Marmara Bölgesi Yeraltı Kaynakları

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 30 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Marmara Bölgesi Yeraltı Kaynakları
  Volfram
  Molibdene benzer. Madenlerin büyük hızla işlenmesinde kesici takım olarak kullanılan çok sert bir maddedir. Tungsten denilen bir madenin ve elektronik cihazlarda ve kimyasallarda kullanılır. Bursa’da Uludağ’da çıkarılır. Bursa Uludağ Volfram Madeni Türkiye’nin kuzeybatısındaki Bursa ili merkezinin güneydoğusunda ve 2487m yükseltili Uludağ batı zirvesinin 600m kadar kuzey doğusunda bulunmaktadır.

  Bor
  Bor mineralleri genellikle Na, Ca, Mg gibi alkali ve toprak alkali metallerle birleşmiş hidratlı boratlar olarak bulunurlar. Bileşimlerinde bulunan metallerin oranlarına, ihtiva ettikleri su miktarına ve kristal yapılarına göre isimler alırlar. En fazla kullanılan üç bor minerali Tinkal, Üleksit (Türkiye, A.B.D. ve Arjantin’de bulunurlar) ve Kolemanit(Türkiye ve A.B.D. de bulunur)’tir.
  İmalat sanayinde en çok faydalanılan ara kimyasal maddelerden sayılmaktadır. Kullanıldığı şekle ve miktara bağlı olarak, bor mineralleri birbirine zıt görünen çeşitli maksatların gerçekleşmesinde faydalı olmaktadır; mesela, hem patlayıcı maddelerde, hem ateşe dayanıklı maddeler yapımında ve hem gübrelerde, hem de otların temizlenmesinde kullanılabilmektedir.
  Yılda yaklaşık 2.000.000 ton çıkartılır. Bor mineralleri, jet ve roket yakıtı, cam, cam yünü, fiberglas, izolasyon maddeleri, metalürji, kozmetik(şampuan), sabun, ateşe dayanıklı maddeler, suni gübre, porselen, emaye, deterjan, tekstil boyaları yapımı, ilaç ve kimya sanayisi ile fotoğrafçılıkta kullanılır. Başlıca yataklarımız Ege ve Marmara bölgelerindedir. Marmara bölgesinde; Kestelek (Bursa)(Ana cevher kolemanit), ve Bigadiç’te (Balıkesir) (Ana cevher kolemanit ve üleksit) çıkarılır. Dünyada ise Amerika, Arjantin, Şili, Çin, Rusya gibi ülkeler de bor üretir.

  Krom
  Bazı alaşımların elde edilmesinde kullanılan ve koruyucu kaplama maddesi olarak da yararlanılan, oksitlenmeyen, mavi pırıltıları olan bir metaldir.1600 C’ de ergir. Çok serttir, kimyasal etkenlerle aşınmaz, özellikle havada oksitlenmez ve parlaklığını korur. Yüksek sıcaklıkta, oksijen ve klorda yanabilir. Sıcağa dayanıklı çeliklerde, alaşım çeliklerinde, süper alaşımlarda, dişçilik alaşımlarında ve yünlerin boyanmasında kullanılır. Krom, yüne soluk bir renk verse de, ışığa, sürtünmeye, yıkamaya, asit ve alkalilere karşı çok dayanıklıdır. Harmancık (Bursa), Guleman(Elazığ), Fethiye(Denizli), Eskişehir, Kayseri, Adana, İçel, Koğdağ(Doğu Anadolu), İskenderun ve Kahramanmaraş’ta çıkarılır.

  Mermer
  Kalker ve dolomitik kalkerlerin ısı ve basınç altında başkalaşıma uğrayarak kristalleşmesi sonucu oluşan bir metamorfik kayaçtır. Kimyasal bileşimlerinde büyük oranda kalsiyum karbonat, daha düşük oranda da magnezyum karbonat olan bu gerçek (klasik) mermerler kalsit kristallerinden oluşmuştur. Ticari anlamda ise; parlatıldığı zaman iyi cila kabul ederek göze hoş görünen her türlü kayaç (kalker, traverten, granit, siyenit, serpantin, diabaz, vs… gibi sert ve kalker mermerleri) mermer terimi içerisinde kabul edilir. έnşaat sektöründe hammadde olarak kullanılır.turkeyarena.net Ayrıca heykelcilikte, yapıları içinde(döşeme taşları, basamak, kaplama, şömine), ve dışında (cephe kaplamaları), ev içi döşemelerinde (mobilya eşyası, mobilya altlıkları, radyatör tablaları, banyo dekorasyonu), dini sanatlarda ve anıt mezarlarda kullanılır.

  Marmara Adası’nda, Bilecik’te ve Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde çıkarılır.

  Türkiye eski dünya toprakları üzerinde yer aldığından mermer bakımından çok zengindir. Hatta Türkiye’nin her yerinde mermere rastlamak mümkündür. Türkiye mermerleri dörde ayrılır;

  1- Adi mermerler
  2- Oniksler(akik)
  3- Pamuktaşları
  4- Diyabazlar

  Linyit: Çanakkale ve çevresinde çıkarılır.

  Doğalgaz: Kırklareli (Hamitabat) çevresinde gaz çıkarılır.
   


Sayfayı Paylaş