Maruf-ı Kerhi Kimdir Kısaca

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 7 Ekim 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Ma'rûf-I Kerhi Kim? Kısaca Hayatı

  Büyük velilerden. Adı Ma'ruf bin Firuz, künyesi Ebu Mahfuz'dur. Doğum tarihi bilinmemektedir. 815 (H.200) senesinde Bağdat'ta vefat etti. Kabri Bağdat'tadır. Kabri başında yapılan duâ makbul ve müstecabdır. Bağdât'ın Kerh beldesinden olduğu için Kerhî denilmiş ve Maruf-ı Kerhi diye tanınmıştır. Ma'ruf'ı Kerhi Sofiyye-i aliyyenin büyüklerindendir.

  İranlı hıristiyan bir anne ve babanın çocuğu iken, hıristiyanlığı öğrenmesi için bir râhibe gönderildi. Kardeşi İsa onun İslâma gelişini şöyle anlatmaktadır: Ben ve kardeşim Ma'ruf okula gidiyorduk. Hıristiyan idik. Hıristiyan rahip, çocuklara (Hâşâ) Allahü teâlâ üçtür: Baba, Oğul, Ruh'ül kudûs derdi. Kardeşim Ma'ruf, Allah birdir birdir diye bağırırdı. Rahib onu her tarafı yara bere içerisinde bırakacak şekilde döverdi. Bu hal uzun zaman devâm etti. Nihâyet bir gün her tarafını parçalar şekilde dövünce kaçtı. Ve bir daha dönmedi. Bunun üzerine annem ona olan sevgisinden her gün gözyaşı dökerdi.

  Ma'ruf-ı Kerhi hazretleri, ne Cennet arzusundan, ne de Cehennem arzusundan dolayı ibadet etti. O yalnız Allahü tealaya olan aşkından ve muhabbetinden dolayı ibadet etti. Allahü teala da onu en yüksek makamlara yükseltti ve aradaki perdeleri kaldırdı. Hem Hak teâlânın hem de halkın sevgilisi oldu.
   


Sayfayı Paylaş