Melek Balıkları Nasıl Ürer

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 16 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Melek balıkları gün gün üreme aşamaları

  Adları kadar kendileride hassas olan Melek balıkları, hastalıklara karşı dirençli olmakla beraber, hızlı balıkların olduğu ve sürekli ani hareketlerin olduğu büro gibi ortamlardan rahatsız olup strese girerler. Melek balığı üretmek için öncelikle büyük bir akvaryum gereklidir. Örneğin 100x40x60 60( yükseklik) boyutlarında. Genellikle aheste ve dikey devinim eden melekler için akvaryumun yüksekliğinin çok olması önerilir.

  Balıkların kendini rahat hissetmeleri için saz gibi kripto gibi uzun boylu bitkiler ve geniş yapraklı anubias türleri gerekmektedir. Korktuklarında bu bitkilerin arkasına saklanıyorlar ve oldukça başarılılar. İri, eliniz kadar olmuş balığın, akvaryumda kaybolması enteresan 1 vaziyet. Bunu vücutlarının yandan basık ve nerdeyse bitki bedeni gibi incecik olmasına borçlular.
  Sakin bir yerde, bitkili ve rasbora gibi sürü balıklarının olduğu büyük bir akvaryuma ekleyeceğiniz yavru melekler kendi aralarında eşleşecekler ve yaklaşık 6-8 ay sonra bir bölgeyi sahiplenecekler ve orda üremeye başlayacaklardır.

  10 adet yavru melek balığı almanız halinde, 1 2 çift çıkması muhtemeldir. Ama bu akvaryum, eş tutmuş melek balıklarına oldukça geniş olmasına karşın başka meleklere yapacakları saldırılarla, diğerlerine akvaryumu dar edeceklerdir. Başka balıkların iyiliği ıçin başka eş tutanlar ile eşi olmayanları balıkları diğer bir akvaryuma ayırmanız gerekiyor. Hadi 2 çift belki bakılır ama fazla dövüş ediyorlar. Tek kalanlar ise acınacak durumda oluyor.
  Melekler yumurtlamadan bir gün evvel üreme hazırlıklarına başlarlar. Genellikle yeni yaprak veren bir bitkiyi seçerler. Burda ilk evvel yaprağı ağızlarıyla iterler, didiklerler, üstüne hafiçe sürtünerek geçerek, üreme tecrübeleri yaparlar. Bu hareketler yaprağı temizlemek ve yumurtlama için müsait mi diye kontrolden ibarettir. Ertesi gün ya sabaha doğru, yada akşama doğru yumurtlamaya ve sperm ile döllemeye başlarlar. Melek yumurtaları yapışkandır. Dişi erkek farkını ılk kez belki bu yumurta dökmede farkedersiniz. Dişinin yumurtlama tüpü dışarı çıkmıştır, rahatlıkla farkedilir. Erkeğinki ise zor gözükür daha ufak ve incedir.

  Yumurtalama sırasında bilhassa erkek fazla asabi olur o hantal hareketeden balık ok gibi gelen geçene saldırır. Balıklarınız yumurtaladılar, iyi ama sorun akşam ışıklar sönünce başlar. Işık sönünce panikleyen çift kendi yumurtalarını yemeye başlayabilir. Ya da sadece biri başlayabilir. O yüzden ilk evvel akvaryumun bulunduğu odanın her zamanki ışığını açık tutun sonra akvaryumun ışığını kapatın. Ya da hiç kapatmayın. Yavrulama süresince 7x24 ışıklar yansın. Bu yumurta yeme paniklemesi şayet akvaryumda tehditkar balıklar varsa oluyor.

  Ertesi gün sürekli yumurtaların havalandırılması ve ak renkte olan mantarlaşmış, yumurtaların ayıklanması şeklinde geçer. Akşama doğru, bu sefer yumurtaları ağızlarına alan melek çiftimiz, yumurtaları diğer bir yere nakleder. Bu nakletme işlemi gene önemlidir, streslidir.

  Üçüncü gün ise yumurtaların canlandığı ve gözlerinin oluştuğu ve kuyruklarının çıktığını farkedersiniz.

  Dördüncü gün bir balığa daha da benzemiş hale gelirler. Yumurta keseleri farkedilir. Yapraktan düşmeye, hafif hafif yüzmeye ana babayı delirtmeye başlamışlardır.

  Beşinci gün artık yavruların yapışkanlıkları geçmiş, yapıştıkları kardeşlerinden ayrılmaya hafif hafif yukarı doğru yüzmeye başlarlar. Akşam baktığınızda hepsi yüzüyorsa büyük ihtimalle ilk yemlerini almaya hazırdırlar. Artık artemia vermeye başlayabilirisiniz. Bu serbest yüzmeye başladıkları akşam büyük bir mesele baş gösterecektir. Ana baba ışık sönünce gene yavruları yaprağa toplamak isteyeceklerdir ancak yavrular artık fazla az yapışacakları için ana baba ne kadar onları bir araya toplamaya çalışsa da başarılı olamayacaklardır. Yaprağa konan yavru artık yüzmenin verdiği şevkle yaprakta durmayacaktır.

  Eğer çift yumurtluyor ama başarılı olamıyorsa üzülmeyin melekler yumurtlamaya başladı mı dokuz gün arayla yumurtlamaya devam ederler. Eninde sonunda nihayet tecrübe kazanacaklardır. Siz de onları izleyerek nerde hata yaptığınızı farkedeceksiniz. Ana babanın nasıl, yavrularını toz bulutu gibi gezdirdiklerini ve sürüden uzaklaşanları ağızlarına alıp yine sürünün içine püskürtüğünü göreceksiniz. Alıntıdır.

  [DM]xab1eu_melek-baliklari-yavrularina-bakiyor_animals[/DM]
   


Sayfayı Paylaş