Marmara Bölgesinin Turistik Yerleri Kısaca

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 20 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Marmara Bölgesinin Turistik Yerleri Nelerdir

  Marmara Bölgesi tarihi, kültürel zenginliği ve doğal güzellikleri nedeniyle turizm açısından önemli bir yere sahiptir. Bölge turizm gelirleri açısından birinci sırada yer alır. Türkiye’ye gelen turistlerin yaklaşık yarısı Marmara Bölgesi’ni ziyaret etmektedir.

  Kaplıca turizmi; Bursa ve Gönen çevresinde gelişmiştir. Doğal güzellikler bakımından zengin olan Güney Marmara Bölümü’ndeki Kuş Cenneti ve Uludağ milli parkları da oldukça fazla turist çeker.turkeyarena Bölgede kış ve kayak turizmi açısından ise Bursa Uludağ ve Bolu Kartalkaya ve İzmit Kartepe oldukça turist çekmektedir.

  Bölgede en çok turist çeken İstanbul’da ki tarihi turistik mekanlardan bazıları şunlardır; Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Ayairini Kilisesi, Kapalıçarşı, Kızkulesi, Anadolu ve Rumeli Hisarı.

  Yine turizm açısından oldukça gelişmiş Bursa’da ki tarihi mekanlar ise şunlardır; Ulucami, Yeşil Türbe, İznik Yeşil Cami, Kaplıcalar…

  Edirne’deki turistik mekanlar; Selimiye Camii, Rüstempaşa Kervansarayı, Saraya Hamamı…

  Çanakkale’deki turistik mekanlar; Truva Harabeleri, Gelibolu Milli Parkı, İda Dağıdır.

  Bölgedeki diğer Turistik mekanlar ise şunlardır; Çanakkale’de Truva Milli Parkı, Manyas Kuş Cenneti, Balıkesir’deki Kaz Dağları, Bilecik Söğüt’te ki Ertuğrul Gazi Türbesi, Çanakkale Abideleri, İznik Gölü, İznik Surları, Cumalıkızık evleri, İznik Sansanak Kanyonu, Oylat Kaplıcalı, Yeşil Türbe, Bursa Uludağ’dır.
   


Sayfayı Paylaş