Maşallah Ne Demek

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Maşalllah nedir Arapça ve Türkçede Anlamı

  Maşallah, kısaca “Allah’ın dediği olur.” demektir. Bu kelimenin kullanımı Kuran-ı Kerim’in aşağıda yazılı olan ayetine dayanır. Bir şeyi görüp beğendiğimizde, bunun Allah’tan olduğunu hatırlamak için “maşallah” deriz. Çünkü bütün güzellikler, iyilikler, nimetler, başarılar yalnızca Allah’tandır. Beğendiğimiz bir şeye nazarımız değmesin diye de maşallah deriz.

  Bu terkip üç kelimeden oluşmaktadır: "Şey" anlamina gelen "mâ", "istedi, diledi" anlamina gelen "şâe" fiili ve Allah ismi. Terkip olarak, "Allah'ın istediği şey" demektir. Bu tâbir, "Allah'ın istediği şey olur, istemediği şey olmaz" cümlesinin kısaltılmış şeklidir.

  Bu anlam, Türk toplumunda "Allah'ın dediği olur" şeklinde ifade edilmektedir. "Maşaallah" tâbiri halkın dilinde bir güzellik, iyilik, nimet ve başarı karşısında hayret ve takdir ifadesi olarak ve göz değmemesi dileği ile söylenmektedir.

  Bu kullanım şu âyetlere dayanmaktadır. "(Ey Rasûlüm!) De ki: Ben kendime Allah'ın dilediğinden başka ne bir fayda ne de bir zarar verme gücüne sahip değilim. Eğer gaybı bilseydim elbette çok hayır elde ederdim ve bana kötülük dokunmazdı." (A'râf, 7/188), "Bağına girdiğin zaman maşaallâh, kuvvet yalnız Allah iledir demen gerekmez miydi?." (Kehf, 18/39). (İ.K.)
   


Sayfayı Paylaş