Marul ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Marul ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Lettuce, Laitue

  Marul: Bileşikgiller familyasından; geniş ve uzun yeşil yapraklı veya çok yıllık bir bitkidir. Tohumları, cinsine göre esmer veya siyahtır. Ilık iklimi sever. İlk ve sonbahar aylarında ekilir. Yurdumuzda bir çok çeşidi vardır. Kalsiyum minerali ile A ve C vitaminleri açısından zengin bir sebzedir. Ayrıca Marulda B, D, E vitaminleri ve demir, sodyum, bakır, iyot, fosfor ve çinko mineralleri de bulunur.

  Marulun Faydaları: İdrar söktürücüdür. Anne sütünü artırır. Böbrek iltihaplarında iyidir. Yüze tazelik ve güzellik verir. Basur memelerinde faydalıdır. Balgamı söker ve kanı temizler. Sinirsel kalp çarpıntılarını keser. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Suyu, ergenlik sivilcelerini giderir. Karaciğer ve dalak şişliklerini indirir. İştah açar ve sindirimi kolaylaştırır. Tansiyonu düşürür. Erkeklerde aşırı cinsel istekleri keser. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Hazmı kolaylaştırır ve kabızlığı giderir. Kemik erimesi ve romatizmada faydalıdır. Lapası; kan çıbanı, apse ve yanıklarda faydalıdır. Nekahat devresinin kolay atlatılmasında yardımcı olur. Dalak ve karaciğer yetmezliği ile sarılığa karşı etkilidir. Sakinleştirici etkisi ile uykusuzluk çekenler için faydalıdır. Özellikle gelişme çağındaki çocukların gelişimini destekler. Aybaşı halini düzenler ve ağrısını hafifletir.turkeyarena.net Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Kan şekerini düşürücü etkisi ile şeker hastaları için yararlıdır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Marul Nasıl Kullanılır? Besin değerlerini hızlı kaybeden bir sebze olduğu için marulu çabuk tüketmek gerekir. Marulun suyu cildi besler ve cilde tazelik verir. Sivilceleri giderir. Lapası yanıklara ve çıbanlara iyi gelir.

   
 3. Nysa Well-Known Member

  marul suyunu cilde sürecekmiyiz yoksa içilecekmi pek anlamadım yardımcı olurmusunuz
   

Sayfayı Paylaş