Maymuna dönüşen insanlar!!!

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve abdulkadir tarafından 16 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. abdulkadir Well-Known Member


  Hocam, Kur'ân'da "Biz bazı insanları maymun olarak yarattık" deniyor. Bu ne demektir? Bu konudaki âyetlerin meali şöyle: "And olsun ki, içinizden cumartesi yasağına uymayanları bilirsiniz. Biz onlara, 'Aşağılık maymunlar olun!' dedik. Bunu o zamandakilere ve daha sonra geleceklere ibret alınacak bir ceza ve takva sahipleri için bir öğüt olsun diye yaptık." (1) Tefsir âlimlerinin belirttiğine göre bu olay Allah'ın İsrailoğullarına verdiği bir çeşit cezadır. Cenab-ı Hak, onlara Cumartesi gününü kutsal kıldı. O gün bütün işlerini bırakıp ibadetle meşgul olmalarını emretti. Allah onları bu şekilde imtihan ediyordu.Fakat Davud Aleyhisselam zamanında yaşayan, Medyen'de (bir rivayette Eyle'de) ikamet eden İsrailoğulları'ndan bir kabile bu yasağa uymadı. Haftada bir, sadece Cumartesi günü suyun yüzü görülmeyecek biçimde balıkla dolardı.

  Bu balıklardan istifade etmek için hileye başvurdular. Denize yakın yerlere göletler yaptılar, denizden de oraya kanal açarak balıkların Cumartesiden göletlere girmesini sağladılar. Pazar günü de avlamaya başladılar.

  İçlerinden Bakiyye kabilesinin ileri gelenleri bu işi yapanları ikaz ettiler, bir felâketle karşılaşacaklarını söylediler.

  Fakat "Biz bu işi uzun zamandan beri yapıyoruz. Allah işimizi rast getiriyor. Bu zamana kadar bir felâketle karşılaşmadık" diyerek aldırmadılar, ama suçlarını biliyorlar, bir felaketi de bekliyorlardı.

  Derken, Bakiyye kabilesi halkı bir sabah kalktıklarında onlardan kimseyi göremediler. Başlarına bir felâketin geldiğini sezdiler. Evlerine bakmaya gittiklerinde kapılarını kilitli buldular. İçeri girdiklerinde hepsini maymuna dönüşmüş olarak gördüler.

  Bunlar hiçbir şey yiyip içmeden üç gün yaşadılar, bu arada hiç de çocukları olmadı. Üç günden sonra hepsi de öldüler. İçlerinden kimse yaşamadı. (2)

  Bugünkü maymunların o zaman maymuna dönüşen insanlardan mı geldiği sorusu kendiliğinden cevaplanmış oluyor.

  Bu insanların maymun suretine dönmelerinin yalnız mânen olduğunu söyleyen müfessirler de vardır. İnsanlık faziletinden mahrum kalmış bir insan, şeklen insan da olsa, mânen ameline göre bir hayvanın şekline girmiştir.

  Elmalılı Hamdi Yazır'ın açıklamasına göre, insan ile maymun arasındaki fark, bir kıl ve kuyruktan ibaret olmayıp, akıl, mantık ve ahlâk farkı vardır. Maymunun bütün hüneri taklitçiliğidir. İlk bakışta insan gibi görünseler de, gerçekte maymundan başka bir şey değillerdir. Fındığı kırar, yer de, bir fındık ağacını dikmeyi düşünemezler. (3)

  İnsanların bu olaydan alacakları ibret dersi de vardır. Zalim ve isyankâr görünüşte insan şeklinde olsalar bile, amellerine göre mânen bir hayvan sıfatını almışlardır.

  Medeniyet maskesi altında insanlıklarını kaybedenleri kastederek, "Bu medenilerin çoğu, eğer içi dışına çevrilse, kurt, ayı, yılan, hınzır, maymun postu görülecek gibi hayale gelir"[​IMG]4) diyen Bediüzzaman herhalde bu ayetlerden ilham almıştır.

  1- Bakara Suresi, 65,66
  2- Tefsir-i Kebir, 3:109-110 Tefsir-i İbn-i Kesir, 1:106.
  3- Hak Dini Kur’an Dili, 1:379.
  4- Tarihçe-i Hayat, s.116
   


Sayfayı Paylaş