Mekanik Sindirim ve Kimyasal Sindirim Arasındaki Farklar

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 20 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Fiziksel Sindirim ve Kimyasal Sindirim Arasındaki Fark

  Mekanik Sindirim
  Vücuda alınan besinlerin fiziksel olarak şekil değiştirilmesine mekanik yada fiziksel sindirim denir. Örneğin; ağız yardımıyla vücuda alınan ekmeğin parçalanarak yutulması veya bu ekmeğin midede bulamaç haline dönüştürülmesi.

  Fiziksel sindirim ağızda dişler ve dil sayesinde, midede midenin kasılma hareketi sayesinde olur.

  Mekanik Sindirim, besinlerin sindirim enzimleri kullanılmadan, yalnızca fiziksel olarak dil, diş, mide, bağırsak hareketleri sayesinde parçalanıp, küçük parçacıklar haline getirilmesidir. Yani besinlerin kesilmesi, parçalanması, mide ve bağırsaklarda salgılanan sular sayesinde boza kıvamına getirilmesidir.

  Kimyasal Sindirim
  Besinlerin bazı salgılar (sindirim enzimleri) yardımıyla parçalanmasına kimyasal sindirim denir. Sindirim sistemi organ ve yapıları tarafından sindirim enzimleri salgılanır ve besinlerin sindirimini kolaylaştırır. Enzimler bütün canlılık olaylarında görev alır. Mekanik sindirim kimyasal sindirimi kolaylaştırır. Kimyasal sindirim sonucu, besinlerdeki büyük moleküller enzimlerin yardımıyla kendilerini oluşturan yapı taşlarına ayrılırlar.

  Kimyasal sindirim, parçalanmış ve sulandırılmış besinlerin enzimler yardımıyla ( tükürük, mide ve bağırsak öz suları, pankreas ve karaciğer salgılarıyla) kimyasal değişime uğrayıp, yapı taşlarına parçalanmasına denir. Kimyasal sindirimde mutlaka enzim ve su kullanılır.
   


Sayfayı Paylaş