Mazda 2 yıl sonra niye distribütöre dönüyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  JAPON Mazda'nın 2 yıl aradan sonra Türkiye'de yeniden distrübörlüğe geçmeyi düşündüğü ve bu konuda Koç Holding'in bünyesindeki Otokoç ile görüştüğüne ilişkin haberler artmaya başladı. 4 yıl öncede Mazda'nın Otokoç'la görüştüğünü bildiğim için konu ilginç geldi ve araştırdım. İki şirkete yakın kaynaklardan elde ettiğim bilgiler doğrultusunda olayın aslını öğrendim. Mazda ve Otokoç her konuda anlaşmış, iş imzaya kalmış. Her ne kadar hem Mazda Avrupa hem de Otokoç tarafından bu gelişme doğrulanmasa da, iki şirketin son 1 yıldır gizli kapılar ardında görüşmeler yaptığını öğrendim. Tabi bu noktada 'Mazda eğer Türkiye'de tekrar distrübütörle temsil edilmek istiyorsa neden 2 yıl önce kendi geldi" diye sorabilirsiniz.

  [​IMG]

  6 ay iki genel müdür
  Bu tutarsızlığın nedenlerini kendimce açıklamaya çalışayım. 23 yıl Türkiye'de Mermerler Grubu'nun distribütörlüğünde faaliyet gösteren Mazda, 2008 yılında Avrupa'daki stratejisine bağlı olarak Türkiye'ye doğrudan giriş yapmıştı. Ama Mazda'nın Türkiye'de yeniden faaliyete geçmesi oldukça sıradışı olmuştu. Önce Genel Müdür olarak İngiliz Steve Newton atanmış 2-3 ay sonra Citroen'den Borak Koçak transfer edilip Genel Müdür yapılmıştı. Bora Koçak ve Steve Newton 6 ay şirketi birlikte yönetmişlerdi.

  20 bin Euro kira
  Tabi bu noktada Koçak genel müdürlüğe geldiğinde, Steve Newton çoktan Astoria'da aylığı 20 bin Euro'ya ofis tutup, 5 yıllık kontrat imzalamıştı. Düşünün Türkiye'de o dönemde yılda ortalama 1000-1500 adet satan bir markanın aylık 20 bin Euro kira vermesi ne kadar fizibıl. Koçak, kontratı karşılıklı fesh etmek istemesine rağmen sonuç alamayınca 2 yıldır o kira ödeniyordu. Tabi diğer taraftan bu ofiste çalışan 20 kişi ve iki genel müdür maaşını da hesaba kattığınızda Mazda'nın Türkiye ofisinin aylık maliyeti herhalde 100 bin Euro'yu geçiyordu. Yıllık olarak 1.2 milyon Euro gibi bir giderden bahsediyoruz.

  Satışlar iki kat arttı
  Sonuçta Mazda Türkiye'de 10 binli adetlerde araç satsa belki bu gider makul gelebilir. Ama son 2 yılda satışlar iki kat artmasına rağmen maksimum 3 binli adetlerden bahsediyoruz. Bir çok otomotiv şirketinin genel merkezini şehir dışına taşıyarak maliyetlerini düşürdüğü bir dönemde bence Mazda'nın artan giderleri yeniden distribütörlük yolunu açan en büyük sebeplerden biri. Kuşkusuz, distribütörle de temsil edilse Mazda yine Türkiye'de para harcayacak. Ama temsilciliği almak isteyenlerin bu gideri minumumda tutma vaadinde bulunduğunu düşünüyorum.

  Koçak'ın gitmesi hızlandırdı
  Bu giderlerin arkasından Bora Koçak'ın ayrılıp Çelik Motor'un başına geçmesi ise distribörlüğün önünü iyice açtı. Çünkü Mazda, Steve Newton tecrübesi yaşamış ve ilk dönemde oldukça zarar etmişti. Şimdi benzer birini ataması halinde ne gibi sıkıntılar yaşacağını biliyor. Bora Koçak'ın da kendi isteğiyle ayrıldığını görünce hemen kolay yolu seçip, Otokoç'la kalan görüşmeleri devam etme yolunu seçtiler. Tabi bu durum Mazda'daki tutarsızlığı da ortaya koydu. Şimdi bekleyip 27-28 bayinin durumunun ne olacağını, Mermerler Grubu'yla hukuki bir süreç yaşayan Mazda'nın Otokoç'la anlaşması halinde bu sürecin nasıl işleyeceğini hep birlikte göreceğiz.
  27.04.2010, Salı
   


Sayfayı Paylaş