Maya Takvimi Geri Sayım

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 9 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  Maya Takvimi Geri Sayımı başladı
  Maya Takvimi ve geri sayımı, Mayalıların Geri Sayımı başladı

  Ciudad de Mexico (Avrasya) Meksikanın güneyindeki Maya yerlileri geleneksel takvimlerinde beş bin yıllık bir döngünün sonu olan 21 Aralık 2012 tarihi için rahipler bir yıllık geri sayma törenlerine başladı.

  Kimileri, maya takvimindeki 2012yi beş bin yılın sonunu kıyametin gelişi olarak yorumluyordu.

  Ancak Maya kültürü uzmanları bu tarihin dünyanın değil, daha çok bir devrin sonu olarak görülmesi gerektiğini savunuyor.

  Maya uygarlığı, Milattan Sonra 250 ile 900 yılları arasında doruğa ulaşmıştı, bu uygarlık döneminde astronomi, matematik ve zaman döngülerine büyük ilgi gösterilmişti.

  Maya takvimi aşağı yukarı 400 yıllık dönemlere ayrılıyor ve uzmanlara göre 2012, kimi belgelerde bu dönemlerden birinin sonu olarak geçiyor.

  Uzmanlar 2012 den aynı zamanda Maya tanrılarından birinin dünyaya geri döneceği tarih olarak da bahsedildiğine dikkat çekiyor.

  Ancak kimi uzmanlara göre de Maya medeniyetinin kullandığı takvimde Aralık 2012 tarihinin dünyanın sonu olarak belirlendiği bilgisinin hiçbir dayanağı bulunmuyor.

  2012 tarihine değinilen Maya tabletlerini yeniden okuyan uzman tarihçiler, kıyamet gününe değil, takvimdeki dönemlerden birinin sona erişine göndermede bulunulduğunu belirtiyorlar. Alıntı
   


Sayfayı Paylaş