Marmara Bölgesinde Hangi Turizm Faaliyetleri Yapılır

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 20 Mayıs 2016 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Marmara Bölgesinde Hangi Turizm Faaliyetleri Vardır

  Marmara Bölgesi tarihi, kültürel zenginliği ve doğal güzellikleri nedeniyle turizm açısından önemli bir yere sahiptir. Bölge turizm gelirleri açısından birinci sırada yer alır. Türkiye’ye gelen turistlerin yaklaşık yarısı Marmara Bölgesi’ni ziyaret etmektedir.

  Marmara Bölgesinde; doğal güzellikleri ile tarihi kültürel zenginlikleri sayesinde turizm faaliyetleri oldukça fazladır. Türkiye’nin turizm gelirinin yarısı Marmara bölgesinden sağlanır. Marmara Bölgesi, turizmden en çok gelir elde eden bölgedir. Marmara bölgesinde daha çok “Kültür Turizmi” yaygındır. Ancak tarih, kış, kaplıca ve kongre turizmi de oldukça gelişmiştir. Yurt dışından turistler daha çok Kültür ve Tarih Turizmi için bölgeye gelmektedir. Marmara bölgesinde en çok turist alan iller şüphesiz İstanbul ve Bursa’dır. Bu illeri Edirne, Çanakkale gibi iller izler.

  Kaplıca turizmi; Bursa ve Gönen çevresinde gelişmiştir. Doğal güzellikler bakımından zengin olan Güney Marmara Bölümü’ndeki Kuş Cenneti ve Uludağ milli parkları da oldukça fazla turist çeker.turkeyarena Bölgede kış ve kayak turizmi açısından ise Bursa Uludağ ve Bolu Kartalkaya ve İzmit Kartepe oldukça turist çekmektedir.

  Bölgede en çok turist çeken İstanbul’da ki tarihi turistik mekanlardan bazıları şunlardır; Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Ayairini Kilisesi, Kapalıçarşı, Kızkulesi, Anadolu ve Rumeli Hisarı.

  Yine turizm açısından oldukça gelişmiş Bursa’da ki tarihi mekanlar ise şunlardır; Ulucami, Yeşil Türbe, İznik Yeşil Cami, Kaplıcalar…

  Edirne’deki turistik mekanlar; Selimiye Camii, Rüstempaşa Kervansarayı, Saraya Hamamı…

  Çanakkale’deki turistik mekanlar; Truva Harabeleri, Gelibolu Milli Parkı, İda Dağıdır.
   


Sayfayı Paylaş