Marmariste Tekne Turları

Konusu 'Marmaris' forumundadır ve GamZe tarafından 22 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Marmariste Tekne Turları
  Marmaris’te günü geçirmenin en keyifli yollarından biri, tekne turlarına katılmaktır.

  Çarşı içinde ana iskeleden ve Marmaris’in değişik yerlerinden kalkan irili ufaklı yüzlerce tekne hergün tıka basa doluyor ve çevredeki adalara, koylara günübirlik turlar düzenliyor. Marmaris’in karşısındaki Cennet adası (Nimara/Yıldız), Bedir adası, Turunç, Kumlubük, Çiftlik, Fosforlu Mağara en popüler uğrak yerleri arasında. Yüzme molaları ve balık ziyafeti bu turların olmazsa olmazı. Geceleri de "mehtap turları" düzenleniyor. Kimi tekneler uğranılan yerlerde lokantalarla anlaşıyor, kimileri de teknede yemek servisi veriyor. Teknede eğlence de unutulmuyor.

  Marmaris’ten daha uzun günübirlik turlar da düzenleniyor. Devasa teknelerle yapılan bu turların uğrak yerleri arasında Ekincik ve Dalyan da bulunuyor.

  Gökova, Sömbeki ve Hisarönü Körfezi’ndeki koy ve adalara da tekne turları yapılıyor. Sömbeki körfezi için Bozburun’a, Selimiye’ye ve Orhaniye’ye, Hisarönü körfezi için Hisarönü Köyü sahiline, Gökova körfezi için de Çamlı iskelesine gitmek gerekiyor. Seyahat acentaları Gökova, Sedir Adası ve koy turlarını Marmaris’ten Çamlı iskelesine transferler, tekne organizasyonu ve yemek dahil günübirlik olarak organize ediyorlar.

  Merkez rıhtımından ve Uzunyalı’dan kalkan tur tekneleri ile ilçeden 30 dakikalık bir yolculukla Cennet Adasına ulaşabilirsiniz. Cennet Adası aslında yarımadadır ve ormanlarla kaplıdır. Ada üzerindeki az bilinen mağarayı görmek ve denize girmek için özel olarak gelmeniz tavsiye edilir. Fosforlu Mağara; Turunç ve Kumlubük’e giden tur teknelerinin yüzme molası da verdiği bir durak. Sadece denizden ulaşılabilen doğal mağaranın akvaryumu andıran temiz yeşil ve turkuvaz renkli sularında yüzmek oldukça keyifli.
  Küçük tekneler mağaranın içine de girebiliyor.

  Turunç ve Kumlubük günübirlik tekne turlarının önemli mola noktalarından. Turunç tekne ile Marmaris’ten yaklaşık 1 saat uzaklıkta. Denize girmek, su sporları aktivitelerinden yararlanmak isteyenlere göre bir koy. Kıyıda çok sayıda lokanta ve alışveriş noktası da var. Kumlubük, Turunç’un hemen ötesinde. Uzun kumsal çocuklu aileler için birebir. Kıyıda lokantalar var.
  Yatçıların ve günübirlik teknelerin özellikle tercih ettikleri diğer bir yer ise Çiftlik’tir. Deniz yolu ile 2 saatte ulaşılabildiği gibi Bayır Köyü’nden de gitmek mümkün. İri kumlu plajı, çardak lokantaları, mütevazı ortamı ile yatçıların uğrak yeri olmuş bir koy. Ayrıca köyde, jeep safari turları da gerçekleştirilmekte. Çiftlik Koyu’nun hemen yanıbaşında bir başka koy daha var. Her zaman oldukça sakin olan koyun adı Gebekse. Kayalık kıyılarında denizaltını seyretmek, dalmak ve sakin bir kumsalda yüzmek isteyenler için.
  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş