Maydanoz Tohumunun Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 4 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Maydanoz Tohumunun Faydaları
  Maydanozgillerden, 50-80 cm.yükseklikte, ufak yeşil yapraklı, özel kokulu yıllık otsu bir bitkidir. Çiçekleri şemsiye görünümünde olup yaprakları, kökü ve meyvesi kullanılır. Çok faydalı bir bitki olup A, B, C vitaminleri bulunur.

  Faydaları: Bedeni gücü arttırır. Kadınlarda adet dönemlerini düzenler ve sancısız geçmesini sağlar. Emziren kadınların göğüslerindeki süt tıkanmalarına sıcak lapası iyi gelir. Anne sütünü azaltarak aşırı süt israfını durdurur. Zihin yorgunluklarını giderir, hafızayı güçlendirir. İdrar, gaz, balgam sökücü olup terleterek ateşi düşürür. Zehirli maddelerin ve vücutta biriken suyun dışarı atılmasını sağlar. Kan dolaşımını, sindirim ve solunum sistemini düzenler, zorlukları giderir. Yüksek tansiyonu düşürür.

  Haricen lapası, egzamaya, böcek ve arı sokmalarına karşı fayda sağlar. Yaraları iyileştirir, şişkinlikleri ve bu şişliklerin moraltılarını alır. Kompres yapılması durumunda, gözleri dinlendirir, göz yanmalarına ve önemsiz iltihaplanmalara iyi gelir. Görmeyi kuvvetlendirir. Saçlara firiksiyon yapılarak saç dökülmeleri yavaşlatılır. Romatizma ve nikris ağrılarını azaltır. Mesane ve böbrek taşlarının dökülmesini sağlar, idrar yollarını temiz tutar.turkeyarena.net Ancak, böbrek enfeksiyonlarından şikayetçi olanların yemesi pek tavsiye edilmez. Bağırsaklardaki parazitlere karşı etkilidir. Karaciğerde oluşan şişliği alır. Kötü ağız kokularını giderir. Yüze renk vererek, canlılık kazandırır.
   


Sayfayı Paylaş