Melisa (oğul otu) ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Melisa (oğulotu) ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Oğulotu, Melissa officinalis, Melisa, Melisse

  Melisa (oğulotu): Ballıbabagiller familyasından; çok dallı, beyaz çiçekli otsu bir bitkidir. En önemli türü tıbbi melissadır. Boyu 30 - 80 cm kadardır. Limon kokuludur. Çok yıllık bir bitkidir. Yaprakları ince ve yumuşak tüylüdür. Çiçekleri beyazdır. Yapraklarında tanen, reçine ve uçucu bir yağ vardır.

  Yetiştirildiği Yerler: Akdeniz havzasının bitkisi olup Güney Avrupa’da yaygın biçimde tarımı yapılmaktadır. Ülkemizde de Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetişir.

  Toplanması-Saklanması: Yapraklar bitki çiçek açmadan toplanır, Eylül ve Kasımda tekrar toplanılanların ise koku ve kaliteleri düşük olur. Yapraklar ezilmeden toplanmalıdır. Ezilince sararan ve kararan yapraklar ayıklanmalıdır. Havadar gölge yerlerde ince bir şekilde serilerek çabukça kurutulmalıdırlar. Suni olarak 35′c de kurutulabilir. Kurumuş yapraklar ışıktan korunmalı ve 1 yıl dan fazla saklanılmamalıdır.

  Melisa Otunun Faydası: Hıçkırığı keser. Kalbi kuvvetlendirir. Hazımsızlığa iyi gelir. Bayılmalarda kullanılır. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Mide ve bağırsak ağrılarını keser. Hipertroidizm de rahatlama sağlar. Kan şekerini ve tansiyonu düşürür. Ciltteki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olur. Merkezi sinir sistemini yatıştırıcı etkisi vardır. Mide ve bağırsak gazlarını ve ağrılarını giderir. Beyin damarlarını açar ve hafızayı güçlendirir. Kalbi ve kan dolaşımını güçlendirir. Aybaşı ağrılarını keser ve aybaşı kanamalarını düzenler. Soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve nefes darlığına karşı faydalıdır. Sindirim sistemindeki tüm kramplara ve gaz şişkinliklerine iyi gelir. Yüzeysel kan damarlarını genişleterek yüksek kan basıncını düşürebilir. İnsanı ferahlatarak depresyon, melankoli, huzursuzluk ve iç sıkıntısını giderir.turkeyarena.com Terletici özelliğinden dolayı grip gibi hastalıklarında ateş düşürmekte faydalı olur. Sinirleri yatıştırıcı etkileri ile baş ağrısı, migren, baş dönmesi, kulak çınlaması, uykusuzluk, sara ve sinir krizlerinde faydalıdır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Melisa Otu Nasıl Kullanılır? Melisa otunun yaprakları kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek hazırlanan melisa çayı içilebilir. Melisa bitkisinin yapraklarında elde edilen melisa yağı da çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Ayrıca, melisa otu tazeyken ezilerek çıkarılan suyu da kullanılır. Kaynatılarak vücuda sürülürse ter kokusunu giderir.​

  Çay: 1 bardak kaynar su, 2-3 tatlı kaşığı kuru ya da 4-6 kaşık körpe yaprak üzerine dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilirken, içilene kadar üzeri sıkıca kapalı tutulur. Böylece hazırlanan çay sabah ve akşamları birer kez ya da gerektikçe bir bardak olarak içilir.​

  Melisa Yağı: Melisa yağı yorgunluk, uykusuzluk, astım ve nefes darlığı şikayetlerine karşı faydalıdır. Terleticidir. Soğuk algınlığına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır ve gaz söktürür. Ülser şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Bütün bu faydaları için 3-4 damla melisa yağı bir fincan suya damlatılarak içilebilir. Ayrıca, badem yağı ile seyreltilip cilde sürülürse cildi güzelleştirir. Pek çok uçucu bitkisel yağ gibi melisa yağı da sabit yağlarla seyreltilmeden ve fazla miktarda kullanılmamalıdır.
   

Sayfayı Paylaş