MCAT-Medical College Admission Test(Tıp Fakülteleri için)

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 27 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  MCAT
  MCAT (Medical College Admission Test), Association of American Medical Colleges (AAMC) tarafından düzenlenen ve tıp fakültelerinin başvuru değerlendirme kurullarına başvuru sahibi öğrencilerin tıp eğitimini başarıyla tamamlama şanslarını tahmin etmede yardımcı olmayı amaçlayan bir sınavdır. Bu sınav, tıp eğitimi için gerekli temel bilimlerdeki bilgi seviyesini ölçme yanında problem çözme, analitik düşünme ve kompozisyon yazma yeteneklerini de belirlemeyi hedeflemektedir.
  MCAT sınavı 4 bölümden oluşmaktadır:

  • Verbal Reasoning: 85 dakikadır ve 60 sorudan oluşur. Herbiri 6-10 soru içeren 9-10 metin bulunmaktaıdır.
  • Physical Sciences: 100 dakikadır ve 77 sorudan oluşmaktadır. Herbiri 4-8 soru içeren 10-11 metin ve 15 bağımsız soru bulunmaktadır.
  • Biological Sciences: 100 dakikadır ve 77 sorudan oluşmaktadır. Herbiri 4-8 soru içeren 10-11 metin ve 15 bağımsız soru bulunmaktadır.
  • Writing Sample: 60 dakikadır ve 2 kompozisyon sorusu içermektedir.
  Sınav yılda iki kez yapılmaktadır. MCAT sınavına üç defadan fazla katılabilmek için özel başvuru yapmanız gerekmektedir. Sınav sonuçları sınav tarihinden sonra 60 gün içerisinde postalanmaktadır. Sınav ücreti 185 Amerikan Dolarıdır.
  Amerika'daki tıp okullarının tamamına yakını başvuru esnasında MCAT sınav sonucunu zorunlu kılmaktadır. Tıp okullarına başvuru sürecinde çok önemli bir rol oynayan MCAT sınavı hakkında daha fazla bili MCAT Öğrenci El Kitabı'ndan edinebilirsiniz.

  MCAT sınavına kayıt ve hazırlık için detaylı bilgiye MCAT 2006 Duyuruları'ndan ulaşabilirsiniz.


  Tavsiye ettiklerimiz!
  [​IMG]
  [​IMG][​IMG]
   


Sayfayı Paylaş