Melek Balığı Çeşitleri

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Renklerine göre Melek balığı çeşitleri özellikleri

  [​IMG]

  Silver melek: Melek balıklarının vahşi doğadaki görünümleri olan bu türde gövdenin üst kısımları mat, karın kısımları parlak gridir ve gövdenin üzerinde burundan kuyruğa kadar 3 adet gövdenin dikine koyu çizgiler vardır. Gözler 5. aydan sonra kırmızı renk alır.

  Zebra melek: Dikine çizgi sayısı 3’ten fazladır. Bazı çizgiler kesik kesit hatta bazı bölümleri puanlı olabilir. Genel olarak bu iki tür diğerlerine göre daha yavaş büyürler.

  Hayalet melek: Koyu gri renk gövdenin üzerinde yer yer daha açık renk alanlar bulunmaktadır. Genellikle bu açık renk balığın kafa bölgesi civarındadır.

  Gold melek: Melek balıklarının çekinik özellik gösteren bu çeşitinde gövde mat sarı renklidir. Bazı gold türleri koiler gibi tam beyaz gövde rengine sahiptirler. Kafa bölgesi ise daha koyu sarı olmaktadır.

  Mermer melek: Balık siyah-beyazdır. Gold geni bulunan türlerin kafaları 4. aydan sonra turuculaşır. Yaş ilerledikçe bu turunculuk daha da belirginleşecektir. Siyah ve beyaz arasında belirli bir oran yoktur, siyah daha belirgindir. Ancak genel olarak bu ik renk birbirinden net olarak ayrılır.

  Koi melek: Gold-mermerin aksine balıkları ilk aydan itibaren kafalarında turuncu renklere sahiptirler. Diğer bir özellik ise gövdelerindeki beyaz renk lekesiz ve net bir tondadır, gold gibi mat sarı bir gövde rengine sahip değildir. Yer yer gövdelerinde siyahlıklar bulunur ancak bu da mermer desendekiler gibi balığın önemli bir bölümünü kaplamaz.

  Siyah melek: Tamamen siyah ve siyaha çok yakın koyu gri renklidir

  Albino melek: Bütün canlılarda olduğu gibi melek balıklarında da renk pigmentinin oladığı genler düz beyaz bir renge sahipir. Bu türlerin gözleri de doğal olarak kırmızı olacaktır.

  İnci gövde melek: Gövde jelatin kaplı gibi parlak pullarla kaplıdır. Daha koyu ve siyah lekeler, çizgiler de bulunabilir. Bu türler de çoğunlukla kırmızı gözlü olurlar. İnci gövde, melek çeşitleri arasında en dikkat çekici türlerin başında gelmektedir.
   


Sayfayı Paylaş