Marmara Bölgesinin Turizm Açısından Önemi

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 18 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Marmara Bölgesinin Turizm Açısından Önemi Nedir

  Marmara Bölgesi tarihi, kültürel zenginliği ve doğal güzellikleri nedeniyle turizm açısından önemli bir yere sahiptir. Bölge turizm gelirleri açısından birinci sırada yer alır. Türkiye’ye gelen turistlerin yaklaşık yarısı Marmara Bölgesi’ni ziyaret etmektedir.

  Önemli turizm merkezleri, İstanbul’dan sonra Bursa, Edirne, İznik ve Çanakkale’dir. Bölgede tarihi ve doğal güzelliklerin yanısıra çok sayıda kaplıca ve şifalı su da bulunmaktadır. En önemli kaplıcalar, Bursa ve Yalova’da bulunur. Uludağ hem bölgenin hem de Türkiye’nin en önemli kış sporları merkezidir. Deniz turizmi açısından en elverişli yer Güney Marmara Bölümü’dür.

  Marmara Bölgesinde kış turizm denince akla hemen Marmara Bölgesinin Bursa ili gelmektedir. Bursa’da bulunan Uludağ yerli turistler ya da yabancı turistler için oldukça ilgi çekicidir.

  Marmara Bölgesinin güney kesimleri ise turistlerin yaz aylarında akın ettiği turistik yerlerdir. Bu da demek oluyor ki yaz ya da kış Marmara Bölgesinin turizmi hep canlıdır. Bu da ülkedeki turizm gelirlerinin en büyük kısmının bu bölgeden elde edildiğini söyleyebiliriz.
   


Sayfayı Paylaş