Mektup Yollama Çeşitleri

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 22 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Mektup Yollama Çeşitleri

  USPS (United States Postal Service)'in sunduğu altı çeşit mektup yollama şekli vardır: First class, second class, third class, fourth class, express ve priority mail olarak sıralanabilir.

  • First Class: Bu şekilde yolladığınız mektup ya da paket, gönderdiğiniz günün gece yarısı yola çıkarılır ve iki gün içinde ulaştırılır. İki günü geçme durumu enderdir.
  • Second Class: Özel izinli haber muhabirleri ya da matbaacılar içindir.
  • Third Class: Bu da yine iş yerleri için toplu mektuplar göndermede kullanılır.
  • Fourth Class: Yarım kilo ya da daha ağır bir paket yollama durumlarında kullanılabilir. Bu tür paketler için isterseniz ekstra bir parayla sigorta da yaptırabilirsiniz. Ulaştırma süresi paketin gönderildiği mesafeye bağlı olarak ortalama yedi gündür.
  • Express: Bu USPS'in en hızlı servisidir. Yurt dışına paket yollamak için idealdir. USPS yaklaşık 200 ülkeye uygun fiyatlarla paketlerinizi ulaştırmaktadır. Paketiniz genelde gönderdiğinizin ertesi günü yerine ulaştırılır. Bu uzaklığa bağlı olarak bir kaç gün atabilir. Paketinizi express olarak yollamak için en yakın Express Mail merkezine götürmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz yere en yakın USPS ofisini öğrenebilmek için de USPS'in resmi sayfasından yararlanabilirsiniz.
  • Priority: Bu şekilde yollamak aslında 300 gr.'ın üzerinde olan paketleri first class olarak yollamaktır. Priority mail olarak yollamak hızlı ulaşım sağladığı için fiyatları da daha pahalıdır. Bu şekilde yollamanız için bölgenizdeki USPS posta ofisi size gerekli zarfı, kutuyu ve etiketleri ücretsiz sağlamaktadır. Bulunduğunuz yere en yakın USPS ofisini öğrenebilmek için de USPS'in resmi sayfasından yararlanabilirsiniz.
  USPS Resmi Sayfası
   


Sayfayı Paylaş