşlatan, değişik meteroloji olayların oluşumuna neden olan, bölgenin kıyı şekilleri veya yapısıdır.

  Meltem rüzgarları karaların denizlerden ve dağların vadilerden daha çabuk ısınıp soğuması sonucu, üzerlerinde bulunan hava kütlelerini etkilemesi nedeni ile oluşurlar. Gündüzleri; denizlerden çabuk ısınan karalara doğru deniz meltemleri, geceleri de çabuk soğuyan karalardan denizlere doğru kara meltemleri eser. Deniz ve kara meltemleri sahilden 40 km kadar içerileri etkiler. Aynı şekilde gündüzleri vadilerden çabuk ısınan dağlaradoğru vadimeltemleri, geceleri de çabuk soğuyan dağlardan vadilere doğru dağ meltemleri eser.
   


Sayfayı Paylaş