Martin Luther King Day

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 25 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  Martin Luther King Day

  "I have a dream...
  I have a dream that one day little black boys and black girls will
  be able to join hands with little white boys and white girls as
  sisters and brothers.
  I have a dream today"​

  ("Bir hayalim var...
  Bir hayalim var ki bir gün siyah erkek ve siyah kızlar, beyaz
  erkek ve beyaz kızlar ile kardeşçe elele tutuşabilecekler.
  Bugün bir hayalim var")
  Martin Luther King, Jr.

  [​IMG]

  Her yıl ocak ayının üçüncü pazartesi günü Dr. Martin Luther King, Jr.'ın doğumu, yaşamı ve hayalini kutlamak amacı ile Amerika'da okullar, federal iş yerleri, postahaneler, ve bankalar tatil olur. Bugün Dr. King'in haksızlığa karşı verdiği savaşı ve bütün insanların ve ırkların özgürlüğü, eşitliği ve saygınlığı için yaptığı mücadeleyi hatırlama günüdür.

  Martin Luther King Jr. 15 Ocak 1929 günü Georgia eyaletinin Atlanta şehrinde doğdu. Babası Ebenezer Baptist Kilisesinde rahipti ve bütün hayatı boyunca ırklar arasındaki engelleri yok etmek için çok çalıştı. Martin Luther siyah insanlarla beyaz insanlar arasında ayırımcılık yapılan bir dünyada büyüdü. Üniversite çağına geldiğinde babasını takip etmeye ve rahip olmaya karar verdi. Üniversitede iken Coretta Scott ile evlendi. 1954 yılında doktorasını tamamlayarak "Doktor" ünvanını aldı.

  Dr. King'in insan hakları hareketine karışması 1 Aralık 1955'de Rosa Parks adında siyah bir terzi kadının tutuklanması ile başladı. Rosa Parks işten eve giderken yerini beyaz bir otobüs şöförüne vermediği için tutuklanmıştı. Bayan Parks bu suçtan dolayı tutuklanan ilk siyahi değildi ve kendisi Montgomery'de siyah toplumunda iyi tanınırdı.

  Dr. King ve diğer siyahi lider bir protestoya ihtiyaç olduğunu hissettiler. Şehrin siyahi halkına otobüse binmek yerine yürüyerek otobüs şirketine boykot yapmaları istendi. Boykot başarılıydı ve Dr. King barış hareketinin değişim getirebileceğini göstermişti.

  Ocak 1957'de Dr. King'in başkanlığında Souther Christian Leadership Conference'ı (SCLC) oluşturuldu. Takip eden 17 Mayıs'da Dr. King 37,000 kişilik bir grup ile Washington DC'de Lincoln Memorial'in önünde bir yürüyüş düzenledi. Dr. King insan hakları hareketinin tartışmalı lideri olmuştu. Bu yürüyüşün sonucunda 9 Eylül 1957'de ABD Kongresi, İnsan Hakları Komisyonunu kurdu. Ayrıca yasaya aykırı davrananları araştırma yetkisine sahip Adalet Bakanlığı'na bağlı İnsan Hakları Departmanı oluşturuldu.

  Dr. King ve SCLC, siyahilerin seçim hakları, ırk ayrımını kaldırma, daha iyi eğitim ve yerleşim için güneyde birçok aktiviteler düzenlediler. Dr. King konuşmalarına devam etti. Bir çok şehre ve kasabaya gitti. Onun konuşmasını dinlemek isteyen insanlar tarafından karşılandı. Bütün insanlara yasalar altında eşit davranılma haklarının olduğunu söyledi. Birçok insan bu insan haklarına inandı ve bunun için çok çalıştı. Daha sonra Dr. King başarılı bir yapıt olan "Stride Toward Freedom" adlı ilk kitabını yazdı.

  Ocak 1963'de Dr. King kendisinin ve özgürlük savaşçılarının, ırk ayırımı yapan yasalarla mücadele etmek için Birmingham'a gideceklerini duyurdu. Fakat herhangi bir gösteriyi yasaklayan bir uyarı yayınlandı ve Dr. King tutuklandı. Dr. King serbest bırakıldıktan sonra daha barışçıl gösteriler yapıldı. İnsan hakları için mücadele sürerken Özgürlük Bildirisi'nin 100. yıldönümü olan 28 Ağustos 1963'de 200,000 kişilik bir grup Lincoln Memorial'in önünde toplandı. Siyah, beyaz, genç ve yaşlı herkesin bulunduğu barışçıl bir gösteri idi ve Dr. King o gün ünlü "Bir hayalim var" konuşmasını yaptı. Dr. King insanlar arasında barışın sürekliliğine en çok katkıda bulunan biri olduğundan Nobel Barış Ödülüne layık görüldü. Dr. King ödülün parasını çeşitli insan hakları organizasyonları arasında dağıttı. Başkan Lyndon Johnson da İnsan Hakları yasasını imzaladı.

  Dr. King barış için başlattığı harekete devam etti. Amerika'da sürekli seyahat ederek insan hakları hakkında konuşmalar yaptı.

  3 Nisan 1968'de Memphis, Tennessee'ye giderek son konuşmasını yaptı ve ertesi gün otel odasınin balkonunda vurularak öldürüldü. Suikastın ardından Amerika'nın her yerinde 46 kişinin ölümüyle sonuçlanan büyük olaylar çıktı.
  Dr. King'in ölümünden 15 yıl sonra Başkan Ronald Reagan, Dr. Martin Luther King Jr.'ın doğumunu ve yaşamını kutlamak amacı ile ocak ayının üçüncü pazartesi gününün ulusal tatil olması için bir yasa çıkardı. Yasanın kabulu bazı tartışmalara neden oldu. Yasa 2 Kasım 1983'da imzalandı ve ilk kutlamalar 20 Ocak 1986'da başladı.

  O günden bu yana her yıl ocak ayının üçüncü pazartesi günü siyah nüfusun haklarını korumak ve kazanmak için çalışmış olan Martin Luther King'i anma günü olarak kutlanmaktadır.
   


Sayfayı Paylaş