Mehmed Hasib Dürri Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 7 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Mehmed Hasib Dürri Kim? Kısaca Hayatı

  Mehmed Hasib Dürri Gaziantep velilerindendir. 1848 (H. 1264) senesinde Anteb’in Karacaoğlan mahallesinde doğdu. Babası, Şam ve Mısır’da ilim tahsil etmiş alim bir zat olan Hacı Hafız Ahmed Efendidir. İlim ehli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Hasib Dürri, küçük yaşta ilim tahsiline başladı. İyi bir medrese tahsili gördü. Arapça ve Farsçayı çok iyi öğrendi. Şuaybzade Ali Akif Efendinin feyzli sohbetlerine katılarak ona talebe oldu. Ali Akif Efendinin hoca silsilesi Abdullah-ı Dehlevi hazretlerine ulaşır.

  Hasib Dürri Efendinin ikisi matbu olmak üzere üç eseri vardır. Bunlardan Tecvid-i Dürri matbu değildir. Bu eser akıcı bir dille tecvid kaidelerini anlatmaktadır. İkinci eseri Zübdet-ül-Feraiz olup, İslam hukukunda miras taksimini anlatır. İstanbul’da basılmış olan eserin bir özelliği de yarısı manzum, yarısı nesir olmasıdır. Son eseri ise Ateş-i Suzan’dır ve şiir risalesidir.

  Mehmed Hasib Dürri hayatının sonlarına doğru yakalandığı kemik vereminden kurtulamayarak 1913 (H.1332) senesinde vefat etti. Kabri Gaziantep’tedir.
   


Sayfayı Paylaş