Mehmed Emin Efendi Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 7 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Mehmed Emin Efendi Kim? Kısaca Hayatı

  Doğu Anadolu'da yetişen evliyanın meşhurlarından. Babası Seyyid Abdülaziz hazretleridir. 1854 (H.1270) senesinde Yukarı Doğubayezıd'de doğdu. 1914 (H.1332) de yine orada vefât etti. Tasavvufta yüksek haller ve kerâmetler sahibi mübarek bir zattı. Kabri Yukarı Doğubayezıd'de âile kabristanındadır.

  Geceleri parmaklarından sızan ışıkla yazı yazardı. Bu kerametini görenler bu ışıkta satırları sayardık demişlerdir. Zaif ve nazik yapılı bir zâttı. Soğuktan sıcaktan mütessir olurdu. Ekseriya evinde oturur ilimle meşgul olurdu. Neden çıkmadığı sorulunca; "Herkes fasulyeden patatesten söz ediyor. Allahü tealadan bahseden kalmadı." buyururdu. Geceleri de uyumazdı. Oğlu Abdülhakim Efendi; "Ben babamı hiç yatakta görmedim." demiştir.

  Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretleri Doğubayezıd'e akraba ziyareti ve irşad faaliyeti için her gidişinde Seyyid Mehmed Emin'in evinde misafir olurdu. Çok tatlı sohbetler ederlerdi. Bir defa gidişinde Mehmed Emin Efendinin bir oğlu dünyaya geldi. Ona muhabbetlerinin çokluğundan bu bebeği kucağına alıp ismini kendi ismi gibi Abdülhakim koyup, hayır dua etmişlerdir.

  Mehmed Emin hazretlerinin eserleri ve mevcud kitapları Rus işgali sırasında yakılıp tahrib edilmiştir. Malları ve hayvanları da Ermeniler tarafından talan edilmiştir. Seyyide Vesile ve Hatice adında iki kızı ve Seyyid Abdülkadir, Muhammed Musa, Abdülaziz (Baba Efendi), Abdülaziz, Abdurrahim, Abdullah (I) ve Abdullah (II) isimlerinde oğulları vardı.
   


Sayfayı Paylaş